Eda Hanım İle Görüştük

Genel BilgilerEda Hanım İle Görüştük

New Picture (65)Değerli Arkadaşlarım,

Dün bildiğiniz üzere Dr. Eda Cengiz ile yapay pankreas ile ilgili Skype üzerinde görüntülü görüştük. Ben o kadar soru hazırlamama rağmen aklımdaki birkaç soruyu unuttum 🙂 Ama bence oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdik.

Eda Hanım sizlerin de artık bildiği üzere 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi’nden mezun olmuş. Ve 1998 yılından bu yana da yani 13 yıldır Amerika’da bizler için çalışıyor.

Eda Hanım’ın iletişimi benim için oldukça önemliydi. İnanın bir doktor gibi değil bir dost sohbeti gibi bir görüşme oldu. İlk birkaç dakika heyecanlıydım ama Eda Hanım heyecanımı almaya çalıştı.

Görüşmemiz peki sizce ne kadar sürdü? Tam 1 saat 5 dk 🙂 Eda Hanım’a tekrar değerli zamanını bizlere ayırdığı için çok teşekkür ederim.

Görüşmemizi kayıt ettim. Ancak 16 Şubat’ta İstanbul’daki toplantımızda ilk gösterimini yaptıktan sonra muhtemelen bir aksilik olmazsa 16 Şubat akşamı videoyu bloğumuzda yayına alacağız. O zamana kadar biraz sabır istiyorum sizlerden. Ben de bu yazıyı normalde yazmayacaktım ama ben bile dayanamadım sizlere neler konuştuğumuzu anlatmak için 🙂  Ama inanılmaz gelişmelerden ve çalışmalardan bahsetti Eda Hanım 🙂 

Sizlere Eda Hanım’ın bahsettiği birkaç web sitesi önereceğim. Bu web siteleri Amerika’da diyabet alanında önemli söz sahibi olan, bizim gibi diyabetlilerin kurduğu web siteleri.

Bu web sitelerini ve yaptıklarını duyunca inanın çok şaşırdım. İngilizcesi olan arkadaşlarım lütfen bu web sitelerini de takip etsin. İngilizcesi olmayanlar Google Translate’i kullansın. Biz neden bu tarz web siteleri gibi olamıyoruz diye de iç geçirdiğimi söylemek isterim 🙂 Ama ne olursa olsun bloğumuz yani www.diyabetimben.com şu anda Türkiye’de önemli bir noktaya geldi. Ve gerçekten diyabetli ve diyabetli yakınları için iyi bir rehber oluyoruz.  Ola ki yapay pankreas Türkiye’ye gelirse bence bize meclis yolları görünecek. Hep beraber kol kola gitmek zorunda kalacağız. Bence bu durumla oldukça yakın bir zamanda karşı karşıya kalacağız 🙂 🙂 🙂

Ağustos ayında Türkiye’ye gelecek. Ve eğer büyük bir organizasyon yaparsak Eda Hanım bu organizasyona konuşmacı olarak katılabileceğini söyledi. 16 Şubat etkinliğinden sonra bence üniversite ve vakıf desteklerini de arkamıza alarak Eda Hanım bize yapay pankreas ve diğer gelişmeler hakkında bilgi verebilir.

Eda Hanım hepimize kucak dolusu sevgilerini gönderdi 🙂 Ben de sizlerin selamlarını ve sevgilerini ilettim. Ama yine de Eda Hanım’a bu yazının altına yorum yaparak tüm sevgilerimizi gönderelim 🙂

Bu yazının resmini görüşmemizin ilk dakikalarından bir görüntü olarak seçiyorum 🙂

20 YORUMLAR

 1. Ben çok çok teşekkür ederim, Esra hanım önce size, bu bloğu kurduğunuz için, gerçekten çok cicisiniz. Eda Hanım’a bir meslektaş teşekkürü akademisyen olarak…Allah hepimizin yardımcısı olsun, ben heyecanla bekliyorum, içimde iyi hisler var…dün Eda hocanın dediği de olacak. “Beta hücresi daha yapamıyoruz :)” o da olacak bence. tüm diyabetli kardeşlerimi o tatlı parmaklardan öperim…Kucak dolusu sevgilerimle…..

 2. Eda hanıma ve çalışma arkadaşlarına teşekkür edıyoruz . böylesine önemli bir mesafenın kat edılmesınde etkısı olan herkese teşekkurler. umarım yapay pankreas çalışmalrı kısa zamanda tamamlanır ve hastaların kullanımına sunulur. çunku ne kadar dıkkat edersek edelım yıne de şekerın olumsuz etkılerınden kurtulamıyoruz ani düşüş çıkışlar oluyor , bıraz fazla hareket yada olağan dışı ufak bı dıkkatsızlıkten dolayı şeker değerlerı normal sınırın dışına çıkabilmekte . umarın kısa zamanda kullanıma hazır hale gelir ve bizde daha umutlu ve huzurlu bır yaşama merhaba deriz 🙂

 3. esra hanım süpersiniz sizi ve eda hanımı tebrik ediyorum ve konuşmayı izlemek için sabırsızlanıyorum.ve bu organizasyon kocaeli’nde olursa oğluşumla birlikte seve seve geliriz tabiikide:)

 4. Görüşmenin yayınlanmasını heyecanla bekliyorum. Eda Hanım’a ve size sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Sadece bizim hastalığımız için değil, yeryüzündeki tüm hastalıklar için emek sarf eden bütün bilim insanlarına emekleri için sonsuz teşekkürler! Umarım herkes şikayetçi olduğu sorundan bir an önce kurtulur.

 5. Sevgili Eda cengiz hanım, diyabetli torun dedesiyim, 9 aylıkken başlayan şimdi ilkokul bire giden torunumda inşallah senin bırakacağın hoş sadadan faydalanır.Bizim ,onurumuz ve dünyanın sevinci olursun.SEVGİLERİMLE

 6. Sizleri ilgi ile takip ediyorum. Canım yavrum ve yavrularımız için inşallah hızlı ve kesin bir çözüm yoludur. Rabbim çalışanlara güç kuvvet versin. Hastalıkları veya insanların sıkıntılarını ticari bir kara dönüştürme kaygıları olmasın inşallah.
  Esra hanım sizede ayrıca teşekkürler,Allah gücünüzü artırsın , ufkunuzu ve yolunuzu daima açık tutsun.

 7. şimdi bu yapay pankreas yurt dışında kullanılıyor mu? eğer ki kullanımdaysa sanırım en kısa zamanda yurt dışına çıkıp almak isterim.

 8. Tabiki Eda Hanım a kuçak dolusu teşekürler..16 şubat çok güzel br gün olacak.Kolları sıvayıp Ağustos ayı için Eda hanıma yakışır bir karşılama yapalım ne kadar istekli olduğumuzu birde canlı görsün.Ayrıca bu kadar anlayışlı biri olduğu için ayrı bir teşkkürler…
  Esracım sana zaten ne kadar teşekkür etsem az biliyosun canım
  sevgiler….

 9. Eda hanıma ve ekibine bende burdan sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Tüm diyabetli çocuk ve gençlerimize ve 27 yıldır benim gibi ve nice arkadaşlarımıza inşş….bir umut ışığı yanacak ve bizlerinde bir normal hayata dönmenin, hayalini hep birlikte görmek nasip olur inşallah..
  Esra Hanım bizlerle bu güzel gelişmeleri paylaştığınız için sizede sevgi ve saygılarımı sunarım.

 10. Eda hanımı dinleme ve küçücük tanuşma şansına sahip olmuştum 🙂 Takdirlerimi iletiyorum buradan da:) Yapay pankreası ben otomatik pilota bağlanmış güvenle uçan bir uçağa benzetiyorum. Uçak biz tip1ler, otomatik pilot da yapay pankreas. sevgiler
  mehtap

 11. Eda hm yaptığı çalışmalar için çok teşekkür ederim kızım adına ve tabiki Esra hm iyiki varsınız.Bu çalışmalar umarım güzel sonuçlar doğurur.

 12. Eda Hanım,
  Size ve şahsınızda tüm ekibinize ne kadar teşekkür etsek az.İnanın saadece bizler değil yakın çevremizde çalışmalarınızdan bahsettiğimiz herkes gözleri dolarak dinliyor; böylesine güzel çalışmalarda bir Türk doktorunun varlığı ise hepimizi bir ayrı onurlandırıyor.
  Bu kadar yoğun çalışmanız arasında bizlere de vakit ayırmanız; sorularımıza tek tek cevap veriyor olmanız bulunduğunuz yeri, size yapılan tüm hayır dualarını çoktaan hakketmiş olduğunuzun göstergesi bence.Herşey için çooook teşekkürler.
  Yüce Rabbim hastalıklar ve tedavileri üzerine çalışan tüm doktorların, bilim adamlarının yardımcısı olsun ve yeryüzünde kronik hastalık, dermansız dert diye birşey kalmasın inşallah!
  Sevgilerimle…

 13. Bir çok hasta ve yakınları hastane ve doktorlardan randevu alabilmek için uğrasırken esra hnm siz uzakları yakın etmişsiniz bizlere,tesekkürler emeklerinize ve tabiki eda hnm.insanlık için yaptığınız hersey için sonsuz tesekkürler.allah yolunuzu acık etsin .

  • Dilek Hanım ve Diğer Tüm Arkadaşlarıma Selamlar,

   Aslında öncelikle Kayseri’den Buket Hanım’a teşekkür etmek lazım. Çünkü Eda Hanım’ın TV haberini bizimle Buket Hanım paylaşmıştı 🙂

   Ben sadece Eda Hanım’a ulaşabileceğim kanalları zorladım ama pek de zorlu olmadı. Eda Hanım her mailimize (ki Ankara’dan Asena Hanım ve benim maillerimden bahsediyorum.) itina ile cevap verdi. Skype üzerinden görüşme teklifimize olumlu cevap verdi. Burada önemli olan Eda Hanım’ın yaklaşımı. Ben sadece aracı oldum. Ve zaten bu tarz kontaklarla iletişime geçmek bana ayrı keyif veriyor 🙂 🙂

   Yaptığımız herşey hepimiz için 🙂

   sevgiler

 14. Esra Hanım,
  Çokk teşekkür ederim ama ben zaten sizden almış olduğum pası-yapay pankreas başlıklı yazınız:))- ortaladım:)) Siz de bu ortayı harika bir şekilde tekrar karşılayıp son hızla şut çektiniz ve goooooll!Top ağlarla buluştu:))) Ben saadece orta sahada ööylece durup, topa şöyle bir dokundum!Sizse bu diyabetli halinizle! tüüüm sahayı koşup topu ağlarla buluşturdunuz!
  Şaka bir yana bu kadar alçakgönüllü olmayın lütfen.Her şey için çokk teşekkürler!Sizi seviyoruz!

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: