FDA ’den Onay Almış Diyabetle İlgili Cihaz ve Uygulamalar

Haberler&GelişmelerFDA ’den Onay Almış Diyabetle İlgili Cihaz ve Uygulamalar

Diyabetle İlgili Cihaz ve Uygulamalar

Esra’nın NotuÖzellikle FDA onayı hem ilaç hem de diyabetle ilgili cihaz uygulamalar için oldukça önemli. Bu onayın olması da ilgili teknolojilerin itibarını olumlu yönde etkilemekte.

Dexcom sensör teknolojisine zaten oldukça iyi bir nefes getirdi. Eminim bu ürün daha da gelişecektir.

Mobil aplikasyonlar da artık hayatımızın daha da içerisinde. Ancak keşke bir girişim yapabilsek de Türkiye için harika bir aplikasyon üretebilsek ya da ürettirebilsek.

Dexcom G5 Mobile Continuous Glucose Monitoring (CGM) System

dexcomDexcom şirketinin geliştirdiği Dexcom G5, bir süredir piyasada bulunan, glukoz ölçümü yapan cihazlardan bir diğeri. Giyilebilen sensörü sayesinde, akıllı telefonunuzdaki uygulamaya Bluetooth ile kablosuz olarak veri yollayabiliyor Dexcom G5. Her 5 dakikada bir ölçüm yapan cihaz, eğer glukoz seviyeniz çok yüksek veya düşük ise, sizi bir alarm sayesinde uyarabiliyor.

dexcom 2Ayrıca, diyabet hastalarının günlük ölçümlerini doktorlarıyla ve aile yakınlarıyla paylaşmasına olanak sağlıyor.

FDA onay tarihi: 2015

­

Glooko Mobile App

glooko appGlooko’nun akıllı telefonlar için geliştirdiği Glooko Mobile App, tip 1 ve tip 2 diyabet hastaları için üretilmiş bir hastalık kontrol sistemi. Uygulama, aktarım kabloları sayesinde insülin pompasına ve glukoz verilerine ulaşabiliyor. En önemli özelliklerinden biri de, kullanıcının yeme alışkanlıkları ve glukoz ölçümlerini karşılaştırabilmesi. Buna göre, kullanıcı istediği taktirde 700 restoran ve 250 süpermarketin veri bankalarına erişip, satın alacağı ürünlerin besin değerlerini öğrenebiliyor. Programa günlük girilen kişisel bilgiler sayesinde, kullanıcının doktoru tarafından, hastalığın ne aşamada olduğu ve nasıl kontrol edildiği gözlemlenebiliyor.

FDA onay tarihi: 2012

Kaynak: http://www.tekdozdijital.com/fdaden-onay-almis-cihaz-ve-uygulamalar-2.html

2 YORUMLAR

  1. Klasik glikometreler ne zaman eczanelerdeki yerini, giyilebilir/takılabilir sensörlü glikometrelere bırakacak ? umarım yakında bu gerçek olur ve maliyeti de en az mevcut glikometreler kadar olur.
    Saygılarımla
    Serhat Gürel

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: