Google, Diyabet Hastalığı Üzerinde Çalışıyor

Haberler&GelişmelerGoogle, Diyabet Hastalığı Üzerinde Çalışıyor
Google’ın sağlık konusunda projeleri gün geçtikçe gelişiyor ve umut vaat ediyor.

Önceleri Google çatısı altında Life Sciences adındaki bir ekip, Google’ın Alphabet şirketi çatısı altına girmesiyle Alphabet’in altında bir şirket halini aldı.

Life Sciences, diyabet konusunda bir çalışma yaptığı zaten duyurmuştu ancak bugün ortaya çıkan bir bilgiye göre ürünün özellikleri kaba taslak belli oldu. İddiaya göre Life Sciences, bir başka şirketin partnerliği ile diyabet yani şeker hastaları için bir çeşit takip ve izleme cihazı geliştiriyor.

“MİNYATÜR GLİKOZ TAKİPÇİSİ”

Yapılan araştırmaya göre sadece Amerika’da 30 Milyondan fazla diyabet hastası mevcut. Life Sciences şirketinin hedefi bu hastaların beslenme şekillerini inceleyecek bir ürün geliştirmek. Dexcom adında bir şirketle Life Sciences’in geliştirdiği ürün diyabet hastalının beslenmelerini takip edecek.

Diyabet hastaların kanındaki glikoz miktarı anlık olarak tespit edilebilecek. Life Sciences ve Dexcom’un bu ürünü “minyatür glikoz takipçisi” gibi benzeri bir isme sahip olacak.

Gerektiğinde hastaya bildirim şeklinde müdahale edebilecek. Daha önce Life Sciences’in akıllı bir lens geliştirdiğine dair haberleri sizle paylaşmıştık. Söz konusu ürün bu akıllı lens olabilir ancak henüz resmi bir açıklama yok.

Aynı Zamanda Sanofi İle Uzun Süreli İş Ortaklığı

Google Life Sciences’ın başındaki isim olan Andrew Conrad, Sanofi’nin insülin konusundaki deneyiminin Google’ın doz tavsiyesinde bulunabilecek veya ilaç seviyesini hastanın kan değerlerine göre otomatik olarak belirleyebilecek bir bağlı cihaz geliştirmesine yardımcı olabileceğini ifade etti.

Conrad, Sanofi ile birlikte şeker hastalığının ortaya çıkışını daha iyi analiz edip önleyici yöntemler geliştirebileceklerini de sözlerine ekledi. Life Sciences’ın yeni yapılanma altında Sanofi ile gerçekleştirdiğine benzer işbirliklerinin sayısını artırması bekleniyor.

Kaynak: http://www.karsigazete.com.tr/bilim-teknoloji/google-diyabet

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: