Anasayfa Tip-1'im Kaşıntılarım İle İlgili Son Durum

Kaşıntılarım İle İlgili Son Durum

8 3.149 görüntüleme

UntitledSizlere ara ara Kaşıntı yazımda da bahsettiğim gibi yaşadığım kaşıntılardan bahsediyordum.

Hemen hemen vücudumun her yerinde olan kaşıntılar bunlar. Önce kızarıklıklar oluşuyor ardından kaşıntı başlıyor ve sonrasında da kabarmaya başlıyordu.

İnsülin Alerjisi olabilir mi diye de sorguluyordum.

Ben 2002 yılından 2013 yılına kadar hep Humalog kullandım. 2013’te Apidra’ya geçtim. İlk aylarda kaşıntı filan yoktu. Birdenbire başladı. O dönemlerde kullandığım vitamin ya da diğer haplar mı etki ediyor diye kullandığım tüm ilaçları etap etap kestik. Pek bir işe yaramadı.

Ki bu arada ben alerji hapını da mecburen kullanmaya başlamıştım. Uzun süreli ilaç kullanmamı sağlayan bir sorun vardı ve çözmemiz gerekiyordu.

En son kullandığım insülini değiştirdik. Ortalama 1 aydır Novorapid kullanıyorum. Ve kaşıntılarım geçti 🙂 Bu güzel haber. Yani bu da demek oluyor ki Apidra dediğimiz insülin ben de İnsülin Alerjisi yaptı.

Araya bir bilgi girmem gerekiyor. Humalog, Apidra ve Novorapid yemeklerden önce yaptığımız ve yemekten ötürü ortaya çıkan kan şekerini yoluna sokmak için kullanılır. Çalışma prensibi hepsinin aynı. Ama içerisindeki maddelerden biri farklı. Mesela Apidra insülin glulisine içeriyor. Humalog ise insülin lispro. Novorapid ise insülin aspart içermektedir. Yani hemen hemen tüm içerik ve çalışma şekli hepsinin aynı sadece 1 madde farklı.

Ola ki benim gibi bir durum yaşıyorsanız lütfen doktorunuza bunu bildirin. İnsülin alerjisi yaşıyor olabilirsiniz. Yine benim yaptığım gibi belki insülin değiştirerek sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

  • Merhaba Ü. Ali Akcan,

    Ben de durum tam tersi ama. Apidra kaşıntı yaptığı için Novorapid’e başladık. Ve bende tam olarak geçti. Şükür kaşıntı kalmadı.

    Sevgiler

  • bu anlatılan hadiseyi bende yaşamaktayım,genellikle bacağımdan insülünü yaparım çünkü kolum çok ağrıyor ve tümsekler oluştu bir taraf düz iken diğer kısımda ünsülinin oluşturduğu bir çukurluk var,diyebilirsiniz ki sürekli aynı yere yapmış olabilirsin:
    -hayır yapmadım,sürekli sağ ve sol kolumu değiştirerek uygulamıştım..koluma hirudoid,bepanthne bir de bactroban kullanmamı doktorum(cerrahpaşa tıp fakiltesinde devamlı hastayımdır)söylemişti,medical park hastanesinde şimdi tedavi olmaktayım çünkü kremlerin bir etkisini görmediğimi söyleyebilirim,yeni doktorumsa o kremlerin bir işe yaramayacağını belirtti,peki dedim sizin tavsiyeniz nedir?
    -…
    ses yok!! hala kolumdan iğne yapamıyorum ve bacaklarımda yeşil,mor renkler gözlemlerimin arasında.humalog kullanıyorum ve gece iğnem lantus,bende bunun getirdiği kaşıntılar olabilir,teşekkür ederim ki insülinin alerji yapabileceğini düşünmemi sağlayan bir durumla karşılaştım,müteşekkirim..

    • Sevgi Hanım Merhaba,

      Bölge değişimi yapmanıza rağmen bahsettiğiniz tümseklerin oluşmasına inanın çok şaşırdım. Alerjik bir durum olabilir belki de.

      Bu arada mutlaka biliyorsunuzdur ama popo ya da bel bölgesini insülin enjeksiyonunda kullanın. Bölge seçeneği açısından iyi oluyor.

      Ben de sürekli araştırdığım için insülin alerjisi olabileceğini düşünüyordum. Doktoruma söyleyince berber gözlemleme fırsatımız oldu. Ve en azından biliyorum ki Apidra bende insülin alerjisi yapıyor. Bu arada uzun süre aynı insülini kullansak bile birdenbire vücut yabancı bir madde gibi algılayıp alerjik reaksiyon da gösterebiliyormuş. Aklınızda olsun.

      sevgiler

    • Bende sürekli kolumdan insülin yapıyorum benimde ister istemez humalog enjekte ettiğim yerler morardi ve şişkin bir görünüme kavuştu . hep ayni yere vurmaktan dolayı şişmiş olabilir ancak zaten zamanla oluyor farklı yerlere vursamda zamanla ister istemez sisiyor yani anlatmak istediğim bu . bende her iki kolumada vuruyorum ama değişen bisey yok herikiside hafif şişkin ve morarmis . bende doktorumun tavsiyesiyle bi ilaç aldım biraz kullandıktan sonra hicbir fayda görmedim değişen bir şey olmadı maalesef ne diyeyim allah şifa versin hepimize .

  • Merhaba,
    Benim annem de Humulin R kullanırken kaşıntıdan çok şikayetçiydi, tüm vücudunda yaygın bir kaşıntı vardı. Nedenini bir türlü bulamadık. Bir süre sonra başka bir nedenle Humulin R yerine Humolog kullanmaya başlayınca kaşıntıların da geçtiğini farkettik. Sanırım annemde de insülin alerjisi olmuş.

  • Cevap Bırak