Eskiye Dönüş ‘Humalog’ ve Yeni Düzen

Tip-1'imEskiye Dönüş 'Humalog' ve Yeni Düzen

Cuma akşamı tip-1 diyabetli hayatımın önemli yol arkadaşları geldi.

Humalog, Lantus, 4 mm iğne ucu ve Glucagen Hypokit.

Uzun yıllardır Humalog kullanan ben o dönemki doktorum tarafından önce Apidra sonra da Novorapid’e geçirilmiştim. Humalog, Apidra ya da Novorapid birbirinin aynıdır. Sadece etken bir madde farklılık gösterir. Yılların Humalog kullanıcısı ben Apidra’ya geçtikten bir süre sonra kaşıntılarla başbaşa kalmıştım. Sizlerle de Kaşıntı başlıklı yazımızda bahsetmiştim. Bu eski yazıyı okuduğumda ve fotoğrafları da gördüğümde ne kadar sıkıntı zamanlar olduğu yine aklıma geldi.

Sonra bir ara düzeldi. Kaşıntılarım İle İlgili Son Durum yazımızda da bu gelişmeden bahsetmiştim ama rahatlık dönemi kısa sürdü. Kaşıntılarım tekrar başladı.

FullSizeRender(3)Perşembe günü Oğuzhan Bey’in yanına gittiğimde bu durumu tekrar konuştuk. Yılların emektarı Humalog’a bir dönüş başladı. Halen kartuşlu insülin kalemleri var galiba. Ama bu yeni gelen insülin kalemleri çok afilli 🙂 Benim halen evde duran Humalog kalemimi görünce aradaki farkı çok net görebildim. Eski kalemler daha sade ve kartuşla çalışırdı. İnsülin dolu kartuş bitince kalemden çıkarılır ve yeni kartuş takılırdı. Şimdiki kalemler hem tek kullanımlık hem de daha bir havalı görünüyor 🙂

Umarım eskiye dönüş yaparak kaşıntılarım son bulur.

Yaklaşık 5 yıldır insülin pompası kullandığımı biliyorsunuz. Biz insülin pompası kullanıcıları sadece kısa etkili insülin kullanıyoruz. Bazal insülin yok hayatımızda.

İnsülin pompasında teknik bir problem çıksa ya da pompasız kalmamızı gerektirecek bir durum olmasında evimizde yedek uzun etkili insülin bulunması önemli. İnsülin pompasına çok mu güveniyorum bilmiyorum ama 5 yıldır her insülin yazdırdığımda Lantus hiç ama hiç aklıma gelmiyor. Oysaki teknik bir problem yaşadığımda evimde Lantus olmaması o gecenin ya da günün berbat geçmesine sebep olacak. Bu sebeple Lantus’u da 1 kutu olarak zor günler için yazdırmak gerekti.

Hipoglisemi anları için ise Glucagen Hypokit. Uzun zamandır bunu da yazdırmıyorumdur. Sanki hiç hipoglisemi yaşamayacakmışım gibi. Nasıl kendime güveniyorsam 🙂

İğne ucu da evimde yerini aldı. İnsülin pompasına kadar hep BD Micro-fine kullandım. Bu hiç değişmedi. İnsülin pompasında oluşabilecek teknik problemlerde ya da set kıvrılmalarında kan şekerimiz yükselmişse öncelikle insülin kaleminden kısa etkili insülin yaparak şekerimizi düşürmeye çalışırız. Enjeksiyon için de iğne ucuna ihtiyaç var 🙂 Bu arada bizim evde halen eski insülin enjektörleri bulunuyor 🙂 Birkaç adet de eski iğne uçları. Çöpçü olduğumu söylemiştim bir ara sizlere.

FullSizeRender(1)Tüm bu malzemeler yine buzdolabının kapak bölümündeki raflarda yerini aldı. Unutmayın; insülinleri dolabın iç raflarına değil kapak bölümündeki raflara koymakta fayda var. Daha sağlam kalırlar orada.

Ortalama 7-8 ay sonra daha bir sorumluluk sahibi olarak tip-1 diyabetime dikkat edeceğim gibi görünüyor. Cuma gününden bu yana yemek düzenim ve kan şekeri ölçümlerim daha iyi gitmekte. Çarşamba gününe kadar ne yiyip ne içtiysem ve kan şekerim kaç çıktıysa not ediyorum. Oğuzhan Bey ve Nesil Hanım’ın uzman dokunuşları için hazırlık yapıyorum 🙂

10 YORUMLAR

 1. Pompaya neden ara verdiniz yada bıraktınızmı ne oldu? yükselen HbA1c nizden sonra bu kararınızı merak ettim doğrusu. Çok geçmiş olsun bu arada.

  • Kenan Bey Merhaba,

   Yanlış mı anlaşıldım bilemedim. Pompayı bırakmadım ki! 🙂 Hangi cümlelerden anladınız?

   Çok teşekkürler.

   sevgiler,

 2. yok bahsetmediniz, ben yanlış anladım kusura bakmayın. yazınızda lantuslar iğne uçları ve değişen insülinler ardarda sıralanınca bi an pompayımı bıraktınız diye düşündüm. Yanlış algılamışım.

  • 🙂 Tamamdır. İnsülinleri alerjik durumda ötürü değiştirdim. Pompadaki olası teknik aksaklıkları da düşünerek Lantus’u yedek olarak evde tutuyorum artık 🙂

   sevgiler,

   • Etki süreleri kağıt üzerinde aynı gözüken fakat alerjiye yol açtığı için humolog insüline geçtiniz sizce hangisi etki süresi içinde daha hızlı ikisinide kullandınız.
    Tşkler..Açıkçası Ben de çok apidradan memnun kalmadım.

    • Ercan Bey,

     Bu tarz detaylarda doktor görüşü daha önemli.

     Ama hızlı etkili insülinler Humalog, Apidra ve Novorapid. Şu an Humalog kullanıyorum.

     Ama bence bu insülinler arasında en iyisi Apidra geldi bana. Kişiden kişiye değişen bir durum olduğu için kendinizin tecrübesi daha önemli.

     sevgiler,

 3. Merhaba,

  Yeni tanı tip1 im ve bazı şeylerden hala bi haberim. “Glucagen Hypokit” nedir? bana doktor böyle bir şey vermedi.istemli miyim?
  hipoglisemiden hızla çıkaran bir ilaç mı?

  teşekkürler

 4. Gül Arslan Oglumda humolog kullaniyor bize kaleminden hic bahsetmediler bunlar yenimi bizede verirlermiki

  Diyabetimben Gül Hanım Merhaba, Uzun zamandır piyasada var aslında. Bu kalemler tek kullanımlık. İçindeki insülin bitince çöpe atıyorsunuz. Rezervuar sürekli değişmiyor. Doktorunuza danışarak isterseniz bu kalemlere geçebilirsiniz. sevgiler, esra

  Gül Arslan Yeni duydum neler kacırmışım boyle hayret hemen gecicem

  Diyabetimben 🙂 Olur böyle durumlar. Ben de ilk Lantus’u duyunca adamlar yapmış demiştim 🙂 Tabi çıktıktan yıllar sonra duyunca baya garip oluyor ):

  Gül Arslan Peki niye bizi hala eskilerle oyaliyorlar acaba bende hemsiremden yedek kalem isteyip duruyorum bunlar ucretlimi nedir yani sebebi sizce

  Diyabetimben Ücretli değil. Ama sağlık sistemi işte 🙂 sevgiler,

  Azize Tahmaz Peki bu kalemleri alırken raporumuzda herhangi bi değişiklik yapılması gerekiyormu esra hanım eczacimiz söyledi bizede uzun süredir var ondan alın diye

  Gül Arslan Buda bucuklu bir kalemmi peki esra hanım

  Esra Avcı Azize Hanım Merhaba, Raporunuzda flakon ya da penfil ayrımı yapılmamışsa alabilirsiniz. Ancak bu tarz bir ayrım varsa raporunuzu değiştirmeniz gerekebilir. Eczacınıza danışabilirseniz sevinirim. sevgiler, esra

  Esra Avcı Aslında siz buçuklu kalem kullandığınız için bunlar size uymuyor dersek daha doğru olur Arzu Hanım. sevgiler,

  Gül Arslan Peki bucuklu hazır kalemler varmi esra hanım

  Pınar Ok Humulin R için henüz kaleme geçilmedi değil mi hala kartuşa devam ?

  Diyabetimben Gül Hanım Merhaba, Buçuklu değil. Ama Lilly firmasının buçuklu kalemleri var. sevgiler,

  Diyabetimben Humulin R’nin halen kullan at kalemleri yok diye biliyorum Pınar Hanım. sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: