Doğru Hipoglisemi Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır? 2. Bölüm

T1D Hakkında Her ŞeyDoğru Hipoglisemi Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır? 2. Bölüm

Hipoglisemi tedavi edilirken ilk yapmanız gereken basit karbonhidrat alarak hızlıca kan şekerinizi 70 mg/dl üzerine çıkarmaktır.

15 GRAM KARBONHİDRAT ALIP 15 DAKİKA BEKLEMELİSİNİZ…

15 gram karbonhidratı: 3 adet büyük kesme şeker veya 5 küçük kesme şeker veya 1 su bardağı vişne veya üzüm suyu tüketerek alabilirsiniz.

15 dakika bekleyip yeniden kan şekerinizi ölçmelisiniz. Eğer kan şekeriniz normal aralığa geldiyse yani 70 mg/dl ve yukarısını gördüyseniz ikinci aşamaya geçmelisiniz…

Eğer 15 gr basit karbonhidrat almanıza rağmen 15 dakika sonra kan şekeriniz hala 70 mg/dl üzerine çıkmadıysa yeniden 15 gr basit karbonhidrat alıp 15 dakika beklemelisiniz ve ikinci aşamaya geçmelisiniz

İkinci aşamada öğün zamanını belirlemelisiniz. Yani ara veya ana öğüne yakın mıyım diye düşünmelisiniz. Yakınsanız hemen öğüne başlamalısınız.
Öğün zamanına daha çok varsa o zaman EK BİR ARA ÖĞÜN ALMALISINIZ…
Örneğin 1 porsiyon meyve veya 1 dilim esmer ekmek tüketebilirsiniz..

Ara öğün içeriği posalı olmalı ki kan şekerinizde hızlı yükselme veya düşme olmadan öteki öğüne ulaşabilin.

Uzman Diyetisyen Nesil Gören Atalay

2 YORUMLAR

  1. Merhaba Nesil Hanım,
    Önerdiğiniz 1.aşamadaki meyve suyu ve 2. aşamadaki karbonhidrat miktarları yetişkin diyabetliler için sanırım?Biz 4,5 yaşındaki oğlumuz Eren’e hipo anlarında ken şekerinin düşüklüğüne göre 30-50ml kadar meyve suyu veriyoruz ve yeterli oluyor.Sonrasında verdiğimiz karbonhidrat miktarı da günün saatine göre değişiyor 🙂 Sabah saatlerindeyse daha çok oluyor mesela..Gerçi çok ağır hipolar yaşamıyoruz uzun süredir.Belki de Bu değerler Eren için böyledir?
    sevgilerimle

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: