Fast-Food Besinlerin Karbonhidrat İçerikleri

KH SayımıFast-Food Besinlerin Karbonhidrat İçerikleri

Elimde bulunan Tip-1 Diyabet Beslenme Çantası kartlarını çantamı içerisinde taşıyorum. Dün Emine Hanım ile Capitol’de akşam buluştuk. Ve ben çok açtım. Bir porsiyon iskender yedim. Bir porisyon iskenderin karbonhidrat oranını unutan ben çantamdaki kartlardan yardım aldım 🙂 .

Ben dışarıdayken iskender ve kumpir yemeyi severim. Ki İstanbul’da yaşamama rağmen kumpiri Ortaköy’de nadiren yerim. Bence Ortaköy’den daha iyi yapan yerler var 🙂 . 

Hamburger (1 küçük boy) = 30 gr karbonhidrat,

Hamburger (1 orta boy) = 50 gr karbonhidrat,

Hamburger (1 büyük boy) = 60 gr karbonhidrat,

Pizza (ince hamur,orta boy) = 1 dilim = 15 gr karbonhidrat,

Pizza (kalın hamur,orta boy) = 1 dilim = 30 gr karbonhidrat,

Kumpir (1 adet malzemesiz) = 60 gr karbonhidrat,

Rus Salatası (2 yemek kaşığı) = 15 gr karbonhidrat,

İskender (1 porsiyon,yoğurtlu) =  80 gr karbonhidrat,

İskender (1 porsiyon,yoğurtsuz) =  75 gr karbonhidrat,

Lahmacun (1 adet, 20 cm çapında) = 40 gr karbonhidrat içerir.

Mesela ben akşam saat 19:00’da akşam yemeğimi yiyiyorum. Ve dışardayım. İskender yiyeceğim. Kan şekerimi ölçüyorum. 110 mg/dL çıksın. İnsülin pompama bu kan şekeri değerimi giriyorum. Sonra yoğurtlu iskenderin karbonhidrat miktarı olan 80 gr karbonhidratı giriyorum ve ekranda 6.6 ünite insülin yapmam gerektiği yazıyor. ACT yani enter tuşuna bastığımda pompa kendi kendine 6.6 ünite insülini 0.1, 0.2, 0.3, … gibi devam ederek yapıyor.  Bu oranı karbonhidrat/insülin oranım belirliyor. Benim 18:00’dan sonraki her 12 gr karbonhidrata karşılık yaptığım insülin miktarı 1 ünite. 80 gr karbonhidrat için de 6.6 ünite yapmam gerekiyor.

Unutmayalım ki; İnsülin Duyarlılık Faktörü ve Karbonhidrat/insülin oranı kişiden kişiye değişiyor. (Karbonhidratların kaynağı: Tip-1 Diyabet Beslenme Çantası, Görsel ise buyutec.net’den alınmıştır.)

 

2 YORUMLAR

 1. KH sayarak yemek dene yanıl düzelt demek bence:)

  Listeleri ezberlesem de unutuyorum. Birkaç kez aynı besini yedikten sonr adaha kalıcı oluyor. Ben de cep telefonumda yüklü olan bir karbohidrat matikten sıkışınca yardım alıyorum.

  Sevgiler:)

  • Mehtap Hanım,

   Tip-1 Diyabet Beslenme Çantası benim çantamda olduğu sürece sıkıntı yaşamıyorum ama telefonuma yüklediğim excel de baya işe yarıyorç

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: