Egzersiz Hakkında Gerçekler

Genel BilgilerEgzersiz Hakkında Gerçekler

Bu akşam yani 16 Haziran Cumartesi 21:00’da NTV’de Egzersiz Hakkında Gerçekler adından harika bir belgesel izledik Eşref ile.

Tip-1 ve Tip-2 diyabeti de içine alan ve babası da diyabetli olan Gazeteci Michael Mosley egzersiz yapmak ile ilgili bir araştırma yapıyor. Egzersiz yapmadan önce tüm genetik haritası çıkarılıyor Gazeteci Michael Mosley’in. Bir bölümünde baya yağlı ve glisemik indeksi yüksek öğünle besliyorlar. Ardından spor yapmadan oturuyor. 2 saat sonra vücudundan yağ örneği alınıyor laboratuvar tüpüne. Başka bir gün daha ağır bir öğün yiyiyor ve ardından spor yapıyor. Oturmuyor. Yine yağ alınıyor vücudundan. İki örnek kıyaslanıyor ve spor yaptıktan sonraki yağın daha berrak olduğu görülüyor. Spor yapmadan oturduğu günkü yağ örneği ise baya koyu renkli.

Genetik haritası çıkarılırken vücudundaki insülin rezervine, spor yaparken vücudunun insülinini nasıl kullandığına ve insülin direncine de bakılıyor.

Ayrıca spora gittiğim için şu nokta çok dikkatimi çekti. Belgeselde bilim adamları kandaki glükozun kaslarımızda glükojen olarak bulunduğunu ve özellikle diyabetli olan bireylerin kardiyovasküler yani kasları çalıştırmaya yarayan sporları yapması gerektiğini belirtti. Çünkü kaslarda glükojen olarak bulunan glükoz daha kolay ve hızlı yakılırmış. Kaslardan glükojen bittikçe kandan glükoz kasa gelerek glükojene dönüşüp tekrar yakılırmış. Böylece kandan alınan glükoz sürekli yakılıyor ve kan şekeri düzenleniyor. Elbette aşırı spor yapılır ve kandan kasa geçen ve yakılan glükojen fazla olursa hipoglisemi kaçınılmaz olur. Buna dikkat etmek lazım.

Bir de kan şekeri yüksekken spor yapmamak gerektiğini de unutmayalım.

Türkçe olarak yayınladı belgesel ama bulamadım internette. İngilizce versiyonuna ulaştım. http://www.youtube.com/watch?v=tyQSzx0ofto linkinden izleyebilirsiniz. Türkçe’sini bulursam eklerim. Ya da bulan olursa lütfen yorum kısmına eklesin.

Belgesel ile ilgili NTV’nin sayfasından aldığım yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum;

Spor, mutlu ve sağlıklı hayatın sırrı. Peki bu ne kadar doğru? ‘Herkese tek beden’ yaklaşımı aktif ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek için en iyi öneri mi? ‘Egzersiz Hakkında Gerçekler’ 16 Haziran Cumartesi günü saat 21:00’de NTV Belgesel Kuşağı’nda.

Koşu, yüzme, bisiklet… Bize söylenen “Hangisini seçerseniz seçin, yeter ki egzersiz yapın!” Çünkü spor, mutlu ve sağlıklı hayatın sırrı. Peki bu ne kadar doğru? ‘Herkese tek beden’ yaklaşımı aktif ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek için en iyi öneri mi?

BBC yapımı belgeselde, bilim adamlarının insan genetiği ve beyni üzerinde yaptıkları çalışmalarla sporun vücudumuza aslında neler yaptığı ve neden her insanda aynı etkiyi yaratmadığına dair ulaştıkları yeni sonuçlar ekrana geliyor.

Haftada altı dakikalık bir egzersiz, sizi kalp hastalıklarından ve diyabetten koruyabilir mi? Sabahları neden spor yapılmamalı? Pancar suyu içmek egzersiz süresini uzatabilir mi? Neden nüfusun yüzde 20’si sağlıklı bir hayat sürdüğü halde egzersizin olumsuz etkilerine maruz kalıyor?

Gazeteci Michael Mosley, egzersize verdiğimiz farklı tepkileri açıklayabilmek için genler ve çevre arasındaki karmaşık etkileşimi bizzat inceliyor. Ayrıca, egzersizden en iyi biçimde yararlanabilmek için doğru zamanda, doğru yerde, doğru şekilde yapmamız gerektiğini öğreniyor.

‘The Truth About Exercise’ 16 Haziran Cumartesi günü saat 21:00’de NTV Belgesel Kuşağı’nda. (Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25357182/‘dir.)

2 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: