GlySens (Hareketsiz) İmplante CGM Geliştirme (Ayrıca Bakınız: ICGM)-Bölüm1

Haberler&GelişmelerGlySens (Hareketsiz) İmplante CGM Geliştirme (Ayrıca Bakınız: ICGM)-Bölüm1

Bu yazıyı sol koluma takılı sürekli glikoz ölçüm CGM cihazı varken yazıyorum. iPod a benzeyen ve her birkaç dakikada bir kan şekerini ölçerek rakamları renkli ekranında gösteren küçük alıcısı yanıbaşımdaki masada duruyor.

Glysens-SystemYa aynı şeyi dakika dakika yapan ve derimin altına yerleştirilerek bütün bir yıl yada daha uzun süre boyunca değiştirilme ihtiyacı olmadan işlev gören cihazım olsaydı ?

Bu konu GLYSens – San Diego, CA dahil birçok şirketin yıllardır üzerinde çalıştığı bir rüya. Bu şirket aslında bu konu üzerinden on yıldan fazla bir süredir oldukça mesafe katetti. Onlar hakkında ilk kez 2011 yılında yazmıştık ve bir yıl öncede bu kapsamlı rapor yayınlandı.

16 yıllık bu küçük şirket, ikinci tasarımında ortasında bir çeyreklik olan tombul bir başparmak şeklindeki  ICGM adı verilen ve vücuda yerleştirilebilen CGM – Sürekli Glikoz Ölçüm cihazını geliştiriyor.

Sensör deri altına, muhtemelen alt karın bölgesine küçük bir operasyonla yerleştirilecek ve en azından bir yıl boyunca değişmeyecek. Parmak delme işlemi ayda yalnızca 1 yada 2 kez kalibrasyon amaçlı yapılacak.Deri altına yerleştirilen bu sensör yanınızda taşıyacağınız iPhone’dan biraz daha büyükçe bir alıcı ile haberleşecek.

GlySens firması bugünlerde yine gündemde, son safha klinik deneyleri başlatmak için ivme kazanırken aynı zamanda gelecek yıl içinde daha fazla sayıda insanla yapılacak deneyleri başlatabilmek için yeni yatırımcılarla görüşüyor. Ve 2017 de FDA kurallarına başvurmayı umuyor.

GlySens firmasının kurucu ortağı ve başkanı olan Joe Lucisano, amaçlarının kişinin klasik sensördeki gibi bilgileri basitçe alabileceği ancak sensörün varlığını unutacağı bir CGM cihazı geliştirmek olduğunu söylüyor. “Biz insanlara daha önceden kontrol altına alamadıkları yeni bir özgürlük seviyesi sunmaya çalışıyoruz”

GlySens-Lucisano-and-GoughBu çok parlak bir fikir olsada yeni bir konu değil ve GlySense bu konu üzerinde epey bir süredir çalışıyor. ICGM fikri, Utah üniversitesi sonrası Joslin kliniğinde doktora çalışması yapan ve yetmişlerin sonunda San Diegoda California üniversitesinde çalışmaya başlayan Dr. David Gough’a ait. (1998 yılında oluştu) O tarihten bugüne kendisi glükoz ölçen biosensörler üzerinde çalışyor. Luciano onun UCSD de mezun ettiği öğrencilerinden biriydi . Bağımsız bir girişimci olmasıyla birlikte bazı glükoz ölçümü projelerinde çalışmasından sonra ( Minimed dahil ), bu ikili 90 lı yılların sonlarında  GlySnes firmasını kurdu.

Başlangıçta, uzun süreli vücutta kalabilecek katater CGM üzerinde çalıştılar ancak insanların yüksek riskte enfeksiyon kapma endişeleri nedeniyle bunun kötü bir fikir olduğuna karar verdiler. Bu nedenle tasarımı değiştirerek buz hokeyi topuna yada gümüş renkli kalın süt şişesi kapağına benzeyen model üzerinde karar kıldılar. 6 kişilik bir grup üzerinde birbuçuk yıl önce yapılan çalışma olumlu sonuçlar verdi. Lucisano, ICGM sensörünü daha da küçülterek şimdiki boyutuna getirmeye ( yaklaşık 3,8 cm boyunda ve 0,8 cm kalınlığında )  karar verdiklerini söylüyor.

GlySens-New-and-OldDiyabetlilerin, günlük diyabet rutinleri içerisinde renkli ekrana bakmak dışında sensörün varlığını bile hissetmeyeceklerini söylüyor.

Lucisano, ICGM sisteminin en az diğer CGM cihazları kadar doğru sonuçlar vermesi gerektiğini, ancak diğerlerinin aksine oksijeni algılayarak sistemin kılcal sıvı ortamı içinde klasik CGM sistemlerinden daha stabil olmasına imkan vereceğini söylüyor.

Temel olarak ICGM, birden fazla kontrol mekanizması ile sensörün çalışması gerektiği şekilde çalıştığını kontrol edecek.

Lucisano, cihazın enzim reaksiyonundan arta kalan oksijen miktarını ölçerek, enzim reaksiyonunun boyutu ve glikoz konsantrasyonunu hesaplayabileceğini söyledi..

Evet, Dexcom ve Medtronic gibi rakip firmaların uzun dönemli vücutta kalabilecek bu tür sensörler ile artık ilgilienmedikleri doğru. Her ne kadar düşünce olarak gelişmeye devam etse bile bu onların ilk önceliği değil. Bu konu gündeme getirildiğinde, Lucisano iş modellerindeki farklılıklara işaret ediyor.

“ Şahsen ve şirketim olarak Medtronic ve Dexcom’ un öncülük ettiği çalışmalara hayranlık duyuyoruz. Onlar ürünlerini pazara sokmak için bir yol seçtiler ve bu hem onlar hemde diyabetliler için oldukça iyi oldu. Biz kendi yaklaşımımızın ise bir sonraki adım olduğunu düşünüyoruz.”… devamı yarın

(Çeviri: DiyabetimBen.com Çeviri Ekibinden Akın Erol, Kaynak: diabetesmine.com)

2 YORUMLAR

  1. Keşke ülkemizde de olsa, böyle bir cihaz bile bence hayatımızı çok büyük ölçüde kolaylaştırır. En azından haftalık değişimlerle de olsa dexcom gibi bir cihaza sahip olabilsek, sigortamız karşılasa, rahat temin edebilsek… 🙁

  2. Herşey para icin değil mi sürekli kalacak bir cihaz mikrop yaparmış hafisinler oradan insanların beyin kalp damar birçok organina cihazlar piller takılıyor bisey olmuyorda bunlardami olacak…

    Tek sebep surekli inek gibi bizi sağmak istemeleri

    Allah kimseyi çaresiz bırakmasın, parasi olmayan ne yapsın..

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: