Esra’nın Yıllık Kontrolleri

Tip-1'imEsra'nın Yıllık Kontrolleri

Her yıl standart olarak yaptığım tahlillerim var.

Göz dibi muayenesi, böbrek fonksiyon testleri gibi. Yine yılda bir kez TSH, D Vitamini, HbA1c ve genel kan testlerime de baktırıyorum. Yılda bir kez yaptırıyorum. Belki en azından 6 ayda 1 kez yaptırmak lazım.

Göz dibi muayenemi yaptırdım. Herhangi bir kanam ya da sıkıntı çıkmadı gözlerimde.

25 Ocak 2014 Cumartesi günü ise doktoruma gittim ve yaptırmam gereken testleri yaptırmaya başladık. Sonuçları sizinle de paylaşıyorum.

Esra’nın Sonuçları yazısının üstüne tıklayarak sonuçlarımı görebilirsiniz.

Genel olarak yorumlamam gerekirse

Troid hormonlarım iyi çıkmış.. Euthyrox’u Haşimato troidim için her sabah 2 adet kullanıyorum. İşe yarıyor ve düzenliyor Haşimato’yu.

Vitamin B 12 içinse uzun süre takviye almıştım. 500’ün altında olan değerim sonunda 768’i gördü.

HbA1c ise 6,8 çıkmış. Aslında her zaman söylüyorum güvenmiyorum diye ama yine de baktırıyorum. Bu arada Memorial’da fotomektrik yöntem ile HbA1c’ye bakılıyormuş. Nesil Hanım’ın söylediği ve en güvenilir dediği bir ölçme sistemi vardı. İlk HbA1c Testim ve Hissettiklerim yazısının yorum kısmında Nesil Hanım HPLC yönteminden bahsetmişti.  Bu yöntemin HbA1c ölçümünde daha önemli olduğuna dair. American Diabetes Association yani ADA özellikle HPLC yöntemini öneriyor.

Ama maalesef Memorial’da fotometrik yöntem ile bakılıyor. Sonuç ne kadar doğru inanın bilmiyorum ama öyle ya da böyle bir HbA1c sonucum var. 6,8 🙂 Hastane yönetimi ile bu konuyu görüşeceğim.

HbA1c değerinin altında ise Tahmini Ortlama Glükoz (eAG) yazıyor. Bu değer ise 6,8 çıkan HbA1c değerinin kan şekeri açıklaması. Yani benim aslında 3 aydır kan şekerim ortalama 148 mg/dL civarında gitmiş.

D Vitamini değerim ise kış değerlerine göre oldukça iyi çıkmış. D vitamini eksikliğim eskiye nazaran baya toparlanmış.

Şu an sadece 24 saat idrar toplayıp böbrek fonksiyonlarıma baktırmam kaldı. Adetim bitmediği için idrar toplayamıyorum. Çünkü adet döneminde idrar toplanırsa idrar toplanan kapta kan da olacak. Kan içerisinde yoğun protein var. Bu da sonucu ciddi anlamda değiştiriyor. Adet dönemi tam anlamıyla bittikten 2 gün sonra idrar toplanırsa daha sağlıklı olur. Onun sonuçlarını da sizlerle paylaşırım.

Lütfen ama lütfen yıllık kontrollerinizi yapmayı unutmayın. Özellikle böbrek ve gözde sıkıntı varsa ve ne kadar kısa sürede teşhis konulursa o kadar çabuk çözüme gidebiliriz.

Hepimize 200 mg/dL’yi geçmeyen kan şekerleri, daha sağlıklı ve hatta komplikasyonsuz bir yaşam dileklerimle 🙂

 

6 YORUMLAR

 1. Esra hnm merhaba benimde 24 saatlik idrar baktirmam gerek ama adetten 1 2 gun ince toplanilsa dedgnz gbi protein atilimi fazla olurmu ki acaba.

  • Burçin Hanım Merhaba,

   1-2 gün önce ve 1-2 sonrası için dikkat etmek lazım. Bence bu zaman aralığı dışındakileri ne olur ne olmaz kullanın derim.

   sevgiler

 2. Ben topladım verdim tahlili bilmiyordum hani 1 2 gun öncede yapmamam gerektgini domtor da uyarmadi. Bakalim nasil cikicak sonuç merak ediyorum

 3. benim kardeşim de şeker hastası geç teşhis yapıldığı için tip 1 diyabete yakalandı düzenli insülin direnç testini hastahanelerde yapınız

  ayrıca doktorlardan çok önemli bir rica da bulunacağım benim kardeşim 1 tane çikolataya hasret onun hayatındaki en tatlı şey 1 tane elma lütfen şekere çare bulunsun unutmayın yarın sizde şeker hastası olabilirsiniz ………………

  • Yasemin Merhaba,

   Geç teşhis ancak tip-1 diyabete daha erken yakalanmaya sebep olur. Ama ne olursa olsun öyle ya da böyle kişi yine tip-1 diyabetle karşı karşıya kalır. Bunu öncelikle belirtmek isterim.

   Kardeşim 1 tane çikolataya hasret ise lütfen adam akıllı bir endokrinci ve karbonhidrat sayım yöntemini bilen bir doktor bulun. Çünkü artık tip-1 diyabetliler şuna hasret demiyoruz. Sadece elma tüketiyorsa da ve birçok besine hasret ise burada yolunda gitmeyen birşeyler var. Benden destek istersen seve seve yardımcı olurum.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: