Dursun Bey’in Maili

Çocuklar ve T1DDursun Bey'in Maili

Dursun Beyin Maili

Öncelikle diyabetli (şeker hastalığı) ve diyabetli yakınlarının yeni yılını kutlar sağlıklı mutlu nice yıllar dilerim.
Bir takvim yılını daha geride bıraktık. Bu yılın aileme getirdikleri ve götürdüklerinin muhasebesini yapmaya çalıştım kendimce ve kızım Sılanın 7,inci ayda başlayan rahatsızlıkları, ayın 15 de konulan tip 1 diyabet teşhisi bizim için çok zor bi süreçin başlangıcıydı. Eşim, ben ve 11 yaşında olan oğlum daha önce ismini şeker olarak bildiğimiz bir hastalığın göz bebeğimiz olan kızımıza musallat olmasıyla tanışıp büyük bir mücadelenin içine girmiştik. ALLAH,ım neydi bu, niye benim kızım, niye biz, nasıl olacak, çare ney arayışlarıyla bi sorgu ve psikolojik çöküntü süreci. Bir yandan da aile reisi olarak ayakta kalıp süreci en iyi şekilde idare edebilmenin mücadelesi bu inanın çok ağırdı.
Çare arayışları kabullenme hastane ve evde bakım süreci gibi süreçleri geçirdikten sonra bu günlere geldik ve daha iyiyiz. Çok isyan edip hırpaladık kendimizi ama normali bu galiba. Şu an her ne kadar kızım yapılan her ünsülinden ve dr kontrolünden sonra iyileşceğini zannediyorsa eşim ve ben ALLAH,tan ümit kesilmez diyerek bir gün iyileşecek ümidiyle yaşarken aslında kızımın hayat boyu bu hastalıkla mücadele edeceğini de biliyoruz. Evet kontrollü bi şekilde gidersek ve ciddi komplikasyonlar geçirmessek kızımın ergenliğini okul sürecini iyi idare edersek şu an olduğu gibi kızımın yüzü bir ömür boyu gülebilir.
Bitirmek üzere olduğumuz yıl bizden çok şey götürdü. Şimdi bir de getirdiği artılara bakalım. Her şeyden önce şu anki halimize şükretmeyi öğretti. Hastanede yatarken ve kontrollerde metabolizma ve endokrin servislerinde ne hastalık türleriyle tanıştık. Bizler çok iyiyiz. En azından çocuklarımız ayakta ağızdan beslenip tüm ihtiyaçlarını karşılıyorlar ALLAH,ıma çok şükür sonra sağlıklı yaşamayı abur cubur yememeyi egzerzislerin sağlığımıza kattıklarını doğal gıdaları vs çok şey öğretti.

 

Size dün akşamki yaşadıklarımızı anlatmak istiyorum.
Dün akşam ara öğünde Sılama nar taneleri yedireceğimi söylediğimde kızımın gözlerindeki mutluluğu görmeliydiniz. Akşam açlığını ölçtük 80 di. Güzel bi değer. yemek yedik, karbonhidrat sayımını yapıp ünsilini vurduk. Biliyorsunuz nar şekeri ciddi anlamda yükseltir. Kızım ara öğün saatine kadar allahım şekerim düşük çıksın diye zıplayıp hopladı. Normalde gerçekten düşük çıkmalıydı ama olmadı 160 dı şekeri. Ona bu halde bir çay tabağı nar veremezdim ama çok istediğini o an söyleyemese de biliyordum. Ben o narı yedirmeliydim kızıma. 5. katta oturuyoruz. En az beş kez merdivenleri inip çıktı ve uyku öncesi ölçümde kızım o narı yiyebilecek seviyelerde bi değere sahipti. Kızıma nar tanelerini tek tek yedirdim. Bu duyguyu kimse bilemez bizlerden başka. Yakınlarımız ve arkadaşlarımız bizleri anlamıyorlar. Şuncacık şeyden ne olur diyorlar. şunu da yesin bişey olmaz. Bilmiyorlar ki sonunu, tahmin bile edemezler. kötü giden diyabetin insandan neler götüreceklerini en çok burda zorlanıyoruz. belki onlarda alışır ilerleyen zamanlarda. bilseler bir  avuç nar için kızımın ne fedakarlıklara katlandıklarını.
Benim güzel kızım, yeni yılın sana mutluluk ve sağlık getirmesini dilerim.

 

Eşref Bey in dediği gibi ÖPEYİM DE GEÇSİN PARMAK UÇLARINDAN, HİSSİZLEŞMESİNE İZİN VERMEM İNAN bir an.

 

Seni çok seviyorum SILAM

 

HOŞÇA VE SAĞLIKLA KALIN

 

SEVGİLERİMLE

 

Sıla’nın Babası Dursun Hançer

34 YORUMLAR

 1. Çok duygulandırdınız beni yazdıklarınızla.. Allah hepimize sağlık sıhhat versin bugünlerimizi de çok şükür ne yapalım..
  Sizin ve güzel kızınızın yeni yılını kutluyorum, sağlık mutluluk getirmesini diliyorum..

 2. Merhaba,

  Dursun bey sizi cok iyi anlıyorum ,

  gecen hafta bizde tam 1 senemizi doldurduk.Ve sanki zaman gelmişti ve herşey bitecek gibiydi ama olmadı diye bir hüsran durumunda geçirdik 2,3 günü 🙁 eğer konu cocuğunuz sa aylar,seneler de geçse kabullenmek zor ….

  2012 bizdende cok şey aldı ,çok şeyde kattı ,dediğiniz gibi cevre hatta yakınlar bile anlamasa da. işte Esra Hanımın güzel sitesi var 🙂 burada bilgi, paylaşım ,anlaşılma var,bize kattıkları arasında diyabetimben.com var 🙂

  Bu Vesile İle Diyabetimben Ailesine , Sitedeki Herkese … Esra Hanıma , Eşref Bey e mükemmel bir 2013 Sağlıklı, Şekeri Az Tadı Çok Günler Diliyorum..

  Sevgiler

 3. bende çok etkilendim ve duygulandım benim eşimde tip şeker hastası sizin yaşadıklarızı bizde az çok yaşadık eşim de bir türlü kabullenmiyor hatta inan miyor ama allahtan ümit kesilmez allah hepimize yardımcı olsun acil şifalar diliyorum sağlacakla kalın

 4. Merhaba Dursun Bey,

  Bir baba olarak yaptığınız fedakarlık özveri için size teşekkür ederim.

  1 sene çocuk endokrin doktoru ile birlikte çocuklara insülin pompas takıldı ve o eğitimin bir parçası olan karbonhidrat sayımında görev aldım.

  Maalesef Türkiye de sadece tanı konulur ve tedavisi yapılır oysaki hasta psikolojisi ve ailenin de bu arada yıprandığı gözardı edilir.Ailelere eğitim verilse psikolojik yönden en azından bu travmayı anlatılması daha hafif olabilir.

  İzninizle yazınızı sosyal medyam da paylaşmak isterim.

  17 senelik meslek hayatım da annelere hep anlatmak istediğim şey şu ki çocuklarınıza verdiğiniz her besin onların ilerki yılında hayatlarının garantisi olacaktır.Şimdidden ne kadar çok bağışıklık sistemini güçlendirirseniz o kadar çok hastalıklardan korursunuz.

  2013 yılında size ve ailenize huzur ,sağlık ve mutluluk getirmesini temenni ederim.

  Dyt. Hatice Karslıoğlu

 5. Herkese Merhaba,

  Ben de inanın çok ağladım. Dursun Bey’in mailine cevap vermek te bile çok zorlandım.

  Eşref ve benim bir çocuğumuz yok bildiğiniz üzere. Anne ya da baba olmanın ne menem birşey olduğunu anlamakta inanın çok güçlük çekiyorum. Ama Eşref’in diyabetli bir çocuğu var. Eşref bu çocuğu kendisine bırakmış. Ara sıra müdahale etse de kendini bazı durumlarda özellikle kan şekerinin düzensiz gittiği zamanlarda çok üzüyor. Bir de annem ve babam var. Onların eminim ki üzüntüsü daha büyüktür.

  Ama Dursun Bey’in yazısından Sıla’nın çektiği zorluğu inanın çok net görüyorum. 1-2 kaşık nar yemek için bu kadar kendini yorması inanın benim bir diyabetli olarak tavsiye edeceğim bir şey değil. Karbonhidrat sayım yöntemi işte bu tarz zamanlarda imdadımıza yetişiyor. Evin içerisinde hoplayıp zıplamak, merdiven inip çıkmak özellikle diyabet gibi bir hastalıkta pek doğru değil. Çünkü çocuk en azından az da olsa özgürce bir şeyleri yemek için hayatı boyunca belki de bu yöntemi yapmak zorunda kalacak.

  Ben de narı çok severim 🙂 . O nasıl bir meyvedir öyle. Ama lütfen çocuklarınıza bunları yapmadan önce karbonhidrat sayımını tüm kapmasamıyla öğrenin.

  Şunu da unutmadan söylemek lazım. Şeker yüksekken yapılan hareketler şekeri düşürmekten çok yükseltir. Bu konuda yazı da yazıyoruz. Bu sebeple de Sıla’nın kan şekeri 160 dan aşağı düşmemiş olabilir.

  sevgiler

 6. Sılanın gözlerinden öpüyorum,

  bu arada gözlerimi dolduran bütün insanların ellerine sağlık 🙂 nice sağlıklı yıllara inşallah…

  02.01.2012 tarihinde diyetisyenlik okumak için (inşallah) osym’ye başvuracağım. bizimde 13 aralıkta bir yılımız doldu. bizi bizden iyi kimse, kolay kolay anlayamaz diye düşünüyorum. Ankara buluşmasında tip-1 li olmayı kıskanmıştım :)))

  öncelikle Paylaşıma vesile olan Esra hanıma ve paylaşan herkese teşekkür ederim. burada çok şey öğrendik ,öğreniyoruz… ben oğlum Eren gibi (ki Sıla da haddinden fazla büyümüştür) büyüyünce,adam olunca okuyup,diyetisyen olup yalnızlık çeken tip-1 lere yardımcı olmak istiyorum.

  bu arada Eren patlamış yada haşlanmış mısırı çok seviyor; harbiden patlatan bir yiyecek olan mısırı yada diğer patlatan yiyecekleri ana öğünlerde veriyoruz. KH sayarken ,glisemik indeks ve yükünede dikkat etmeye başladık.Öyküm hanım sağolsun 🙂
  örneğin akşam yemeğinde 50 CHO alan Eren 40’ını normal (Sebze yemeği 6,çorba 15, pilav 10, meyve 9) yemeğinden alırken yanına bir kase patlamış mısır (yaklaşık 10 cho) veriyoruz. bu arada pilav ve meyveden biraz kıstığımızı görebilirsiniz. şeker biraz yükseliyor ama patlamıyor.

  sevgilerimle 🙂

  • İlker Bey,

   Ben yakın zamanda şu diyetisyenlik konusunda kafa yoracağım 🙂 . Benim de düşüncem de var 🙂 .

   Eşref’in ütopik hikayesindeki dünyada herkes diyabetli olmak istiyordu 🙂 . Diyabetli olmak bir meziyetti.

   Buket Hanım’a selamlar.

   sevgiler

 7. Yorumlarınız için teşekkür ederim kh sayımı konusunda çok acemiyiz açıkçası gerçi diyabette acemiyiz sizlerin yorumları benim için çok değerli fakat yinede yüz yüze bi diyetisyenle görüşmek istiyorum biz istanbulda ikamet ediyoruz tavsiye edbileceğiniz diyetisyenler varsa lütfen yazın hatice hanımın yorumunu görünce hemen araştırdım fakat ankaradaymış umarım ankaraya geldiğimizde görüşme şansımız olur.

  • Dursun Bey,

   Bakırköy Diyabet Vakfı’nda bir diyetisyen varmış ama adını bilmiyorum. Bir de yorumumuzu Türkan Hanım görürse onun da öneri vermesi iyi olacak. Talha da çocuk diyabetli ve annesi Türkan Hanım birçok diyetisyene gitti.

   Sevgiler

 8. Sevgili Dursun Bey ,
  Duygularınızı ne güzel ifade dip , paylaşmışsınız . Güzel Sıla’nın o gülen gözlerinden öperim . Umarım , uzun ve sağlıklı bir yaşamı bu teşhis sayesinde sağlar. Polyanadan yardım alalım ve Tip 1 diyabetin tüm + özellikleri bizlerin olsun , yeni yıl hepimize mucizeler getirsin , sevdiklerimizle mutlu , huzurlu anlarımızın çoğunlukta olduğu bir yıl olsun . Sevgilerimle ,

 9. Dursun Bey,
  Benzer durumları yaşayan bir anne olarak yazınıza duygulanmamak elde değil.Allah önce yavrularımıza sonra bizlere sabır ve dayanma gücü versin.
  Sanırım karbonhidrat sayımını uyguluyorsunuz; eğer uygulamıyorsanız en kısa zamanda başlamaya çalışın.Biz karbonhidrat sayıyoruz ve nar gibi tek başına yendiğinde kan şekerinin yükselmesine neden olan yiyecekleri ara öğünlerde değil; insülin uygulanan ana öğünlerde veriyoruz. Eşim, İlker, mısırdan bahsetmiş zaten :)) Mesela kahvaltıda 5-7 gr karbonhidrat içerecek şekilde bal, pekmez bile veriyoruz bazen:)) Yani Sıla akşam yemeğinde çok rahat bir şekilde 8-10 gr karbonhidrat içeren miktarda nar yiyebilirdi.
  Bu arada herkesin yeni yılını şimdiden kutluyorum!
  Bir de küçük notum var:Diyetisyen olmayı kafasına koyan:)) sevgili eşim sınav başvuru tarihini yanlış yazmış:2013 olacakmış :))
  mutlu yıllar!

 10. bende çok duygulandım kızım sude bir aydır diyabetli sudede her seferinde bu iğneler beni nezaman iyleştirecek diye soruyor bende diyabetliyim diye beni suçluyor beni öptün diye şeker oldum bana bulaştırdın diyor her ölçümde sinirlenip bana hayatımın en kötü günlerini geçirtiyorsundiye isyan ediyor bizde çok kötü günler geçiriyoruz o daha çok küçük neden diye bende çok düşünüyorum yada ben onun annesi olmasaydım o diyabet olurmuydu kafam çok karışık allh hepimizin yardımcısı olsun

  • Serpil Hanım merhaba
   Ben diabetli değilim.Hatta yakın çevremde, akrabalarımızda tip1 diyabet kesinlikle yok.Ama oğlum Eren 1 yıldır tip1 diyabetli.Bence kendinizi suçlamaktan vazgeçin.Bazen olacakların önüne geçemiyoruz işte.Bence bir diyabetlinin çocuğuı ille de diyabetli olacak diye birşey olmadığı gibi diyabetli olmayanın da çocuğu diyabetli olmaz diye bir garantisi yok!Başlarda ben de kendimi suçlamadım dersem yalan olur.Yanlış birşey mi yaptım acaba?Hamileliğimde bu kadar çok kilo almasaydım, daha az yesydim olmaz mıydı acaba?….gibi o kadar çok şey sordum ki kendime.Ama yok işte bu soruların bir cevabı!Dedim ya olacakların önüne geçilmiyor.Erenin annesi de babası da diyabetsiz, ama O diyabetli.Allah dermansız dertlerden korusun, derdimiz diyabet olsun.Sude şanslıymış; diyabeti bilen, onu en başından itibaren doğru bir şekilde beslenmesini sağlayacak bir annesi var.Eren şekeri kontrol altına alınması için önce anne-babasının diyabeti öğrenmesini ve sonra da ona doğru bir şekilde uygulama yeteneğine sahip olmalarını bekledi neredeyse bir yıl! Bir de işin bu tarafından bakın!
   Kendinizi suçlamayı bir kenara bırakın; Sudeye ve kendinize iyi bakın:))
   sevgilerimle…

 11. Herkese gülümseyen bir merhaba 🙂
  Bugünün konusu ve Eren’in isteyipte çokca yiyemediği mısırı 50 CHO luk akşam yemeğinin 8 CHO’ı olarak verdik. 19.00 da 135 olan şekeri (akşam yemeğinde 4 ünite insülin yapılır) biraz önce 21.40 da 104 çıktı.
  geçenlerde 22.00 da 80 şeker ile yediği mısır gece 03.00 da 312 yapmıştı. sevgiler 🙂

 12. Merhaba arkadaşlar
  dün akşam sılanın akş 80 di yemeğini yedi kh sayımına göre ünsilin yaptık 2 saat sonra ara öğün vardik kh sayarken ara öğünüde sayıyoruz uyku öncesi ölçümde 135 çıktı böyle yatıralımmı diye terettütde kalıyoruz hep her gecede 03 de uyadırmak istemiyoruz ölçüm için velhasıl yattı o şekilde kahvaltıda ölçtüğümüzde 90 çıktı bu bugüne özel bazen farklı değerler çıkabiliyor sılanın yaşındaki bi çocukta uyku öncesi dediğim 23 gibi olması gereken idaal değer nedir gece terettüt etmemek için bide havuç etkisi nedir yemeklerde havuç ve turp salatasını çok seviyor sıla sevgilerimle.

  • Dursun Bey
   Sılanın ana ve ara öğünleri arasında 3 er saat olmasına özen gösterin.Bunu bize diyetisyenimiz söylemişti, biz de halen uyguluyoruz.Bir de asla ara öğün vermeden yatırmamak gerek.Gece hipoglisemilerini bu şekilde önleyebiliriz .Başlarda günaşırı gece 3 te kalkıp ölçüm yapıyorduk biz de ama artık haftada 1 kez ölçer olduk geceleri.Tabii bazen şüphelenirsek yine ölçüyoruz.
   Akşam yemeğinden sonra aldığı ara öğünle yatış zamanı arasında 2-3 saat yoksa yatmadan önce kan şekerinin 135-140 olması Sıla için uygun bence.Eren 4 yaşını bitirdi, onu da yaklaşık bu değerlerde yatmasını sağlıyoruz.Ama son ara öğünüyle yatışı arasında 2-3 sat varsa 5-10 gr karbonhidrat verseniz iyi olur.
   Tabii bunlar zamanla düzene sokuluyor.Size tavsiyem bir ajanda ya da deftere günlük kan şekeri değerlerini, yapılan insülini ve verilen karbonhidrat miktarını not edin.Ve her ölçümde geri dönüp bakın:daha önce benzer durumlarda kaç karbonhidrat vermişsiniz ve sonuç ne olmuş?Biz öyle yapıyoruz ve bu büyük kolaylık sağlıyor bize.Hangi durumda nasıl davranmamız gerektiğini biiliyoruz böylece:))

 13. serpil hn sizinde çocuğunuz gibi tip 1 olmanızın size verdiği piskolojik baskıyı anlıyorum ama bide artılarını düşünün sude için sizden daha iyi bir ebeveyn düşünemiyorum en azından bizim gibi çaylakların 🙂 aylar geçmesine rağmen öğrenemediği şeyleri siz biliyorsunuz bu konuda tecrubelisiniz sude sıladan hep bir adım önde olacak çünkü onun tip birli annesi var 🙂 sudeye iyi bakın sevgilerimle.

  • Serpil Hanım Selamlar 🙂
   Allah yardımcınız olsun…
   sabah eşim gözleme yaptı Eren sevmiyorum dedi yarısını yemedi, aynı miktar KH ile başka birşey verdik.Eren 10.15 gibi uyur, uyandığında annesi çok sevdiği adana kebap getirmişti, ssevmem demiş, Buket demoralize…. yemeği değiştirecekken yetiştim. Eren patronu yumuşatıp alttan alıp asılan suratını normale getirirken kebabı teklif ettim ; “yiyelimmi oğlum” tamaaam dedi herşeyi bilen callio gibi 🙂
   yemekte sizi konuştuk; Rabbimin deyneği yok, siizin durumu bize 2 öğünde örnekledi ama.
   Ben Erene hiç yalan söylemedim, durum ne ise onu direkt söylerim,konuşurum .hastaneye gidilecekse gezme demem hastaneye gidip kan vereceğiz derim, vb… 4 yaşındaki bir çocuğun acıktım dediğinde gerçekten acıkıp acıkmadını bilemezsiniz çoğunuz,bende. Eren acıktığını yada yorulduğunu söylediğinde “gerçektenmi” yada “kardeşinin pusetine binmek içinmi söylediğini” sorduğum ana kadar.
   komik ; bugün matematikteki kümeleri anlattım, adam anladı sanırım… 5. sınıfın konusu imiş.biraz erken oldu ama Eren bilyalarını renklere göre ayırmış 4 ayrı renk kümesi ile beni oyuna davet ediyor ancak oyunun ne olacağı konusunda fikrimiz yoktu. kümeler geldi aklıma onu anlattım, kusura bakmayın pek alakasız gibi görünüyor (banada) sanırım birşeyler anlatabilmişimdir, kusuruma bakmayın lütfen size tavsiyem kızınızla direkt konuşmanız ve psikolojik yardım almanız, belki psikoloğun bir cümlesi durumu tamamen değiştirebilecek (başıma gelmişti)

 14. Selamlar ilker bey
  erenin yaşı kaaç bilmiyorum 21 40 da 104 çıktıktan sonra ne yaptınız yatmadan ne veriyorsunuz bu gibi durumlarda biz genelde 130 ların altında çıktımı yatmadan mandalina ,armut veya elma veriyoruz.

  • Dursun Bey merhaba ,
   Eren 2008 kasım doğumlu, 13.12.11 tarihinde tip-1 teşhisi ile hastanye yatırldık, bizim şekerimiz düzenli olmadığı için (pompa bile tavsiye edilmişti 4-5 ay önce) ana öğünlerde novorapid , 10.00 ve 22.00 saatlerinde ise levemir yapıyoruz. Tuğba hanımın dediği gibi “heran herşey olabiliyor şekerde” dün akşam 15 KH verdik, bu akşam 98 ile 12,5 KH verdik, dün 135 den 104e inerken, bugün akşam yemeğinde 250 iken 5 ünite ile 98e inmişti. gün güne uymuyor.herşey aynı adam kahkaha atıyor şeker normal, ağlıyor şeker nerde bilmiyorum…
   aslında en iyi ben biliyorum,benden olmayan dr yada dyt bilmez,,, ayar işini zamanla öğreneceksiniz. aslında gün boyu aklıma gelen ” sizin yaşadıklarınızı bizde (Eren) yaşadık. dün akşamki nar olayında siz hata yapmadınız 🙂
   biz defterimize ara öğünde verdiğimiz KH miktarlarını yazıyoruz, herhangi bir ara öğünde ölçtümüz değere örnek olabilecek başka bir günü yada günleri bulup o öğünlerde verdiğimiz KH ye göre değerlendirme yaparak , o öğünü veriyoruz. benim tavsiyem ; hipo yaşamamak için, daha çok KH verin, zamanla doğruları bulacaksınız, Eren bu gece gördüğü rüyalara göre şekerini nereye götürür bilmiyorum; normal şartlar altında (kabus, kötü rüya olmayan geceler) sabah 07.00 de 90-130 arasında olacak,inşallah…

 15. Herkese merhabalar,
  Bu şeker öyle bir şey ki her an her şey olabilir.Yüksek çıkacak derken düşük,düşük çıkacak derken yüksek olabiliyor.Dün akşam oğlum Yağız akşam yemeğini yedikten hemen sonra ” Bacaklarım titriyor,başım dönüyor.” dedi .Bir ölçeyim dedim.Şeker 26 olmuş.İnanamadım.Tekrar ölçtüm. Yine aynı . Hemen şeker, meyve suyu verdim. Esra Hanım’ı aradım. Ne yapmam gerektiğini sordum. Sağolsun bana dakikalarca anlattı.İki saat sonra şeker 200’lere çıktı. Yani bu şeker nasıl bir şey anlamadım .

 16. Merhaba , herkese

  Tam bu düşünceler içerisinde idim ve blokta neler var bakayım dedim , tesadüfe bak düşündüklerimiz ve de yaşadıklarımız blokta yazıyor :))) Bir kere daha böyle bir platformda bizi buluşturduğu için sevgili Esra Hanım’a sevgilerimi iletiyorum . Bizim de en büyük karasızlığımız akşam yatmadan önce kan şekerinin ne olması gerektiği konusunda yaşanıyor. Doktorumuza sorduk , deneme & yanılma yoluyla çözeceksiniz dedi. Özellikle Çağla ara öğün mantığına çok alıştı. Mutlaka bir ara öğün faslımız oluyor. Tokluk kan şekerine göre akşam ara öğününü ayarlamaya çalışıyoruz. Çağla’nın lantus etkisi özellikle tatillerde akşamı kurtarmıyor. Bu sebep 2 gündür sabahları da lantus yapmaya başladık . Buna da tek başımıza karar verdik. Akşam açlık kan şekerini makul bir noktaya getirmeye çalışıyoruz. Ayrıca , tatillerde kaçamk yapma arzusu bir hayli fazla oluyor . Bunu yönetmeyi de henüz öğrenemedik. Hevesliyiz lakin bu şeker yazıldığı gibi çok oynak bir konu … Tahmin etmek , matematiksel formül bulmak çok zor . Galiba zamanla Çağla’nın metabolizmasını anlayarak bu mümkün olabilecek. Mesela dün sabaha karşı saat 03:30 kan şekeri 89 çıkmıştı. Tedirgin oldum ve 1 çay bardağı süt verdim. Hata etmişim , sabah açlığı 120 çıktı . Biraz daha az verebilirmişim ya da belki de vermesem de olurmuş. Bilmiyorum , bir sabah nöbet tutup sık ölçerek ne olacağına bakacağım . Çünkü bir sabaha karşı da 94 çıkmıştı 15 cc süt verdik , sabah 66 ile uyandı … Yani olmuyor işte … Pompa acaba bu konuda işimizi çözer mi bilemiyorum , Esra Hanım ne dersiniz ?

  • Asena Hanım Merhaba,

   Kan şekerinin en ideal değeri 120 mg/dL dir. Oynak kan şekeri olmayan ve bazal&bolus insülin ayarları düzgün yapılmış bir diyabetlinin sabah kan şekerinin düzgün çıkması beklenir.

   Ancak oynak kan şekeri olan diyabetlinin benim kendi deneyimlerimle pompa kullanması daha sağlıklı oluyor. Çünkü yine benim gibi saati saatine uygun olmayan kan şekerine sahip diyabetlilerin kan şekerine en iyi ayarı verebilecek yöntem insülin pompası oluyor. Zira saatti saatine yapılan bazal ayarı, alınan karbonhidrata göre kaç ünite insülin yapılabilme seçeneği gibi birçok yarar sağlıyor. Kısaca kalem ile günde 4 kez kan şekerinize müdahale edebilirken pompa ile saati saatine müdahale edebiliyorsunuz. İnce ayara yarıyor bu pompa.

   Ben şimdi pompa ile günü gününe tutmayan kan şekeriyle uğraşmak yerine gergin, stresli ve/veya menstruasyon dönemlerime göre değişen kan şekerimle uğraşmak durumunda kalıyorum. Bu benim için bir avantaj.

   Ama mutlaka doktorunuza danışın. Çağla’yı ve şekerini ve yaşam koşullarını bizden daha iyi biliyor.

   Bir de karbonhidrat sayım yöntemini tam analmaıyla hem siz hem de Çağla öğrendikten sonra artık kaçamak yaptım suçluluğu bence üzerinde ve üzerinizde olmayacak. Yiyeceği besinlerin karbonhidrat oranını bildikçe; ‘aaa canım bunu istiyor. zaten karbonhidrat oranını biliyorum.ek doz şu kadar yapacağım.bundan pişmanlık ta duymama gerek yok çünkü ne yapacağımı biliyorum’ diyecek. Hatta bir bakmışsınız; ‘ bu aralar çok fazla canım bir şeyler istiyor. Hergün hergün olmaz ki canım. Biraz kendimi frenleyim’ diyecek ve artık her şeyin kendi elinde olduğunun farkına varacak.

   Ankara’dasınız. Ankara Diyabet Vakfı’nın bence kapısının önünden ayrılmayın. Orada Öyküm Hanım var. Akran eğitimleri veriliyor. Ve bence karbonhidrat sayımınız A’dan Z’ye öğrenebileceğiniz en iyi yer. Zira ben bu yaz Öyküm Hanım da uygun olursa Ankara’ya gidip daha iyi öğreneceğim bu karbonhidrat saymayı 🙂 .

   sevgiler

 17. Arkadaşlar,

  önemli bir hatırlatma yapmak isterim.
  bloğumuzun altında da bu uyarı yer almaktadır; Bu blog diyabetlilerin “kendi diyabetleri”ni anlatmak üzere kurulmuştur. Web sitemizde yer alan bilgiler doktor ve eczacı danışmanlığı yerine geçmemektedir.Diyabetli takipçilerimizin daha fazla bilgi için mutlaka doktor, diyetisyen ve eczacılarıyla görüşmeleri gerekmektedir.

  • Değerli Arkadaşlar,

   Eşim Eşref Bey’in de söylediği gibi inanın bazı yazıları yazarken kırk kez düşünüyorum. Aman yanlış anlaşılmasın, aman beni doktor gibi görmesin kimse diye. Şunu tekrar hatırlatayım; ben de sizler ya da çocuklarınız gibi diyabetliyim 🙂 .

   Ama inanın birçok telefon ve mesaj geliyor. Benim söyleyeceğim herhangi birşeyi sizler böyle yapın olarak düşünerek yaparsa ve size ya da çocuğunuza zarar verirse bunun sorumluluğunu ben alamam. Çok ince bir çizgi üzerinde yürüyoruz. Hep beraber bu konuda hepinizle tekrar anlaşalım 🙂 🙂 .

   Not: Tuğba Hanım, siz bu yorumu üzerinize almayın lütfen. Sizinle yaptığımız telefon görüşmesinde sizi sadece rahatlatmıştım. 🙂 Siz bu konuyu tekrar hatırlamamıza vesile oldunuz.

   sevgiler

 18. Esra Hanım,
  Teşekkür ederim Eşref Bey in yorumu nu görünce biran üstüme alınmadım değil ama sonra yok bana değildir diye düşündüm.Aslında Eşref Bey bu konuda çok haklı ,böyle bir inceliğiniz için tekrar teşekkür ederim.

  • Tuğba Hanım,

   Ben de Eşref’in yorumunu görünce; ‘Aman Allahım, Tuğba Hanım şimdi yanlış anlayacak. Eşref bizim o akşam Tuğba Hanım ile ne konuştuğumuzu da bilmiyor.’ dedim 🙂 .

   Yanlış anlamadığınız için teşekkür ederim 🙂 .

   sevgiler

 19. Esra Hanım merhaba
  Son yorumlarınızı okudum da sonuna kadar haklısınız.Benim Dursun Beye yazdığım son yazı da sanki öyle gibi mi olmuş, yoksa bana mı öyle geldi acaba?Ne olur bir kez daha göz atın da eğer öyleyse kaldırabilir ya da sansürleyebilirsiniz.Buradaki çocukların hepsi birer Eren benim gözümde, iyilik yapayım derken onlara zarar vermek istemem.Şimdiden teşekkürler.
  -bu aramızda kalsın e mi? :)))-
  sevgilerimle

  • Buket Hanım,

   Merak etmeyin. Ben elimden geldiğince sansür kurulunu oluşturuyorum arka planda 🙂 .

   Evrensel kabul olmuş bilgileri paylaşmakta sakınca yok. Yorumunuzda şu kadar ünite insülin yapın, şu kadar karbonhidrat yedirin gibi bir detay yok. Sağlığı tehlikeye atacak yönlendirmeler yapmadıkça sıkıntı olmadığını belirtmek isterim 🙂 .

   Bloğumuzda herkes kendi ve/veya çocuğunun diyabetli hayatını paylaşmakta özgür. Klavyelerimiz bari özgür kalmalı ülkemizde ama başkasının sağlığına zarar vermeden 🙂 . Ama yine sansür uyguladım 🙂 .

   Bu arada akşam ailecek bizim evde olacağız. Halen kalkamadım bilgisayar başından 🙂 . Gelen her yoruma anlık cevaplar ve onaylar böyle geliyor işte Buket Hanım 🙂 .

   sevgiler

 20. herkese merhaba herkese tavsiyeleri ve güzel dilekleri için çok teşekkür ederim evet doktorumuzda aynı şeyi söylüyor benim diyabetli olmamın sude için avantaj olduğunu ama inanınçocuk olunca işler biraz daha zorlaşıyor sude ve ben psikolojik destek alıyoruz sude çapa tıp fakültesine gidiyor takibini orası yapıyor onlar bizi yönlendiriyor herkese sevgiler selamlar

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: