Esra’nın Yeni Hastalığı “Astmatiform Bronşit”

Tip-1'imEsra'nın Yeni Hastalığı "Astmatiform Bronşit"

Yaklaşık 7 yıldır devam eden bir öksürüğüm vardı. Şaka gibi bir süre değil mi? KBB, Gögüs Hastalıkları ve Gastroentereloji gibi bölümlere de gidip birçok doktora göründüm. Solunum fonksiyon testinden, endoskopiye kadar yapıldı. Ya alerji ilaçları ya da reflü tedavisi ilaçları kullandım. Peki sonuç? Kocaman sıfır.

Çalıştığım şirket için haftada bir gün gelerek çalışanlara diyetisyen hizmeti verecek bir diyetisyen ayarlmıştım. Uzun arayışlardan sonra anlaşmamızı yapmıştık. Diyetisyen ile bir gün sohbet ederken sürekli öksürdüğünü, yıllarca çözüm bulamadığından bahsetti. Aynı hikaye bende de olunca anlatmaya başladım. Aynı yollardan geçmişiz. Aynı tedavi yöntemlerini kullanmışız. Hemen bir doktor tavsiye etti. Hisar Intercontinental Hospital’da Göğis Hastalıkları’nda Prof Dr Serhat Fındık.

Dün muayene için gittik. Muayene etti, bazı sorular sordu ve ‘bugün bu sorunu çözmek için önemli bir adım atacağız’ dedi. Kalakaldım 🙂 Sadece muayene edildim ve sorulara yanıt verdim 🙂 Bu kadar basit miydi teşhisi koymak 🙂 Hemen kan vermeye gittim. Ardından akciğer ve sinüslerin filmi çekildi. Sonrasında da solunum fonksiyon testine başladık. Solunum fonksiyon testini ikinci kez yaptırıyorum ama hiç sevmiyorum bu testi. Önce ilaçsız bir şekilde bir makineye bağlı ve ağızlığı olan bir aparat ile hemşirenin yönlendirmesine göre nefes alıp vermeye başlıyorsunuz. Önce normal nesefe alışlar, sonrasında da gelen komutla nefesi hızlıca çekip ve hızlıca vermeniz isteniyor. İki kez başarısız oldum 🙂 Sonuç bir türlü çıkmadı. En sonunda başardım. Ardından inhale bir ilaç verildi. Yarım saat sonra da ilaçlı olarak aynı solunum fonksiyon testini yaptım.

Serhat Bey beni bekliyordu. Teşhis: “Astmatiform Bronşit” Anlayacağımz dilden: Astım ve bronşit karışımı bir hastalık. Sürekli öksürük hali ve sanki boğazda balgam var da çıkmıyor hissi. Ve bazen o öksürmelerle ciğerlerim yerinden sökülecekmiş hissi. Kendini bu vesileyle veremli gibi hissetme hali. Özellikle gece artan ama gün içerisinde de başladığında sürekli öksürme durumu. İlk sorduğum soru: ‘İlaçları sürekli kullanmayacağım değil mi?’ Cevap: ‘Hayır’ Ama tedaviye kısa sürede cevap alamazsak süre uzayabilir. Kısacası ucu açık bir süreç. İçimden geçiriyorum: Neyse. İlaçları adam gibi kullan da sorun kalmasın ortada.

Serhat Bey’i kısa süreli de olsa değerlendirdiğimde; inanılmaz düzenli, analitik ve hastasını en iyi şekilde bilgilendiren bir doktor. Bana kullanacağım 6 ilacı da anlattı. Özellikle inhale olarak kullanacağım astım ilacının kullanımını uygulamalı olarak anlattı. Bu ilaç Türkiye’de ilk çıktığında kullananlardandım ama o zamanlar hiçbir şekilde doğru kullanmamışım. Bunun farkına varmak kötü oldu.

Serhat Bey tüm ilaçların kullanım şekli ve saatlerine kadar her şeyi A4 kağıda not ederek hazırlığını yapmış. Disiplin böyle bir şey işte. Dikkatimi bir not çekti: “Bol su için lütfen.” Neden diye sordum. Bizim bronşların susuz kalmaması gerekiyormuş. Su içmediğimiz zaman bronşlar kuruyor ve öksürmeye başlıyormuşuz. Bu sebeple bol bol su içmem lazım. Bu bilgiyi günün bilgisi olarak cebime koydum dün 🙂

FullSizeRender-17Şimdi ortalama 2 aylık bir süreç başlıyor. İlaçlarımı bugün kullanmaya başladım. Telefonumun ajandasına da unutmamak adına, Serhat Bey’in verdiği notları kayıt ettim. Saati saatine hangi ilacı nasıl kullanacağıma dair her şeyim kayıtlı.

Umarım kısa sürede şu 7 yıllık öksürükten kurtulurum 🙂

Bu arada görüldüğü gibi hastalık sohbetleri ve paylaşımları oldukça işe yarıyor.

4 YORUMLAR

 1. Geçmiş olsun canim. Umarim faydasını bu kısa zamanda görürsün acil şifalar.

  Hastalik sohbetleri deneyimler tecrübeler kisacasi ceken bilir muhabbeti her zaman insana birşey katar.

 2. Nezahat Gemici Ulusoy Çok geçmiş olsun Esra Hanım.

  Rukiye Palamut Esracım geçmiş olsun. tedaviniz inşallah en kısa zamanda cevap verirde bu şikayetlerden kurtulursunuz.

  Gül Arslan Çok gecmis olsun:((

  Hatice Baykara En yakın zamanda sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.Esra hanım çok geçmiş olsun.

  Tayfun Gökmen Gecmis olsun..

  Mehmet Ali Kaya Geçmiş olsun Esra abla

  Tc Fatma Koşar Temel Acil şifalar esra hanım

  TC Yağız Geral Geçmiş olsun Esra hanım.

  Meryem Oban çok Geçmiş olsun esra hanım allah şifalar versin siz halka yararlı bir insansınız sağlığınıza dikat edin insanların sana ihtiyacı var sevgiyle kalın

  Türkan Ekmen Geçmiş olsunnn

  Yusuf Aktan Geçmiş olsun Esra Hanım

  özgür Bayar · Esra Avcı ve 1 diğer kişi ile arkadaş gecmiş olsun bunuda atlatırsın sen güçlü birisin acil sifalar

  Diyabetim Ben Herkese Merhaba, Herkese çok teşekkürler. Kısa sürede toparlarım. 7 yıldır öksürdüğüm için çok önemsemiyorum Endişe etmeyin. Adını öğrenmiş oldum sadece. Sevgiler, esra

  Fikri Taşdöğen geçmiş olsun esra hanım acil sifalar

  Özlem Topoğlu Geçmiş olsun :(((

  Serap Yıldız Köroğlu Geçmişler olsun

  Fikri Taşdöğen geçmiş olsun esra hanım acil sifalar

  Serpil Emre Ersoy geçmiş olsun esra hanım..

  ØøYusuf Atış Øø Geçmiş olsun

  Diabet Sofrası geçmiş olsun esra hanım

  Yücel Ayşen Algül Çok geçmiş olsun.dikkat edin kendinize

  Dilek Karadavut Demirbilek Geçmiş olsun

  Tezer Yapici Esra hanım geçmiş olsun

  Diyabetim Ben Herkese tekrar çok teşekkürler. Çok çok önemli bir durum olmasa da 7 yıllık geçmişi olan bir hikaye. Geçecek sevgiler, esra

  Yeliz Aksoy Uz Cok gecmis olsun, acil sifalar

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: