Esra’nın Salı Günü

Tip-1'imEsra'nın Salı Günü

Sabah saat 07:15’te Eşref’i zar zor yataktan kaldırdım ve işe gitti.

Bense saat 09:30 gibi kalkıp saat 11:00’daki bloğumuzla ilgili ilk toplantımıza gidecektim. Saat 10 gibi gözlerimi açtım ama yataktan kalkacak gücüm yok. Belli. Bir sıkıntı var. Hemen zor da olsa kan şekerime baktım. 36 mg/dL 🙂

Untitled

Dün geceye gideyim önce. Dün gece yatarken kan şekerimi yüksek tutmaya çalıştım. Zira akşam 45 dk durmaksızın yüzmüştüm. Spordan sonraki ortalama 8 saat dikkatli olmak lazım aslında. Akşam yemeğinden sonra tokluk kan şekerim 78 mg/dL çıkmıştı. İlerleyen saatler hipoglisemi yaşayacağım konusunda ilk uyarıları vermişti aslında vücudum. Ara öğünümü beklemeden meyve ve ayran yemiştim. Hatta biraz da fazla yedim meyveyi.

Ama işte maalesef sabah 36 mg/dL ile kalkış bütün günümü mahvetti. Yataktan kalkar kalkmaz mutfağa gittim. Midem bulana bulana bir bardak vişne suyunu içtim. Sonra 1 dilim kepekli ekmek yedim. Bu kadar ek besin düzeltir mi diye de kısa bir süre düşündüm ama zamanım kalmadığı için acele bir şekilde hazırlanmam da gerekiyordu. Ter içindeyim. Taksi çağırdım. Gelene kadar klimanın altında kendime gelmeye çalıştım. Kan şekerimi ölçtüm. 90 mg/dL. Başımım kenarlarından yani şakaklarımdan yukarı doğru giden ağrı ve boğazımdaki iğrenç tad ile evden çıktım.

Ve tüm gün başımdaki o iğrenç ağrı ile bloğumuzun geleceği ile ilgili 3 farklı firma ile önemli toplantılar yaptık.

Doktorum yıllık izinde olduğu için de mailime 2 gün gecikmeli olarak geri dönüş yaptı.

Mailime aldığım yanıt:

Ya chrome insülin etkinliğini artırdı ya da boluslarını artık square yapmalısın. Bence bazallerin aynı kalsın,  tüm boluslarını square yap (yani pompa bolusunu yemek sonrasına da yaysın-2 saat makuldür). Medtronic danışmanı sana tarif edecektir. 

Muhakkak düzeltme boluslarını K/İ sensitivite oranına göre yap. 

10 günlük profiline göre yine revize ederiz. 

Ben kendisine sabahki düşüklüklerden dolayı bazalları bugün itibarı ile değiştirdiğime dair cevap maili de gönderdim. Ve dünden bu yana kan şekerimdeki gidişatı da paylaştım. Gece bazallarımda oynama yapmak durumunda kaldım. Yaptığım değişikliği umarım beğenir ve onaylar 🙂

Bu arada square bolus derken yayma bolusa vurgu yapıyor doktorum. Bugün Medtronic’ten Mine Hanım ile telefonda konuşarak yayma bolusu yapmayı da öğrendim. Ve ilk yayma boluslu akşam yemeğimi yedim.

Doktorumun önerisi ile ana öğünlerdeki bolusumu 2 saate yaymam lazım. Ve yayma bolusumu 19:56’da yaptım. 21:22’de kan şekerim 90 mg/dL çıktı. Şimdi 2. saat tokluk kan şekeri değerimi bekleyeceğim. Umarım her şey yolunda gider.

Bu arada size birazdan bir de yayma bolusu nasıl yapılırı anlatacağım.

NOT: Doktoruma bu yayma bolusun neden her öğünde yapılması gerektiğiniz ve yayma ile ikili bolusun neden yapıldığını anlattım.

Gelen cevap

Sonrasında Hipo gördüğün öğünü kare bolus yapmalısın, hipo yoksa normal yap tabi 🙂

Meğerse 2 gündür konuyu yanlış anlamışım 🙂 Ama ne yapayım? Mailde bu şekilde bir ayrım yapmamış 🙂

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: