Dr. Eda Cengiz İle Mailleşmemiz

Genel BilgilerDr. Eda Cengiz İle Mailleşmemiz

Dr. Eda Cengiz İle Mailleşmemiz

Bu yazımızda Yapay Pankreas Çalışmaları videosundaki Doktorumuz Sn. Eda Cengiz ile gerçekleştirdiğimiz mailleşmemizin tüm adımlarını göreceksiniz.

Eda Hanım ile 16 Şubat’taki etkinliğimizde Skype ile görüşüp aklımıza takılanları hep beraber sormak ve yapay pankreas gelişmelerini kendisinden dinlemek için organizasyon yapmaya çalışıyordum. Ama 16 Şubat’ta etkinlik saatinde uçuşta olacağı için gerçekleştiremeyeceğiz.

Çözümler tükenmedi. Ve kendisinden 16 Şubat’a kadar uygun bir tarih ve saatte Skype üzerinden görüşme teklif ettim. Yapacağımız görüşmeyi kayıt altına alıp bir aksilik olmazsa 16 Şubat’ta görüşmemizin videosunu sizlerle paylaşacağım. 16 Şubat’tan sonra da bloğumuzda yayına alacağız.

Sizlerden bir ricam olacak. Yapay pankreas ve diyabetle ilgili gelişmeler konusunda Eda Hanım’a sormak istediklerinizi bu yazının altına yorum olarak yazın. Ben de Eda Hanım ile görüşürken bu soruyu şu kişi için soruyorum diye Eda Hanım’a soracağım. Ben şimdiden soracağım sorularımı not etmeye başladım. Sizler de lütfen aklınıza takılanları sorun ki Eda Hanım bizim için cevaplasın.

Eda Hanım’a buradan hepimizin en içten sevgilerini ve dileklerini gönderiyorum 🙂

Not: Aşağıdaki maillerde pembe renkli mailler Eda Hanım’ın bana gönderdiği, mavi renkli maillerse benim Eda Hanım’a gönderdiklerim. En alttaki mail benim Eda Hanım ile iletişime geçtiğim ilk mail. Alttan başlayarak okursanız daha anlamlı olur 🙂

From: Cengiz, Eda

Sent: Friday, February 01, 2013 8:36 PM

To: Esra Avcı
Subject: RE: Esra AVCI – Türkiye’den

Merhaba,

Hala programimdaki bos gunleri bulmaya  calisiyorum. Mailleri blogda yayinlamada bir sakinca olacagini zannetmiyorum. Soru listesi cok iyi olur.

Tesekkurler,

Eda

From: Esra Avcı
Sent: Thursday, January 31, 2013 11:56 AM
To: Cengiz, Eda
Subject: RE: Esra AVCI – Türkiye’den

Eda Hanım,

Mailleşmemizi blogta yayınlamamın bir sakıncası olur mu? Olursa sadece sizinle mailleştiğimi ve skype üzerinden görüşeceğimizi belirten bir yazı da yazabilirim.

Sizinle görüşmeden önce sıkı bir soru listesi hazırlayacağım. Ve bunun için de blogtaki diyabetli arkadaşlarımdan destek isteyeceğim. Aklınıza neler takılıyor yapay pankreas ile ilgili diye?

sevgiler,

esra

From: Cengiz, Eda
Sent: Thursday, January 31, 2013 6:23 PM
To: Esra Avcı
Subject: RE: Esra AVCI – Türkiye’den

Cok guzel fikir. Ben programima bakip musait oldugum gunleri belirleyeyim. Isler cok yogun oldugu icin haftasonum bile olmuyor cogu zaman ama hepimize uygun bir zaman dilimi bulacagimiza eminim. Ben en kisa zamanda size email gonderecegim.

Benden de butun arkadaslariniza selamlar, sevgiler.

Sevgiler,

Eda

From: Esra Avcı
Sent: Thursday, January 31, 2013 2:25 AM
To: Cengiz, Eda
Subject: RE: Esra AVCI – Türkiye’den

Eda Hanım Merhaba,

Başka bir alternatif daha sunmak isterim size. 16 Şubat tarihine kadar sizinle Skype üzerinden yapacağımız görüşmeyi kayıt etsem ve o kaydı 16 Şubat’ta tüm katılımcılarımıza izletsek diye bir düşünce oluştu. Bu görüşmeye birkaç diyabetli arkadaşımızı da davet edebilirim. Bu anı tek ben değil, birkaç diyabetlinin de yaşamasını istiyorum açıkçası. Ve kendi evimizde sizinle 10-15 dk görüşme fırsatımız olur. Video toplantıda izlenirken bir görevli de tüm katılımcıları videoya kayıt ederse biz de bloğumuzda o videoyu da yayına alırız. Siz de bizim video izlerkenki durumumuzu bloğumuz üzerinden görmüş olursunuz. Biz de Türkiye’den ve özellike diyabetli&yakınlarından size kocaman selam da göndermiş oluruz. Sizin için de uygun olursa 16 Şubat’a kadar uygun bir tarihinizde sizinle görüşmek isterim.

Normal şartlarda yılda 1 kez toplanıyoruz. Ama bu yaz bugüne kadar hiç katılmadığım ve Ankara Diyabet Vakfı önderliğindeki İzmir/Urla Kampı’na katılacağım. Tarihi belli olmadı. Eğer kamp tarihi ile sizin tarihiniz uyuşursa tüm kamp katılımcıları sizinle görüşme fırsatı bulabilirler. Ya da hiçbir etkinliğe denk gelmese bile sizinle yine Skype üzerinde ADA’nın sonucundaki bilgileri alır ben blogta yayınlarım.

Video yayınlandıktan sonra beni arayan birçok diyabetli arkadaşım sizi inanılmaz sevmişler. Size sevgilerini ve selamlarını iletmemi istediler.

sevgiler,

esra

From: Cengiz, Eda
Sent: Thursday, January 31, 2013 1:54 AM
To: Esra Avcı
Subject: RE: Esra AVCI – Türkiye’den

Ucus planima gore malesef o saatler arasinda  seyahat ediyor olacagim.

Sizin bir sonraki toplantiniz ne zaman? Haziran ayinda eger planlar degismezse Amerikan Diyabet Kurumu’nun (ADA) Sikago’daki senelik sempozyumunda  yapay pankreas toplantisinin baskani olacagim. Orada diger merkezlerde de yapilan arastirmalarin da sonuclari sunulacak. Temmuz sonrasi bir toplantiniz varsa oradaki gelismelerden de kisaca bahsedebilirim. Bu kez olamayacak belki ama mutlaka baska bir sefer grubunuzla bulusma imkani bulmak icin elimden geleni yapmaya calisacagim.

Sevgiler, 

Eda

From: Esra Avcı
Sent: Wednesday, January 30, 2013 4:51 PM
To: Cengiz, Eda
Subject: Re: Esra AVCI – Türkiye’den

Eda Hanım Merhaba,

16 Şubat’ta TR saati ile 11:00-17:00 arasında olacak toplantımız. Siz bu saat aralığında ne zaman müsait olduğunuzu bana bildirirseniz biz size o gün ayak uydururuz.

Yapay pankreas sizin de belirttiğiniz üzere yakın gelecekte bizimle beraber olacak. Ama ben yapay pankreasa bile razıyım 🙂 Diyabete kesin çözüm sonrasında gelirse de o da bonus olur.

Blogla ilgili yaptığınız yorum için çok teşekkür ederim. Çok naziksiniz. İş yoğunluğumun arasında 1 yıldır büyük bir özveri ile ilerletmeye çalışıyorum.

Geri dönüşünüz için de ayrıca teşekkür ederim.

Sizden sadece saat konusunda geri dönüş rica edeceğim.

Sevgiler

Esra 

iPhone’umdan gönderildi
30 Oca 2013 tarihinde 23:38 saatinde, “Cengiz, Eda” şunları yazdı:

 

Merhaba Esra Hanim,

Emailiniz icin cok tesekkurler. Esas calisma alanim ve basinda oldugum projeler yapay pankreasla ilgili olsa da diyabetin tamamen tedavisi icin de yapilan calismalara katilmaktayim. O alanda da cok iyi gelismeler var ancak yapay pankreasa ulasmamiz biraz daha cabuk olacak gibi gorunuyor.

Diyabetimben.com sitesine ve blogunuza bakma firsatim oldu ve cok begendim. Ellerinize, emeginize saglik.

16 Subatta size skype araciligi ile katilmak cok isterim. Tek sorun ise o gun Honduras’a  gidiyor olacagim. Saatini soylerseniz belki ucaga binmeden gorusmeyi yapmak mumkun olabilir.

Tesekkurler,

Eda

 

From: Esra Avcı
Sent: Wednesday, January 30, 2013 2:47 AM
To: Cengiz, Eda
Subject: Esra AVCI – Türkiye’den
Importance: High

Eda Hanım Merhaba,

Esra Avcı benim adım. Üniversite 1. sınıfta diyabetle tanıştım. Ve yaklaşık 12 yıldır tip-1 diyabetliyim. Son 2 yıldır da insülin pompası kullanıyorum.

23 Ocak tarihinde Bugün TV’de yayınlanan ve sizin SKYPE ile bağlandığınız haber programını izledim. Ve inanın eşimle beraber gözlerimiz dolarak izledik. Bizden biri bu çalışma ekibinin içerisinde ve ne olursa olsun tüm diyabetliler için emek harcıyor dedik. En azından şimdilik diyabete kesin bir çözüm bulunamasa da hayatımızı ve kan şekerimizi düzene sokacak yapay pankreasın hayata geçebilme ihtimali bile büyük bir umut oldu.

Ve bir sözünüz ve çalışma sonucunuz beni mevcut gerçekle daha da yüzyüze getirdi. ‘Diyabetine oldukça dikkat eden diyabetlinin de kan şekerleri ani düşüş ve yükselişler yaşıyor.’  Ve en azından yapay pankreas Türkiye’ye gelene kadar kan şekerimi ne kadar dikkat etsem de ideale yakın tutamayacağım için yine de ek bir çaba harcayacağım.

www.diyabetimben.com adında kendi diyabetimi anlattığım ve bununla beraber diğer diyabetli ve diyabetli yakınlarına söz verdiğimiz bloğumuzun 16 Şubatta 1. yılını kutlayacağız. Mayıs ayında Türkiye’ye geleceğinizi de öğrenmiş olduk haber programında. Geldiğiniz zaman yoğun olacağınızı düşünerek sizden bir ricada bulunacağım.

Benim doktorum Doç. Dr. Oğuzhan Deyneli. Kendisi de tip-1 diyabetli. 16 Şubat’ta yaklaşık 80 diyabetli ve yakını ile İstanbul’da planladığımız bir etkinlik olacak. Bu etkinliğe Oğuzhan Bey ve Uzman Diyetisyen Nesil Gören Atalay katılacak. Biz o gün sizinle SKYPE üzerinden bağlantı kursak ve bize 10 dakikanızı ayırsanız nasıl olur? İnanın ben ve etkinliğe katılacak diğer diyabetli ve yakınları sizi karşılarında görünce çoook mutlu olacaklar.

sevgiler,

Esra Avcı

 

24 YORUMLAR

 1. yapay pankreas takmak isteyen tip 1 dm yaş sınırı varmı benim kızım 4 yaşında günde 4 defa insülin kullanıyoruz . teşekkür ederim

 2. Merhaba benimde kızım 4 yaşında ve 1 ay önce tip1 teşhisi koyuldu. Bende hangi yaşlara ve varsa komplikasyonlarını sormak istiyorum. Ayrıca vücudun kendi yağ hücrelerinden pankreas hücreleri üretimi yapılan bi çalışma vardı . Bu konuda Eda hanımın duyumu yada bilgisi varmı çalışmalar ne aşamada. Çabalarınız için ayrıca teşekkür ediyorum . Bloğunuzu ilgiyle takip ediyorum. Sevgiler…

  • Herkese Merhaba,

   Yapay Pankreas halen hastanede ortamında ve gönüllü Diyabetlilerde denenen bir çalışmadır. Amerika dahil hiçbir ülkede piyasada yoktur.

   Yaş konusunu sorabiliriz. Mesela; yapay pankreas piyasaya sunulursa çocuk Diyabetliler de kullanabilecek mi diye.

   Benim sorularımdan biri şu olacak; yapay pankreasa da şu an insülin pompasında yaptığımız gibi idf, KH/insülin oranı ve bazal insülin gibi veriler girilecek mi?

   Diğer bir sorum videoda anlayamadığım konu. Deri altına mı yerleştirilecek? Çünkü videoda ameliyat diyor. Deri altına yerleşecekse insülin dışarıdan nasıl eklenecek?

   Sevgiler

   • Esra hnm.bende söyle anladım kşr ölçümünü yapacak sac teli kalınlığındaki cicim deri altında olacakmış die anladım.ölçümü yapıp sensöre gönderen sensörden inülin pompalayan aparAtlar o saat gibi tarif edilen mekanızmada olacakmiş mı acaba?ben öle anladım.

 3. Merhaba,
  Soru-1
  2013 yazında ABD’de çocuklara yönelik yapılan kampta uygulamalar yapılacağı belirtilmişti. Bana göre çalışmalar bitmiş,bunun göstergesi; deneme uygulamalarının en son yapılacağı yer ;çocuklardır ve çocuklarda deneneceği belirtiliyor. Büyük olasılıkla o kamplarda olumlu sonuçlar alınacak ve ABD’de 2013 sonunda satışlar başlayacaktır.Doğrudur diyebilirmiyiz ? Türkiyeye ne zaman gelir.
  mutluluklar 🙂

 4. Merhaba,
  Soru-2
  Amerikan Diyabet Kurumu’nun (ADA) Sikago’daki senelik sempozyumunda yapay pankreas toplantısında diger merkezlerde de yapilan arastirmalarin da sonuclari sunulacak diyorsunuz. Acaba diğer çalışmalar hangi aşama? Beğendiğiniz çalışma varmı? sizin ürünle birlikte kullanıma sunulacak yapay pankreaslar olabilecekmi? Ürününüze hangi adı düşünüyorsunuz ?
  mutluluklar 🙂

  • İlker Bey,

   Biraz araştırmak lazım internette. Ama Türkçe’si olma ihtimali düşük geldi. Ama Skype üzerinden görüşürsek Türkçe’si de elimizde olur 🙂

   Yine de kendisine sorarım.

   sevgiler

 5. Benim sorum da, bunu takınca karbonhidrat mı sayıcaz yoksa cihaz ölçüme göre insülinleri yollayarak düşürcek de biz hesap yapmadan mı besin tüketicez?
  Diğer bir sorum, uygulamada öncelik balayı dönemi diyabetlilere mi olacak yoksa uzun dönem komplikasyonlu diyabetlilere mi?
  Son olarak da isteyene mi uygulanacak yoksa yine pompa gibi “brittle diyabet” raporuna gerek mi olacak?

 6. Merhaba,
  Bende yapay pankreas çocuklarda denenecek demişti eda hanım acaba yas sınırı olacakmı?diye sormK isterim.2.sorum ;her diyAbet hastası kendisi tercih edebilecek yoksa doktor tavsiyesimi gerekecek3.sorum;türkiyemize hangi tarihlerde gelir.4.sorum kullanım süresi ne kadar olur?
  Selamlar

 7. MERHABA ESRA HANIM
  Bu çok güzel bir gelişme fakat buna çok kolay bir şekilde onay verileceğini sanmıyorum. Daha öncede izin alınması gerekli olan merciler (FDA) bunun çok tehlikeli olduğunu söyleyerek onay için problem çıkarmışlardı. Diğer ülkelerin bu sistem üzerindeki çalışma koşullarını soruşturmuşlardı. Diğer ülkeler kim bilmiyorum ama onlar içinde her şey olumlu olarak gösterilmişti fakat son durumdan haberim yok :(… Eda hanıma sormanızı istediğim konu bunun üzerine. Birde arkadaşlarında dediği gibi eğer her şey yolunda giderse Türkiye’de bu tedavi yöntemini ne zaman kullanıma sunarlar??? ( bu arada bloğunuz şahane…sizi tebrik ediyorum… ilk defa düşüncelerimi yazıyorum…her şey için teşekkürler.)İYİ GECELER.

  • Aşkın Bey Merhaba,

   Sorunuz oldukça önemli. Mutlaka kendisine soracağım.

   Blog için güzel yorumunuzdan dolayı teşekkür ederim. Düşünceler paylaşılmalı ve paylaştıkça da etrafımızı bilgilendirmeliyiz 🙂

   Sevgiler

 8. Tekrar merhaba Esra hanım,
  teşekkür ederim yorumumu değerlendirdiğiniz için…Şimdi dikkatimi sizin yukarıdaki sorularınız çekti. Benim düşüncem; eğer dediğiniz gibi insülin pompasındaki gibi doz ayarlamayı kendimiz yapıyorsak bence bu sistemin hiçbir anlamı kalmaz… Eda hanım konuşmasında belirtiyor tam olarak pankreasın salımını örnek alacak şekilde tasarlanmış… Zaten amaçta bu gibi görünüyor… İkinci sorunuz ise; deri altına sadece kan şekerini sürekli ölçecek küçük bir çip takacaklar… Diğer fonksiyonlar dışarıda olucak (sensör ve insülin iletkeni)… Bunlar benim düşüncem… Tekrar rahatsız ettiğim için özür dilerim, çok fazla yer kaplamak istemem… Güzel günler yaşamanız dileğiyle…

 9. Meraba bende sunu merak ediyorum ;seker seviyesini optimum duzeyde tutmak icin hipoglisemilerde bu yapay pankreas glukagon veya glikoz da kana verecekmi ?

 10. Merhaba Esra Hanım,

  Eda hanıma sormanızı istediğim soru tip 1 diyabet bilindiği gibi bir bağışıklık sistemi rahatsızlığı yani bağışıklık sisteminin bir sebepten ötürü dost – düşman ayrımını yapmaması neticesinde pankreasın beta hücreelrini harap etmesi sonucu olusan kronik bir rahatsızlık bağışıklık sisteminin bu saldırıyı tamamen durdurmasına yönelik çalışmaların hangi aşamada oldugu yani tip 1 diyabetin tamamen iyileştirilebilmesinin yakın geçmişte mumkun olup olmadıgıdır?

  Teşekkürler.

 11. merhaba Esra hanım,
  dr. Eda hanımla tam olarak ne zaman irtibata geçeceksiniz, bu konuda bilgi alabilir miyim??? Ve ben dr. hanıma bi soru daha sormanızı rica edicem.. Yapay pankreas insülini nasıl sağlıyor ve şeker düşmesini ve yükselmesini nasıl ayarlıyor…bu konuda biraz umudum olduğu için sizi sürekli rahatsız ediyorum…bunun için özür diliyorum… umarım kendimi anlatabiliyorumdur…Her şey için teşekkürler…iyi geceler…

  • Aşkın Bey Merhaba,

   Yazının başlığında da gördüğünüz üzere 7 Şubat Perşembe günü. Saatimiz ise 18:00.

   Sorunuzu mutlaka soracağım.

   Sevgiler

 12. merhaba Esra hanım,
  çok özür dilerim ben başlıkta görmemişim 🙁
  görüşmenin neticesini çok ama çok merak ediyorum…saygılar…
  İYİ AKŞAMLAR…

  • Aşkın Bey Merhaba,

   Eda Hanım ile 1 saat 5 dk görüştük. Benim ve dolayısıyla hepimiz için önemli bir görüşme oldu.

   16 Şubat’ta bu videoyu İstanbul buluşmamızda yayınladıktan sonra bloğumuzda yayına alacağız. Ama oldukça önemli bilgiler ve yeniliklerden bahsettiğini söylemek isterim 🙂

   sevgiler

   • Esra Hanım merhaba,
    görüşmeyi 9 gün sonra 9 dokuz doğurduktan sonra izleyebileceğimi düşünüyorum sonra 9*9= 81 diyorum, derken 8+1=9 derken …. aşkolsun yaa; adaletin bu mu dünya(lı Esra hanım).
    mutluluklar 🙂

 13. merhaba Esra hanım,
  teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için…
  şimdiden 16 Şubat’ı iple çekiyorum…
  nedense bilmiyorum ama çok heyecanlıyım, galiba yeterince çektim bu hastalıktan… tekrar her şey için teşekkürler… İYİ GECELER…

 14. merhaba Eda hanım babam 2 yıldır glokom ve şeker hastası ve aynı zamanda diyaliz hastası.televizyondan bu hastalıkla ilgili bir çalışmanaız olduğunu izledik.babamın tedavi edile bilecek imkanınız varmı.ayrıca babam sgk emeklisi.bu konada yardımcı olabilirseniiz çok seviniriz çok tşkürederim tüm türk milleti adına başarılarınızın devamını dilerim saygılarımla…

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: