Anasayfa Sizden Gelenler Eyvah Diyabetmişim!!!

Eyvah Diyabetmişim!!!

3 2.941 görüntüleme

daha-mutlu-olmak-icin-10-altin-kural_20130205060512_bMerhaba Dostlarım,

Biraz avuntu eklemek istedim yaşama, ruhumuz dinlensin diye. Yasaklardan bıkanlar, yaşam biçiminden sıkılanlar, bunalıma girenler okuyun lütfen.

Gençsiniz bir gün tesadüf eseri bazı sıkıntılardan dolayı doktora gittiniz ve diyabet olduğunuzu öğrendiniz. Bu hastalıkla ilgili kulaktan dolma ama hiç önemsemediğiniz bilgileriniz var mutlaka, ama başınıza gelmesi bir hayli canınızı sıktı. Doktorunuz size tedavi yöntemlerini anlattı; ilaçlar eğitimler derken kendinizi bir girdabın içinde buldunuz. Karalar bağladınız mutsuzluğunuz maksimum seviyede ve çevrenizde bu konuyu bilen bir sürü akıl hocasının değişik önerileri ve kafa karışmaları ve de kısır döngülerin yaşanması asıl önemlisi mutsuzluk ve yaşamdan soğuma gibi semptomlar.

Tamam buraya kadar az bile bahsettim ve bu bahsettiğim madalyonun ön yüzüydü birde çevirip öbür yüzüne bakmaya ne dersiniz?

Öncelikle şunu düşünelim; gittiğimiz doktor yaptırmış olduğu tahliller sonucunda size şunları da söyleyebilirdi:

 • Maalesef değerler şüpheli, sizi onkolojiye sevk ediyorum …………. olmanız olası.
 • Size ……… besinler yasak kesinlikle yemeyeceksiniz -ki malumunuz doğuştan yasaklı glütensiz yaşayanlar var.
 • Ooo böbrekleriniz iflas etmiş büyük ihtimal diyaliz ile yaşayacaksınız
 • Siz  önce bir göz doktoruna görünün gözlerinizi kaybedebilirsiniz
 • Sizi bir uzamana sevk ediyorum maalesef belden aşağınıza felç gelebilir
 • Ooo iç organlarınızda tahribat var durum vahim ameliyat ve ömür boyu tedavi  ve de özel beslenim .Gibi……..bir sürü olasılıklar.

Bu liste uzayıp gider aslında bunlar belki uçuk sorunlar gibi görünse de yaşamın gerçekleri aslında.

Düşünsenize başınıza bunlardan biri de gelebilirdi, çok şükür sadece diyabet. Peki bu riskler hala yok mu?

Var elbette ama diyabetle yaşamayı öğrenen ve sağlıklı beslenip değerlerini her zaman normal tutan bir diyabetlinin;diyabetsiz bir yaşam sürdüren bir kişiden riski inanın çok daha az olacaktır. Literatür-de sürekli bahsedilen bir cümle vardır<<diyabetli uzun yaşar>> evet doğru  kendine bakan diyabetli uzun yaşar.

Ama önemsemeyen, adam sende diyen, sıkılan ,yemek için yaşayan ve hatta atın ölümü arpadan osun diyen Diyabetli şahışların; yukarıdaki hastalıklara ve daha bahsetmediğim ciddi komplikasyonlara yakalanması kaçınılmazdır.Asla bana bir şey olmaz demeyin ve yaşamak için beslenin.<<Yaşam da yemek yemenin dışında o kadar zevkli şeyler var ki; genç ve sağlıklı kalabilmek ve  de kimseye muhtaç olmadan dimdik ayakta ölebilmek gibi>>

Ayrıca değinmeden geçemiyeceğim;Biz erkelerin aklının nerede olduğu(!??) toplumca bilinmekte ve bu cinsiyetlerin yaşamlarının en önemli parçasının bu olduğu onsuz bir hiç olduklarını sanmaları bilinen bir gerçektir maalesef. Şunu unutmayın ki diyabetli erkeklerin şekerleri kontrol edilemezse  kaçınılmaz son vuku bulur ve ilerleyen zaman içerisinde eşleriyle yada karşı cinsle kardeş olurlar.

O halde diyabetten korkmayalım sadece bilinçsizlikten korkalım ve diyabeti hastalık olarak görmeyip, aslında Diyabetin bir yaşam koçu olduğunu  varsayıp  O’nu beslemesini bilelim.   Karar sizlerin sayın diyabetli dostlarım. (Görsel kaynak: 1001kadin)

Ünsal Kantarcı

 • Hatice hanım yine muhteşem bir yorum ve örneklemeyle kaleminizi konuşturmuşsunuz.Her şeye rağmen ayakta kalabilmek, güçlü olabilmek ve her şeye rağmen yaşamdan tat alabilmesini bilmek…..
  Önerinizi yerine getireceğimden en ufak bir kuşku duymanızı istemiyorum. Düşüneceğim Hatice hanım uykuma dalmadan önce……
  Teşekkürlerimi ve saygılarımı sunar hep sağlıklı ve dimdik ayakta olmanızı temenni ederim.

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.