Diyabetli Çocuğun Bir Günü (Mehmet Ali’den Gelen Yeni Resim)

Sizden GelenlerDiyabetli Çocuğun Bir Günü (Mehmet Ali'den Gelen Yeni Resim)

Ben bu sefer sizlere bir günümü anlatacağım.

Ben okula gittiğim için sabah taaa 06:30 da kalkıyorum.

Benim için zor oluyor ama ne yapayım. Zorundayım çünkü yarınımı daha güzel kılmak için mecburum.

Saat 07:00′ da sağolsun en iyim arkadaşımın babası bizi okula bırakıyor. Saat 07:20’de derse giriyoruz. Tam 6 saat ders işliyoruz. Benim öğleden sonra okulum bitiyor ve eve geliyorum.

Saat:13:00 da kan şekerimi ölçüp, insülinimi yapıp yemeğe oturuyorum ve yemek yiyorum.

Saat:14:00 kadar dinleniyorum ve ödevlerime başlıyorum.

Saat:15:00 olunca spor yapıyorum.

Saat:18:00’da akşam yemeğimi yiyorum.

Gece 22:00 kadar zor dayanıyorum. Çünkü gece yapmam gereken açlıklarımı belirleyen LANTUS iğnemi yapıyorum .

Ondan sonra sütümü içip, meyvemi yiyip, dişlerimi fırçalayıp güzellll bir uykuyaaa dalıyorummmmmmmmmmmmmmm.. 🙂 (Yazının ilk yayınlanma tarihi 22 Kasım 2012, 19:23)

Mehmet Ali Kaya

Not: Fotoğrafta gördüğünüz bu yakışıklık çocuk Mehmet Ali 🙂 Ben ekledim. (Esra Avcı) 

19 YORUMLAR

 1. Mehmet Merhaba,

  Peki kan şekerlerin kaç çıkıyor gün içerisinde? Okuldayken 6 saat ders dinliyoruz demişsin. O kadar süre boyunca ara öğün filan almıyor musun?

  Senin çok dikkat ettiğini biliyorum. Annen ile her telefonda görüştüğümüzde Mehmet Ali çook dikkat ediyor yediklerine ve sporlarına diyor. Bizim kadar yaşın büyük olmasa da kendine bu yaşta dikkat böylesine dikkat ediyor olman bence çok önemli.

  Bir de akşam 22:00’a kadar neden zor dayanıyorsun? Uykun mu geliyor? Lantus’u 1 saat neden öne çekmiyorsun? Yani 21:00’da neden yapmıyorsun?

  sevgiler

 2. 1.sorunun cevabı. Merhaba Esra abla İlk sorunda başlayayım:D Mesela bu gün sabah annem beni Saat:6:30’da kaldırıyor. Kalkıp elimi yüzümü yıkayıyıp, kan şekerimi ölçüyorum.Bu sabah 176 çıktı . Kahvaltımı yapıp, insülinimi yapıp Saat:7:00’de evden çıktım okula gittim Saat:9:00’da ara öğünmü alıp her tenefüse çıkarım. Bugün öğlen 131 cıktı. 7 ünite ünsülin yaptım, yemeğimi yedikten sonra annem görmüş bana soru sormuşsun bunları cevaplandırıyorum.2. sorunun cevabı:Akşam zor dayanıyorum evet Çok fena uykum geliyor.Biz hep hastanede bize gece :22:00 da yapıyorlardı Lantusu ben de hastaneden çıktım çıkalı hep gece Saat:22:00’da yapıyorum. Elimden geldiğinçe yememe sporuma dikkat ediyorum.Sevgiler:D

 3. merhaba ben 15 günlük evvel 6 yaşındakı kızıma tıp1 dıyabet tanısı kondu şu an günde 2 ünsilin yapılıyor alışmaya çalışıyoruz şuan bızı bekleyen balayı devremız var bıraz okonuda endışeliyim bana kendı balayı dönemınız nasıl geçtığine daır bılgı verebılırmısın teşk.

  • Medine Hanım Merhaba,

   Balayı dönemi korkulacak bir konu değil. Birçok diyabetlide görülebilen bir şey.

   Bu dönemde insülin ihtiyacı oldukça düşüyor. Doktorların bazıları hem kısa hem de uzun etkili insülinleri bu dönemde tamamen keserken bazıları sadece kısa etkiliyi kesiyor.

   sevgiler

 4. Benim balayı dönemim hastanede oldu.

  Balayı = düşük şeker bilidiğim kadarıyla. Hastanede ben zaten yemek yiyemezdim. çünkü o kadar kötüydü ki yemekler. bir de o yüzden işthım kapalıydı yiyemezdim. 1 yemeği inanın ki en az 2 saat uğraşırdım yemek için. ama yiyemezdim. o yüzden her 2 saat te çıkan şekrlerim yerlerde sürünürdü

  TEŞEKKÜRLER.

  • Mehmet Ali Merhaba,

   Balayı dönemi düşük şeker demek değil.

   Balayı döneminde insülin ihtiyacı azalır. Normalde mesela 5 ünite insülin yaparken kan şekerin yemek yemene rağmen o kadar düzgün gider ki. İnsülin yapma ihtiyacın bile olmaz ya da yaptığın insülini azaltırsın.

   Bu durum geçici. Bazen 1 sene sürerken bazen 1 hafta sürebiliyor.

   Bana fotoğraf göndermiştin ama ulaşmadı. Tekrar maille gönderir misin?

   sevgiler

  • Mehmet Ali’cim,

   Çooooookkkk sevindim 🙂 . Artık dediğin gibi erkenden yatabileceksin.

   Hepimiz seni çok seviyoruz.

   Derslerin hakkında hiç konuşamadık seninle. Derslerin nasıl gidiyor?

   sevgiler

 5. Sevgili Mehmet,

  Düzenin ve disiplinin için seni tebrik ediyorum,

  Lantus açlıkları kontrol eden uzun etkili insülin, önemli olan Lantus’un hep aynı saatte yapılması, 1 saat erken yapmak sakınca yaratmaz.

  Bu değişikliğe göre şeker seyrin nasıl gidiyor kontrol etmek iyi olur.

  Bunları doktorun veya diyabet hemşiren ile de paylaşmak iyi olur.

  Her şey gönlünce olsun.
  Dr.oğuzhan Deyneli

 6. Merhaba,

  Doktor abi şeker düzeyim iyi gidiyor. hiç bir sorun yok. Devamlı kontrol ediyoruz zaten,doktorumuza kontrole giddiğimizde söyleyeceğiz.

  Saolun çok teşekür ederim.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: