Eren’in Keki (Çıraklık Eseri); Tam Buğday Unuyla Yaptığı

Çocuklar ve T1DEren'in Keki (Çıraklık Eseri); Tam Buğday Unuyla Yaptığı

20130114_4051DSCN5371Malzeme listesi
2 yumurta, 0 CHO
100 gr şeker (1/2 su bardağı), 100 CHO
200 ml süt ( 1 su bardağı), 10 CHO
100 gr sıvı yağ (1/2 su bardağı), 0 CHO
250 gr Tam Buğday Unu (2,5 su bardağı), 186 CHO 1 paket kabartma tozu, 0 CHO
2 tatlı kaşığı tarçın, 0 CHO.

 

 

20130127_4083DSCN5404

Yapılışı ; yumurta ile şeker çırpılır, süt ve yağ katılarak devam edilir, sonra elenerek havalandırılan tam buğday unu ve tarçın eklenerek mikser ile karıştırılır. Yağlanmış kek kalıbına dökülür. 175 C ‘de 40 dakika pişirilir.

Ölçülerimiz küçük kek kalıbı içindir, kalıpta 20 dilim vardır. Kek içindeki toplam CHO miktarı 296 dır. her bir dilimde 15 CHO vardır. Farklı kek kalıbı büyüklükleri için aynı oranları kullamırsanız hesap aynı oranda değişecektir.
20130127_4092DSCN5413Biz bir dilimdeki CHO miktarını toplam CHO miktarını 20’ye bölerek bulduk ama 100 gr daki CHO miktarını bulmak için; 29600/ (kekin ağırlığı) formülü ile bulabilirsiniz.
Kekimiz rafine un gibi kabarmayacak, Tam buğday unlu kek kabarmamakyadır 🙂
Özellikle çocuklarda tatlandırıcı kullanma taraftarı olmadığımız için, kekimizin şekerini azaltarak yapıyoruz.
AAAFFİİİİİİİİİİİİİİYYEEEEEEEEEETTTTTTTTTTTTT OLSUNNNNNNNN 🙂

Daha çok resim için ; http://www.facebook.com/erciyes.t1d?ref=hl

mutluluklar 🙂

16 YORUMLAR

 1. Elmayı tarcınla kavurarak arasına koyabilirsiniz.havuç da olabilir tabi şekeri daha da azaltarAk.biz su cho sayımını bilmediğimizden göz kararı yapıoruzzz.
  Bu arada tebrikler isim arkadası arda eren, eren abisini kutluyor kek yapımındaki basarısından dolayı.

 2. Dilek Hanım Teşekkürler 🙂
  Malzeme listesini isteğe göre değiştirebiliriz, dediğiniz gibi elma eklersek (135 gr lık elmada 20 CHO bulunur) her bir dilimdeki CHO miktarı 1 artar.
  Lütfen CHO sayımını öğrenmeye başlayın, Omnipod gelince lazım olacak 🙂
  mutluluklar 🙂

 3. İlker Bey Merhaba,

  Çıraklık Dönemi’ni yaşayan Eren çabucak ustalık dönemini tamamlarsa 2023’e kesin yetişir 🙂

  Kafalardaki süzgeçler çok yakışmış yavrulara 🙂 Ona da ayrı bir güldüm. İki yavru da birbirinden Deli Dumrul 🙂

  Karbonhidrat sayım yöntemi üzerine sizin gibi kafa yoran baba ve anneler umarım yakın zamanda çoklaşır. Buket Hanım’a selamlar.

  sevgiler

 4. merhaba ilker bey eren kaç yıllık diyabetli insülin pompası kullanıyormu benimde eren gibi oglum var pompa taktırmayı düşünüyorum ama kullanan çocuklar varmı diye merak ediyorum.

 5. Nilüfer Hanım merhaba,
  Eren yaklaşık 15 aydır diyabet.Pompa kullanmıyor. levemiri 2 parça olmak üzere ana öğünlerde novarapid yapıyoruz. Acıktığını, vucudunu vb bilemediği için pompadan korktuk biz.
  mutluluklar 🙂

  • İlker Bey Merhaba,

   Sizin vesileniz ile diyabetli çocuğu olan tüm ailelere yazmak istedim.

   Eda Hanım’un videosunu blogta yayınlayınca ne demek istediğimi daha net anlatabilmiş olacağım.

   FDA yapay pankreas ve pompa çalışmlarında çalışmayı yapan ekibin öncelikli olarak diyabetli çocuklar üzerinde çalışmasını istiyor. Eşzamanlı diyabetli yetişkinler üzerinde de çalışıyorlar elbette. Örneğin diyabetli çocuk 6 yaşında olsun. Ve yapay pankreas çalışmaları yetişkin diyabetliler odağında yapılsın. Herşey yolunda gidiyor ve yapay pankreası yetişkinler artık öyle ya da böyle rahatça kullansınlar. Bu süre içerisinde de 6 yaşındaki çocuk oldu 15 yaşında. O yaşa gelen çocuk öncelikle araştırmayı yapan bu cihazı neden çocuklar üzerinde denemeye başlamadınız diyebilir. Bu sebeple de FDA diyabetle ilgili tüm cihaz geliştirme çalışmalarında öncelikle çocuklar üzerinde denetiyor.

   Buradan yola çıkarak şu an için en iyi tedavi yolu olan pompaya siz dahil tüm ailelerin daha olumlu bakması en doğru yol. Zira yarın bir gün çocuklarımız büyüdüğünde bizlere; ‘bana neden pompa varken pompa taktırmadınız?’, neden iğneler yüzünden heryerimin delik, deşik olmasına izin verdiniz diyebilirler.

   sevgiler

 6. Esra hanım merhaba,
  Eren için yaklaşık 6 ay önce pompa tavsiye edilmişti, o sıralarda şekerinin düzensiz olmasından dolayı sinirleri de çok çok değişkendi;mesela bazen bana bazende o sıralar en sevdiği calio çizgi filme tahammülü kalmıyordu, seni sevmiyorum yada TV istemiyorum diyebiliyordu. birden patlamalar yaşıyorken. pompa takıldığı zaman yine sinirli olduğu bir anda çıkarıp atabileceğini düşündük, sonrasında insülin gidiyormu gitmiyormu nasıl bilecektik? hortuma mandalda takabilir, vs . kaldıki acıktığını dahi son ana kadar bilemiyor, belki biliyor ama söyleyemiyor. hani çişi gelen çocuk oyunu bırakıpta WC ye gitmez yada çişini söylemez biraz altına kaçırır.
  omnipod gelsin ,gelmeden taktırırız. hortum sıkıntı yaratır diye düşünüyorum, hadi gündüz devamlı gözledik ama geceleri deli deli yatan çocuk pompayla nasıl yatacak.
  bugüne kadar pompaya en yakın olduğumuz zamanın ankaradaki buluşma olduğunu bilerek düşünün lütfen , haksızmıyım? deneme imkanımız olmadı, elimize dahi alamadık.Yukarıda ki korkular saçma bile olabilir, durum bu ! Medtronic yada Dana yetkilileri bile ulaşmadı bize, kimse bize pompayı tanıtmadı (buda ayrı bir hikaye; sen pompa satıyorsun ama diyabetlilere ulaşmıyorsun) kim ne derse desin biz şuan korkuyoruz. geçen yüzyıldan kalan teknoloji 5 yaşındaki çocuğuma uygun görünmüyor. Siz aşırı durumlar haricinde sadece Tip-1 siniz, kendinizi bilebiliyorsunuz ama biz maalesef heran (Çocuk hasta nedeniyle,çocuk ne halde bilmiyorum) Tip-1,5 iz.
  mutluluklar 🙂

  • İlker Bey,

   Omnipod Türkiye’ye gelir mi gelmez mi bunu bilemeyiz. Uğraşıyoruz ama ben kısa vadede Omnipod’un geleceğini düşünmüyorum.

   Ankara’daki organizasyonda pompanın sizin elinize verilmesi ya da verilmemesi önemli olan nokta değil. Sizin pompa tedarikçisi ile irtibata geçip hiç para vermeden öncelikle demoyu kullanmanız lazım. Bu demoyla eğer Eren kendini iyi hissetmezse ya da pompa ile yaşamaktan mutlu olmazsa pompayı almak zorunda bırakılmıyorsunuz. Yerinizde olsam en azından demo bir insülin pompasını denerdim.

   Pompa ile yatıp kalkmak ne olursa olsun zor değil. Birçok deli gibi yatan insan var. Bence Medtronic’in tek dezavantajı kablolu olması. Ve sensörlü olursa sensörün kan şekerini 20 dk geç göstermesi. Dolayısıyla yapay pankreas çalışmalarında dahi kullanılan bir markadan bahsediyoruz 🙂

   Karar sizin ama en azından bir deneme yapmadan Eren’e uygun mu değil mi karar veremezsiniz.

   sevgiler

   • Esra hanım,
    Ankaradaki organizasyon pompaya en çok yaklaştığımız yer , organizasyonda elimize pompa verilmesini beklemedik zaten.
    Kafamızda bazı şeylerin oluşması lazım,mesela şuan Eren psikolojik olarak daha iyi ve 6 ay daha yaşlı. Eylülde anaokulana gidecek, ki daha önce blogda yazmıştım; kalemle olmaz, pompa olmalı anaokulunda. Diyabet bir pazarsa eğer , en güzel pazar, çok bakir. Medtronic yada Dana’nın her bir diyabetliye ulaşmaya malını satmaya çalışması gerekmezmi. Demoyu ilk defa sizden duyuyorum, bu bile komik; hastane söylemiyor,firma temsilcisi söylemiyor, vs … sektörün son halkası Tip-1 li Esra hanım söylüyor. Bu sektörü tam anlamış değilim ama bildiğim şu günlerde beklemekteyiz… neyi bekliyoruz bilemiyorum…
    mutluluklar 🙂

    • İlker Bey,

     Haklısınız. Artık hastalar piyasayı ve kendi akranlarını ve ailelerini yönlendiriyor galiba. Galiba değil ama gerçekten öyle.

     Demo konusu ne olursa olsun aklınızda olsun ve deneyin. Sonrasında karar hem Eren’e hem de size kalacak. Ben de 2006 yılından bu yana bana pompa tak diyen Oğuzhan Bey’i neden dinlemedim bilmiyorum 🙂 En azından şöyle bakıyorum; sürekli iğne ile oramı buramı delmiyorum. Bu bence büyük bir avantajmış.

     sevgiler

 7. Bende Tip1 diyabetli annesi olarak bişey sormak istiyorum. Puding gibi sütlü tatlıları nasıl yapıyorsunuz. Bulduğum tarifler hep tatlandırıcı ile. Kreşte ara öğünde genelde puding, sütlaç gibi tatlılar var. Ben bu günlerde kendim yapıp götürmek istiyorum kızıma göre.
  Sağlıkla kalın.

 8. Hatice hanım merhaba,
  Yaptığımız kekte şeker var, sütlaç yada muhallebiyede koyabiilirsiniz, biz tatlandırıcı kullanmıyoruz. çayı 3 -2 yada 1 şekerli içenler , hepside keyifle içiyor; sütlü tatlınızda az şeker olsun. piyasa pudingi gibi aşırı tatlı olmasına gerek yok. bu arada Esra hanımın yaptığı incir tatlısı tarifindede direkt şeker var mesela. bu ön bilgiden sonra yazınızı Buket & Eren çiftine havale ediyorum 🙂
  mutluluklar 🙂

 9. Merhaba Hatice Hanım,
  Çocuklar için tatlandırıcı kullanmayı doğru bulmuyorum.Bırakın çocukları yetişkinlerin bile mümkün olduğunca uzak durması gerek diye düşünüyorum.Ben diyabet değilim ama çayı kahveyi şekersiz içerim.Diyet içeceklerden uzak dururum.
  Biz Erenin beslenmesinde karbonhidrat sayımını uyguluyoruz.Böyle kek,poğaça,sütlaç vb yaparken de yaptığım şeyin karbonhidrat miktarını ve glisemik indeksini mümkün olduğunca azaltmaya çalışıyorum:Örneğin yukarıdaki kekte tam buğday unu kullanmamın, şeker miktarını yarıya indirmemin hatta tarçın tercih etmemin sebebi budur.Siz de muhallebi yaparken şekerini yarıya indirebilir; pirinç ununu biraz daha az kullanabilirsiniz.Bir de porsiyonları küçük tutuyorum.Sütlaç için küçük kaseler,minik çerezlikler aldım mesela.Kocaman bir kasede azıcık sütlaç görmektense küçük ama dolu bir kase görmek Ereni daha mutlu yapıyor:)))
  Servet Beyin bahsettiği Dr Oetker pudingleri konusunda bir bilgim yok, karbonhidrat miktarı yazılı mıdır acaba?
  Ama ne olursa olsun evde yapabiliyorsam hazırını almam:))) Hem anne eli değmiş olsun oğlumun muhallebisine değil mi?:)))
  Sevgilerimle…

 10. Cevaplar için teşekkür ediyorum İlker Bey’e ve Buket Hanım’a.
  Kek yaparken bende çok az şeker ve bol tarçın kullanıyorum. ama puding gibi tatlılar denemedim. Mümkünse eğer Buket Hanım, yaptığınız sütlaç ve puding tarifini ölçüleri ve karbonhidrat miktarları ile birlikte paylaşabilir misiniz? Çoook memnun olurum bundan. Şimdiden teşekkürler.
  Sevgiler.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: