Esra’nın 1-2 Haftalık Durumu

Tip-1'imEsra'nın 1-2 Haftalık Durumu

Esra’nın 1-2 Haftalık Durumu

Galiba 2 haftadır büyük bir düzensizlik var kan şekerlerimde. Ve  yoğun iş temposu da üzerine gelince tip-1 diyabetimi umursayamadım. Umursayamadım demek de aslında çok doğru bir cümle değil. Umursadım. Ancak yüksek giden kan şekerlerimi bir türlü yola getirmeyi becerememiş olmak beni üzdü.

Bu girişin arasına hemen ek bir bilgi giriyorum. 1 hafta boyunca izinliyim 🙂 İlk yıllık iznimi evimde yatarak, her gün yüzmeye giderek ve bloğumuzun geleceği ile ilgili görüşmeler yaparak geçireceğim 🙂 Bu ilk yıllık iznimde özellikle tatil planı yapmadık Eşref ile. Eşref işte olacak. Ben ise dediğim gibi yatarak, yüzerek ve bloğumuzla ilgilenerek geçireceğim bu haftayı.

Ama inanın bugünlerde ne bloğa girmek, ne bir şeyler yazmak ne de sizlerle iletişimde olmak içimden gelmiyor maalesef.  Sizler de eminim farketmişsinizdir. Çok üzerinde durmayacağım ama umarım ‘ülke olarak güzel günler’ göreceğiz.

Tip-1 Diyabet Yönetimi yazımda hatırlarsanız Bursa’ya gittiğim günü anlatmıştım sizlere. Bu arada Bursa’da 2 değil 1 porsiyona yakın iskender yedim. Yazıyı yazarken elim yanlışlıkla 2 rakamına gitmiş 🙂 Yanlış anlaşılmasın lütfen 🙂

Yazının tarihi 5 Haziran. Ve o gün tip-1 diyabetli hayatımda ilk kez ‘adet dönemi’ öncesinde böylesine ani kan şekeri yükselişleri ile karşı karşıya kalmıştım.5 Haziran’dan 3 gün sonra yani 8 Haziran tarihinde ise ‘adet dönemim’ başladı. Bu ani yükselişlere dediğim gibi alışkan olmadığım için kan şekeri yüksekliklerine sebep olarak ‘adet dönemi’ öncesi sendromu koydum. Bu arada iPhone ve iPad’ler için PeriodLog adında biz kadınlar için tasarlanmış harika bir uygulama var. Adet günlerini unutan, kaç günde bir olduğunu hesaplamakta güçlük çeken ya da çekmeyen her kadının kullanabileceği bir uygulama. Öneririm. Daha iyisini kullanan varsa önerilere açığım.

8 Haziran’da adetim başlar başlamaz Gökhan Bey’e hemen mail attım. Bildiğiniz üzere kadınlık hormonlarını dengelemek için Qlairista adında bir doğum kontrol hapı kullanıyorum. Bazı doğum kontrol hapları 28 gün kullanılır. Bir ara verilir ve sonra yeniden devam edilir. Bu ilaç öyle bir formatta bir ilaç mı hatırlamadığım için Gökhan Bey ara vermeden devam dedi ilaca.

Ancak 8-9 Haziran’da inanılmaz az sürdü kanamam. Ve akabinde kontrol edilemeyen kan şekeri yükseklikleri. Hani hep diyoruz ya; ‘her zamanki gibi yiyiyorum, içiyorum ve insülinlerimi yapıyorum ama kan şekerim hep yüksek, hep yüksek.’ Diyabet aynen öyle işte.

1 hafta daha kendi çabalarımla kan şekerimi düzene sokmaya çalıştım. Bazallarımla oynadım. Sadece öğle yemeğine denk gelen KH/İnsülin Oranım ile oynadım ama nafile. Ya bir gün sabahtan öğlene çok yüksek gidiyor kan şekeri. Ya da ertesi gün sabahtan öğlene gayet iyi gidiyor. Ama genelde öğlen 12’den akşam 19’a kadar hep yüksek hep yüksek. Yüksekten kastım da şöyle; 200-350 arası giden ve ara sıra 200 ün altına düşen bir kan şekeri.

Bu arada kafasız ben her gün her gün bazallarımla oynadım. Ve hep yükselterek devam ettim. Ama kan şekeri bu hamlelerime rağmen bir türlü düşmedi 🙂

En sonunda 13 Haziran’da Gökhan Bey’e mail gönderdim.

Gelen cevabı sizlerle olduğu gibi paylaşıyorum.

🙁 Genel prensip en az 48 saat geçmeden bazalde değişiklik yapmamaktır. Doğum kontrol hapı ve ChromeMate’e metabolizman uyum sağlayıncaya kadar biraz sabretmek lazım (maksimum 6-8 hf)

Önerim:

1-Bugünden itibaren Pazar akşamına kadar şekerinin yüksek çıktığı/baş ağrının olduğu saatleri lütfen kaydet ve bana bildir

2-Ben revize edinceye kadar düzeltme bolusları dışında mevcut bazallerinle oynama

Görüşmek üzere..

Bu mailden de anladığımız üzere öyle artık kafama göre bazallarımla her gün her gün oynama yapmayacağım. Ki 13 Haziran’dan bu yana da inanın oynamıyorum. Günlük notlarımı aldım. Kan şekerlerim, yediğim içtiğin her şey ve baş ağrılarım ya da algı dağınıklarım. Yarın Gökhan Bey’e maille bildireceğim. Eminim her şey daha bir yoluna girecek.

Ki son olarak şunu da söylemem lazım. İnsan biraz daha vücudunu dinlemeye başladığında kan şekeri düşük mü yüksek mi farkına varıyor. Ben pek hissetmiyordum. Baş ağrılarımın arttığı zamanlar kan şekerimin hep yüksek giden zamanlar.  Kan şekerimin düşük gittiği zamanlar ise terlediğim ve algımın dağıldığı anları oluşturuyor. Galiba şu Thioctacid 600 HR ilacından sonra duyularım daha bir yerinde 🙂

Gelişmelerden sizleri bilgilendirmeye deva edeceğim 🙂

Sevgiyle, yarına daha bi umutla, barışla ve hep birlikte olmak dileğiyle 🙂

11 YORUMLAR

 1. Esra hanım merhaba, uzun bir aradan sonra ılkkez yazıyorum okulda vizeler finaller mezuniyet derken hiç fırsatım olmadı 🙂 gelelim konuya.
  Aynı durumu《şeker yüksekligi》 bir haftadır bende yaşıyorüm, eve geldiğimden beri şekerim 200-350 arası sanırım sebebi de ev yemeği ve biraz üzüntü.insülinlerimi vurmama rağmen hiç inmiyor hatta bi ara 512 yi bile gördüm 🙁 kaç gündür kendimce düzeltmeye çalışıyorum yavaş yavaş oluyor galiba spor sayesinde akşam tokluk 94 tü cok şükür. Söylemek istediğim bende ılk defa boyle dengesizlik oldu ve dengesiz lik olduğunda anladığım kolay kolay düzelmiyormuş bu şeker.

 2. • Doğum kontrol hapları:Kan şekerini yükseltebilen ilaçlar gurubuna alınmış,büyük ihtimal şeker yükselme sebebi bu olmalı.Zaten bazı DK. ilaçlarında diyabetliler kullanamaz yazısı var.
  Ayrıca tüm hormon dengesinin altüst olması, tiroidin etkilenmesi de yükseltme sebepleri arasında gösterilmekte. Ayrıca önemli yan etkilerinden biride bilindiği gibi baş ağrısı ve asabiyet.

 3. Benim yaşım 35, belki yaşımdan dolayıdır belki başka sebeblerden ama benim şekerimde nerdeyse hiç bu tür düzensizlikler olmuyor, hipo ve hiperglisemi yaşıyorum tabiki ama bunlar kendi dikkatsizliğimden kaynaklanıyor, bazen karbonhidrat sayımında hata yapıyorum, hata denemez onlarda, belli ürünleri göz kararı ölçtüğümde, yada kh ının ne kadar olduğunu bilmediğim ürünleri ortalama bir değer düşünüp yiyor olmamdan kaynaklanıyor. Bu kadarıda olur, Hba1c’m 7 nin üzerini görmüyor.

  Umuyorum herkes daha düzenli bir şeker kontrolünü gerçekleştirir.
  Memleket için dilenen güzel günlerin tüm yaşamımızı kapsaması dileğiyle.
  Saygılar.

 4. ESRA HANIM BENİM 13 AYLIK KIZIMA TİP1 TEŞHİSİ KONULDU SİZ SİTENİZ VE BLOGUNUZ İÇİN NELER YAPABİLECEGİNİĞİNİZİ DÜŞÜNÜRKEN BENİMDE AKLIMA BAGZI ŞEYLER GELDİ TELEFONDA KONUŞALIM İSTERSENİZ

  AKLIMDAKİ ŞEY BİRKAÇTANE PROF. LA GENEL BİLGİLENDİRME VİDEO LARI ÇEKMEK VE BİZİM ŞUAN EŞİMLE YAŞADIGIMIZ ZORLUKLARI YAŞAMASINLAR İNSANLAR

 5. Hepinize Selamlar,

  Haluk Bey, Kiminle konuşsam aynı sorundan yani kan şekeri yüksekliğinden dolayı sıkıntılılar. Havadan, sudan diyeceğim ama ne alaka? 🙂 Söylerken gülüyorum.

  Ünsal Bey, Evet. Bazı kadın doğum haplarını özellikle tip-1 diyabetliler kullanırken daha dikkatli olmalı. Ancak benim kullandığım bu hapın tip-1 diyabetlilerin kan şekerine pek de negatif etkisi yok. Doktorum bu sebeple verdi. Bana ilk söylediğinde karşı çıkmıştım ama karşı çıkmadan önce bi dinle demişti bana 🙂

  Kenan Bey, Bazı tip-1 diyabetlilerin (bunlardan biri de benim) kan şekerleri inanılmaz oynak. Bazen her şey her zamanki gibi ama kan şekeri düzenli değil. Ara sıra ben de hata yapmıyor değilim. KH sayarken hata yapıyorum, spora giderken nelere dikkat etmem gerektiğini unutuyorum. Ama bu hatalar sık değil. Sizi kan şekeriniz bizim kadar oynak değil 🙂 En kısa açıklaması bu bence 🙂

  Doktorum ilk defa aynı gün cevap vermedi. Bunalımdayım 🙂 Göze gelmeye inanmam ama galiba göze geldik 🙂

  sevgiler

 6. Merhaba, tip1 dm’yim ve benim ve birkaç tip1 arkadaşımın daha bu sıralar şekerimiz düzensiz. Esra Hanım son yorumunuzda havadan sudan mı yükseliyor demişsiniz ya bence de komik ama yükseliyor, dengesizleşiyor. 17 senedir tip 1im, özellikle yaz başlangıçlarında pompadan önce lantusumu artırırdım, sonra bazallarımı arttırmaya başladım. Ayrıca geçtiğimiz günlerde güneşte beklemek zorunda kalmıştım şekerim 350 çıkmıştı, daha sonra gölgede 1 saat dinlenip tekrar ölçtüğümde 170 gibi bir sonuç çıkmıştı.(güneşle ve yaz mevsimiyle aram hiç iyi olmamıştır.)
  Havalar yüzünden şekerimin oynaklaşması ilginç geliyor ama çok güldüğümde bile düşen şekerimin böyle tepkiler vermesine alışığım artık:)

  • Kadriye Hanım,

   Ben mesleğimi yapsam da Jeoloji Mühendisiyim. Özellikle 99 depremi ve sonrasında yerin içerisinde olan depremi gökyüzü hareketleriyle yorumlayanlar olmuştu. Ve biz yerlere yata yata gülmüştük. Ve halen de gülerim.

   Tip-1 diyabette kan şekeri yüksekliklerini aman aman mevsime bağlamayın 🙂 Şaka yaptım. Dalga geçtim 🙂 Aman diyim.

   Ha şöyle bağlanabilir. Yaz mevsimi. Terlemenin en yüksek seviyede olduğu mevsim. Maalesef vücudumuz ter attığında kandaki şeker oranı artıyor. Bu sebeple de kan şekeri yükseliyor. O yüzden derler ya yazın bol su için. Ama damacana damacana değil.

   Çok güldüğümüzde şekerimizin düşmesi normal değil mi sizce? Zira gülündüğünde insanın yüzünde ve vücudundaki bilmem kaç milyon kas aynı anda çalışıyor. Peki o kasların çalışması için neye ihtiyaç var. Şekere. Sürekli gülüyorsanız ve şeker harcanıyorsa ne olur. Hipoglisemi olur. Ya da çok konuşmak. Ben bunu hiç ara vermeksizin yaptığım telefon görüşmelerim sonrasında yaşıyorum. Bu durumu yani gülme ve çok konuşma sonrasındaki kan şekeri düşüklüklerini anormal gibi görmeyin. Gayet normal.

   sevgiler

 7. Yok zaten yaz mevsimi şeker yükseltir gibi bir şey söylemek istemedim sadece kendimde gözlemlediğim bir durum bu. Yaza girerken ve çok sıcak havalarda şekerim yükselir benim. Dediğiniz gibi terlemeyle alakalı olabilir ya da sıcağı sevmediğim için sıcak havalarda mutsuz hissetmemden de olabilir:)
  Gülünce şekerimin düşmesi daha çok çevremin anormal görüşü sanırım:) Özellikle eğlenceli arkadaş grubumlayken ya da çenem ağrıyıncaya kadar güldüğüm zamanlarda diyelim boluslarımı azaltıyorum çünkü şekerim düşüyor:)
  Gülmek güzeldir, hep gülelim:)

 8. Esra Hanım merhaba,
  İyi tatiller dilerim, bende sizin gibi düşünüyorum evde tatil gibisi yok.Sınırsız sabah uykusu yeter de artar bile.Onca yüzmeden sonra bi derece bekleriz artık diyabetimben’e 🙂
  Bi de uygulama sadece iPhone ve iPad’ler geçeli yada bilgisayarla da indirilebiliyor mu?
  Onca sinir stresten donra bu tatil size iyi gelecek umarım.İyice dinlenin, kendinize gelin.
  Bol bol gülün inşallah.
  Sevgiler.

  • Hatice Hanım Merhaba,

   Açıkçası hiç internetten bakmadım ama galiba internet üzerinden kullanmak isteyenlere http://myperioddiary.com/ linki yeterli gelebilir.

   Ben iPhone ve iPad’ime yükledim. Oradan periyod dönemlerimi takip ediyorum. İyi de oluyor.

   Dinlenmek mi? Blog için görüşmelerim devam ediyor. Bugün 3 firma ile görüştüm 🙂 Sabah 10da çıktım evden. 16:30 da girdim eve.

   Yüzmeye gidemedim bugün maalesef. Ama belki akşam yemeğinden sonra giderim.

   Size de bol bol gülmeler 🙂

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: