Grip, Tip-1 Diyabet, Pilates, Düşük Karbonhidrat İle Yaşam ve Daha Az İnsülin

Tip-1'imGrip, Tip-1 Diyabet, Pilates, Düşük Karbonhidrat İle Yaşam ve Daha Az İnsülin

Birkaç haftadır grip olacağımın işaretleri vardı ama pek umursamadım. Ama nihayetinde ses kısıklığı, öksürük ve göğüs ağrısı ile kendini tam belli etti. Pazar’ı Pazartesi gününe bağlayan gece kesintisiz 3 saat öksürdüm. Artık ciğerlerim ağrımaya başladı. Salı günü pilates çıkışı hastaneye gittim. Enteresan bir doktora denk geldim 🙂 Neyseki verdiği ilaçlar işe yaradı 🙂 Öksürüğüm baya azaldı ve kendime geldim. Bu arada dün tüm gün de yattım.  Kan şekerim şaşırtıcı bir şekilde de iyi gitti. Genelde biz tip-1 diyabetlilerde enfeksiyonel bir durum olduğunda kan şekerimiz yükselir. Biz de bu durumlarda yaptığımız insülinleri biraz arttırırız ki kan şekerimiz yoluna girsin.

FullSizeRender (6)Pilates dersim ise iyi bir şekilde devam ediyor. Ortalama 20 ders yaptık şimdiye kadar. Vücudum şekillenmeye, insülin ihtiyacım azalmaya ve kan şekerim daha da dengeli olmaya başladı. Sadece geçtiğimiz Pazartesi günkü pilates ve yürüyüş sonrasında 46 mg/dL oldu kan şekerim. Normal şartlarda bu kadar düşmezdi ama o gün öğleden sonra ara öğün almamış olmam bu durumun oluşmasına sebep olmuştu. Sebebini biliyor olmak güzel ama keşke önlem alsaydım. Genelde hafta içi her gün 18:30 gibi başlıyoruz pilatese. Ortalama bir saat aletli pilatesten sonra 20 dakika ve bant üzerinde yürüyorum. Spora başlamadan önce de kan şekerim genelde 140-150 mg/dL bandında oluyor. Çok ağır spor yapmadığım için de kan şekerim dramatik olarak düşmüyor.

 

 

 

FullSizeRender (5)Zaten ortalama iki aydır düşük karbonhidratla beslenen biri olarak daha sağlıklı bir hayata geçmeyi tercih etmiştim. Benimle birlikte Eşref de hem beslenme şeklini değiştirmiş hem de spora başlamıştı. Eşref şu anda 86 kilo 🙂 İnanılmaz kilo verdi. Ortalama 1 yıldır kilosu hep 90’a takılıyordu. Çünkü insülin direnci de vardı. Ancak şu an gerçekten hem 90 kilonun altına inmesi hem de daha sağlıklı olması büyük bir başarı.

Eşref’ten bir fotoğraf çekip göndermesini de istedim. Sağolsun düzgün bir fotoğraf çekip gönderdi. Eşref’i tanıyanlar bu büyük değişimi görsünler istedim 🙂

Gün içerisinde neler yediğimi ise yazmaya çalışayım. Sabah ofise geldiğimde sadece peynir, salatalık ve domates tüketiyorum. Ya da Chia tohumu ve süt ile yaptığım karışımı tüketiyorum. Peynir, domates ve salatalık tüketiyorsam ve kan şekerim yolundaysa insülin yapmıyorum. Ama Chia tohumu ile yaptığım karışımı tüketiyorsam karbonhidrat/insülin oranıma göre insülin mutlaka yapıyorum.

Öğlen ise 2-3 adet köfte, salata ve yoğurt tüketiyorum. Belki yarım dilim ekmek de yiyiyorum ama çok nadir. Aldığım karbonhidrata göre insülin yapıyorum. Öğleden sonra ise ya meyve ya da evde yaptığım düşük karbonhidrat ve rafine şekersiz tatlılardan yiyiyorum. Akşam üstü ise 2-3 adet salatalık. Yanında peynir varsa peynir de yiyiyorum. Salatalık yerine meyve de yiyebiliyorum.

Akşam ise salata, yoğurt ve kırmızı et. Canım isterse bir dilim ekmek. Yatmadan önceki ara öğünde ise yine yaptığım tatlılardan ya da meyve+yoğurt ikilisini tüketiyorum. Gün böylece bitiyor.

FullSizeRender (4)Her ana öğünde salata tüketimine özen gösteriyoruz diyorum. Çünkü lif‪ ‎karbonhidrat‬ emilimini yavaşlatır. Her öğünde lif‬ tüketimi kan şekerimizin denetimini sağlar.

Sosu yoğun olmayan salata tüketimine ‘evet’. Dün akşamki salatayı biraz daha zenginleştirdim. ‪Ceviz‬ ve ‪‎tulum peyniri‬ ekledim. Yağ eklenen salataların da karbonhidratını sebze yemeği gibi hesaplayabilirsiniz. 4 tepeleme yemek kaşığı 6 gr karbonhidrat.

Eskiye oranla daha kontrollü bir kan şekeri yönetimim var. Daha az hipoglisemi ve hiperglisemi. Bu aralar Amerikan Diyabet Vakfı ve Uluslararası Diyabet Federasyonu sosyal medya hesaplarında da düşük karbonhidratlı beslenme hakkında yapılan araştırmalar yayınlanıyor. Zaten bu sene daha sağlıklı beslenme mottosunu ADA, IDF ve JDRF benimsemiş durumda. Bizim bu dönüşümümüz de iyi bir zamanda oldu 🙂

Mutlaka soranlar olacaktır. Grip aşısı yaptırmıyor musunuz diye. Hayır. Yapmıyorum. Ama uzmanlar biz tip-1 diyabetliler için öneriyor.

Benden ve Eşref’ten haberler şimdilik bu şekilde. Tip-1 diyabet yönetiminizi değiştirmek ve geliştirmek elinizde. Bunu unutmayın 🙂

6 YORUMLAR

    • Merhaba Esra Hanım,
      Ben de tip-1 diyabetliyim 8,5-9 yıldır. 8 yıl boyunca çok iyi bir şekilde hiç sapmadan diyetimi takip ettim ancak hemen hemen bir yıl önce insülin pompasına geçtiğimde tüm düzenim bozuldu. Ara öğün kavramından kesinlikle vazgeçtim ve kendimi oldukça sağlıksız gıdalara verdim ancak eskisi gibi diyetime dönmekte çok zorluk yaşıyorum, bir öneriniz var mıdır acaba?

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: