Diabetes.co.uk’den Diyabetliler İçin Yeni Bir Platform

Haberler&GelişmelerDiabetes.co.uk’den Diyabetliler İçin Yeni Bir Platform

Diabetes.co.uk’den Diyabetliler İçin Yeni Bir Platform

Esra’nın Notu: Her ne kadar takipçilerimizin çoğu tip-1 diyabetliler (çocuklar, gençler, yetişkinler) ve yakınları olsa da bir o kadar doktor, diyetisyen ve hemşire de bizi takip etmekte. Ancak hiçbir zaman da doktor, diyetisyen ya da hemşire gibi olmadık. Olamayız da. İnsülin dozu önermek, şu kadar ye demek gibi öneriler vermemeye dikkat ediyoruz. Çünkü biz tip-1 diyabetliler her ne kadar aynı isimdeki hastalığa sahip olsak da farklı teknolojik yöntemlerle ve beslenme stili ile yaşıyoruz.

Ancak özellikle son dönemlerde diyabetimben.com gibi Türk ya da yabancı e-hasta platformlarının başarıları gittikçe artıyor. Çünkü yapılan çalışmalar kronik yaşam şekilleri olan ve onların yakınlarının birbirlerine aktardıkları tecrübelerin ve kişinin sağlığını tehdit etmeyecek küçük önerilerin bireylerin hayatında yarattığı değişime vurgu yapıyor.

Şimdi nerden çıkıyor bu cümleler diyenler olacak ama detaylarını anlatamayacağım konu için halen çok kızgınım. Çoğu ülkede olduğu gibi ülkemizde de izlediğini ya da okuduğunu hemen kendi üzerinde doktoruna, diyetisyenine ya da hemşiresine danışmadan kendi üzerinden uygulayan insanlar var. Hatta doktoruna ben şu kişiden öğrendim ya da duydum ve kendi üzerimde uyguladım dediği bir yaşanmışlık duydum yakın zamanda. Doktorun bunun üzerine konuyu bir yerlere şikayet etmesi, o bir yerlerin kişiyi sahiplenmemesi. Daha neler neler. Kişi ve kurumların isimleri hiç ama hiç önemli değil. Ama adım gibi eminim ki o kişi doktorculuk ya da diyetisyencilik oynamıyordu. Şikayet eden doktora ve sahip çıkmayan kuruma bu isyanım.

Ve lütfen e-hasta platformlarının ölçümlenebilen başarılarını görün ve destek verin. Umarım ülkemizde e-hasta platformlarına gereken önem ve destek A’dan Z’ye herkes tarafından verilir.

Sosyal mesaj: Diyabetimben.com‘da yazılanları kendi üzerinizde uygulamayın. Çünkü burada biz tip-1 diyabetliler ve yakınları kendi bilgi ve tecrübelerini aktarıyor. Doktor, diyetisyen, hemşire ve eczacınıza danışın 🙂 Danıştıktan sonra ne yapacaksanız yapın.

Diabetes.co.uk’den Diyabet Hastaları İçin Yeni Bir Platform

Diabetes.co.uk, sağlık hizmeti profesyonelleri ve doktorlardan oluşan elit bir tavsiye paneli kurmaya hazırlanıyor.

Beslenme uzmanları, pratisyen doktorlar ve hemşirelerden oluşan platform, geleneksel sağlık hizmetleriyle dijital sağlık alanındaki gelişmeleri birleştirmeye çalışıyor. Diabetes.co.uk gibi pek çok sitenin, internet ortamında verdikleri hizmetle, pek çok hastanın bilgilenmesi ve sağlık durumunu düzeltmesinde etkili olduğunu biliyoruz. Çevrimiçi forumlarda hastaların paylaştığı deneyimler sayesinde, halihazırda var olan büyük ve neredeyse hiç masraf gerektirmeyen bir veri bankası mevcut. Diabetes.co.uk’in açıkladıklarına göre, forumdaki 180.000 üyenin %77′si, 6 ay içinde öğrendikleri sayesinde diyabet konusunda daha fazla şey bildiklerini söylüyor.

Diyabet hastalarının sesini duyuran bu platformlar, düşük karbonhidrat diyetleri ve kan şekeri testiyle ilgili yeni gelişmelere de neden oldu.

Peki bu yeni panelde kimler olacak?

 • Dr. David Cavan: Dijital sağlık eğitimi danışmanı.
 • Dr. David Unwin: İlaç kullanmadan hastaların sağlıklarını iyileştirmeye çalışacak.
 • Professor Roger Gadsby: Klinik deneyler ve gerçek hayat deneyimleri arasındaki boşluğu kapatmak.
 • Dr. Ketan Dhatariya: Dijital müdaheleler, eğitimler ve farkındalık hastaların hastanede yatma süresini kısaltmak.
 • Dr. Simon Eaton: Özelleştirilmiş tedaviler üretmek için dijital yöntemler üretmek.
 • Dr. Charles Fox: Yaşlıların sağlığını iyileştirmek için dijital yöntemler keşfetmek.
 • June James: Hemşire toplulukları arasında dijital teknolojilerin kullanımını yaygınlaştırmak.
 • Dr. Partha Kar: Dijital teknolojilerin ve eğitim yöntemlerinin etkinliği hakkında tanıtım yapmak.
 • Dr. Tabitha Randell: Diyabet hastası çocuklar için dijital yöntemler üretmek.
 • Dr. Chris Gillespie: Dijital topluluk içinde, duygusal desteği güçlendirmek.
 • Dr. Gerry Rayman: Daha fazla bilgi ve farkındalık kazandırmak için, eğitimle ilgili yeni çözüm yolları üretmek.

Kaynak: http://www.tekdozdijital.com/diabetes-co-ukden-diyabet-hastalari-icin

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: