Eyvah Şeker Yüksek!

Acil DurumlarEyvah Şeker Yüksek!

Eyvah Şeker Yüksek!

Bu paylaşım gece nöbetinde olan ya da uyku tutmayan tip-1 diyabetli ve yakınlarına gelsin😊✌️

Şekerimiz her zaman ip gibi, hedef aralıkta maalesef gitmiyor. Benim de gitmediği zamanlar oluyor. Ki geçen hafta insülin pompası setindeki sorundan dolayı şekerim birkaç gün 200-300 arasında gitti.

İşte bu anlarda ne yapılacağını bilmemiz lazım.

📌IDF, yani insülin duyarlılık faktörü, kan şekerimiz yüksekken onu normale getirmek için yapacağımız insülin dozunda bize yardımcı olmakta. Yani 1 ünite insülinin kan şekerimizi ne kadar düşüreceğini belirleriz.

📌Kişiden kişiye değişir. Aman benim IDF oranım sizce nedir diye sormayın. Doktorunuza sorun.

Benim IDF oranım 50 mg/dL kan şekeri düşüklüğü için 1 ünite insülin yapmak. Bu 1 ünite insülinden kastımız hızlı etkili insülinler. Yani Apidra, Humalog ya da Novorapid’dir.

📌IDF oranımıza göre yüksek kan şekerini düşürmek için hızlı etkili insülini yaptıktan;

📍2 saat sonra kan şekeri değeri hedef kan şekerine yarı mesafede, 4 saat sonra ise hedef değerde olmalı.

👉Örneğin kan şekerimiz 300 mg/dL idi. Kan şekeri hedefimiz 100 mg/dL. Bu değere gelmek için 4 ünite hızlı etkili insülin yapmalıyız. Düzeltme bolusu yaptıktan 2 saat sonra kan şekerimiz 200 mg/dL’ye, 4 saat sonra ise 100 mg/dL’ye gelmeli.

👉Kan şekeri değerimiz düzeltme bolusu sonrası istenen oranda düşmüyorsa IDF %10-20 oranında azaltılmalı. Yani 50 mg/dL düşüş için değil 40-45 mg/dL düşüş için 1 ünite insülin yapılmalı.

👉Ve kan şekeri düşüşüne göre bu oranla oynanmalı. Ancak özellikle IDF oranını ayarlamada minimum 3, maksimum 7 günlük aralıklarla düzenlemeler yapılmalı.

👉Son olarak azar azar ama sık aralıklarla su içilmeli ki idrarla fazla şeker ve keton atılsın.
Evet. Yine bilgilendiğimize göre herkese iyi geceler💤💤💤😊

#tip1diyabet #diyabetimben

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: