Bir Diyabetlinin Yakınlarından 10 İsteği

Sizden GelenlerBir Diyabetlinin Yakınlarından 10 İsteği

Bir Diyabetlinin Yakınlarından 10 İsteği

Bana göre çok güzel, klişe önerilerin dışında, cesur ve dürüst bir liste buldum bir sitede, Türkçe’ye çevirip paylaşmak istedim.

Bizi çok iyi anlattığını, hissettiklerimizi ve söylemek istediklerimizi güzelce anlattığını düşünüyorum, acaba siz ne düşüneceksiniz? İşte o 10 istek:

1- Lütfen istemediğim sürece beslenme alışkanlıklarım veya diyabetimin diğer boyutları hakkında tavsiyelerde bulunmayın. Belki iyiliğimi düşündüğünüzden söylüyorsunuzdur, fakat insanların alışkanlıkları hakkında yorumda bulunmak, hele ki sorulmadıysa pek hoş bir şey değil. Ayrıca diyabet (şeker hastalığı) hakkındaki pek çok popüler söylem (ör: şeker yemeyi bıraksan yeter) eksik veya tümden yanlış bilgiler içeriyor.

2- Diyabet yöneticiliği benim başvurmadığım, yapmak istemediğim, ve bırakamadığım tam zamanlı işim. Bunun zor bir iş olduğunun farkında olun ve çabama saygı duyun.

3- Bana diyabetli anneanneniz veya başkaları hakkında korkunç hikayeler anlatmayın. Bu beni daha iyi veya daha güvende hissettirmiyor.

4- Sağlıklı yaşam seçimlerime destek olun ve katılın. Yalnız kalmamak bana en çok yardımcı olan şeylerden biridir.

5- Ben kan şekerimi ölçerken veya insülin iğnemi yaparken korku dolu gözlerle bakmayın, bunlar benim için de pek eğlenceli değil. Şeker ölçümü yapmak ve insülin kullanmak sağlıklı kalmam için yapmak zorunda olduğum şeyler. Eğer yapmam gerektiğinde gizlemeye çalışırsam, bu benim için çok daha zor olur.

6- Nasıl faydalı olabileceğinizi sorun. Destek olmak isterseniz yapmanızdan mutluluk duyacağım pek çok şey mümkün. Fakat ihtiyacım olan şey sizin düşündüğünüzden çok farklı olabilir, o yüzden; önce sorun.

7- Lütfen düşüncesiz tesellilerde bulunmaya çalışmayın. Diyabetli olduğumu öğrendiğinizde beni teselli etmek için “daha kötüsü de olabilirdi, kanser de olabilirdin” gibi şeyler söylemeyin. Vermek istediğiniz mesaj “diyabet o kadar da önemli bir rahatsızlık değil” olabilir. Fakat diyabet (kanser gibi) önemli bir rahatsızlıktır.

8- Kişisel bakımıma yönelik çabalarımı destekleyin. Bir yemeği geri çevirdiğimde, bunu yemem için ısrar eden siz olsanız bile çabamı takdir edin. Bu arada, yememem gereken bir şeyi gereksiz yere canımın çekmesine neden olmadığınızda en çok yardımcı olduğunuzu unutmayın.

9- Sakın! benden izinsiz kan şekeri değerlerime bakmayın! Bazen çok düşük veya çok yüksek değerlerin çıkması benim için normal olabilir. Sizin yapacağınız izinsiz yorumlar o an hissetmekte olduğum kızgınlık, üzüntü veya hayal kırıklığını arttırmaktan başka bir işe yaramaz.

10- Sevginizi ve ilginizi eksik etmeyin. Diyabetimle mücadele verirken bazen sadece ilgilendiğinizi bilmek bile benim için çok faydalı ve motive edici oluyor.

Selim Temiz

28 YORUMLAR

 1. Selim Bey,

  Öncelikle çok çok teşekkür ederim bu güzel ve bilgilendirici yazıyı çevirip bizlerle paylaştığınız için.

  Ben özellikle kan şekeri ölçerken ‘kaç çıktı?’ diye sorulan meraklı sorulardan ve diyabetli olduğumu öğrendiklerinde etraflarındaki diyabetlilerden bahseden insanlardan pek hoşlanmıyorum. Çünkü diyabetli yakın ya da tanıdıklarını anlatan insanlara bir bakmışsınız konferans veriyorum. Bu da pek hoşuma gitmiyor. Bazen anlaşılıp anlaşılmadığımı sorgular buluyor kendimi. Kan şekerimi ölçtüğümde sonuç iyi çıksa dahi birden’bak işte bu değer çıktı’ diyerek verdiğim tepki de hoş olmuyor.

  Ha bir de glisemik indeksi düşük besinler bulmada ve yarım porsiyon yemek yesem bile verdiğim 1 porsiyon yemek ücretlerinden inanın sıkıldım. Bu da benim isyanım 🙂 .

  sevgiler

 2. ben de insanlara dert anlatmaktan sıkıldım, nasıl yani bu yaşta şeker olurmuymuş sorusundan sıkıldım. en güzel cevap anasından doğan bebeklerde bile oluyor ben de neden olmasın 😀

  bide bide parmak delmekten sıkıldım desem kızmazlar diimi bana 😀

 3. ben 2 aydır tip 1 diyabetim yemınle hiç takmıyorum sorun etmiyorum kendime ama şu akrabaların baskısı ( iyi niyetlerindendir biliyorum ama) canımı çıkarttı yaw. Almanyadan bile dayım günde 2-3 kere arıyor artık bıktım yawwwwwww…. bazen öyle bi canım sıkılıyor ki.. :((

  • Haluk Bey,

   Almanya’dan bile dayım günde 2-3 kere arıyor cümlenize çoook güldüm 🙂 . Çok komik.

   Sıkmayın canınızı. Dayı kapat kapat, hatlar çekmiyor deyin. Hatta elinize bir poşet alın. Hışırtı yapın. Alo, alo, Sesin gelmiyor dayı deyin 🙂 .

   O da her seferinde bu durumdan sıkılıp aramaz bence 🙂 .

   sevgiler

 4. diyabetli kardeşlerime güzel yaşamlar diliyorum..ben de diyabetli bir kız çocuğu babası olarak tavsiyelere sonuna kadar katılıyorum,ama olaya sevdiklerinizin tarafından bakmakta gerekli diye diye düşünüyorum,ben bir baba olarak kızımın kan şekeri ne kadar normal yada güzel çıkmışsa o kadar mutlu oluyorum,aksine istemediğimiz bir sonuçta bizi o kadar üzüyor,ta ki diğer ölçüme kadar..inanıyorumki anneniz,babanız,dayınız,amcanız vs..sizi seven insanların bunu sorması inanın meraktan değil,o an boğazlarından bir lokma geçiyorsa rahat yiyebilmek içindir,ben kaç geceler aç yattım kızımın şekeri yüksek çıktı o az yedi yada yiyemedi diye…velhasıl ateş düştüğü yeri yakar ama etrafındakileride yakıyor..sevgiyle…

  • Merhaba,
   Dün Hemoglobin A1c testi nasıl yapılır ve öncesinde neler yapılması gerekiyor diye nette araştırma yaparken sitenizle tanıştım ve ana başlıklar altındaki yazıların ve yorumların tamamını okudum. Ben diyabetli değilim ama bir diyabetli annesiyim ve bu konuda çok daha yeniyim neresinden nasıl tutacağımı bilemiyorum:(
   Dün enson burda yazılanları okurken Ömer beyin yazdıklarından çok etkilendim ve ağladım. Okadar doğruki ben diyabet hayatımıza girdiğinden itibaren tatlı ve kızıma yasak olan hiçbir şeyi yiyemiyorum, iş yerinde dahi olsam suçluluk duygusuna kapılıyorum. Bir anne çocuğu yemek yesin diye önündeki lokmasını uzatır çocuğuna şimdi ise yediklerini sayıyorum. Bu öyle birşeyki ailece bu yaşama uyum sağlamak zorundasınız.

   • Aysun Hanım Merhaba,

    Öncelikle hoşgeldiniz.

    Öner Bey derken bu yazıyı yazan kişiden bahsediyorsanız yazının sahibi Selim Bey. Bu önemli bir detay değil ama yine de yazmak istedim.

    Selim Bey’in kalemi bence harika bir kalem. Daha hangi cümlelerinde nasıl ağlayacağınızı hayal edemezsiniz. Ben bir gün yine yazdığı bir cümleden ötürü ağlaya ağlaya aradım kendisini 🙂

    Anne olarak çocuğunuzun diyabet yönetiminde bazı çıkmazlara da gireceksiniz elbette ama unutmayın; bu aşamada çocuğunuza maksimum seviyede destek olmalı ve rehberlik yapmalısınız.

    Sevgiler

    • Merhaba Esra Hanım,
     Yazının başında “Ömer” yazdığı için cevaplarken o isme hitap ettim.
     Yazıyı yazan Selim Bey ise; bir önceki mesajımda dediğim gibi sitede okunmadık yer bırakmadım.
     “Selim Bey’in kalemi bence harika bir kalem. Daha hangi cümlelerinde nasıl ağlayacağınızı hayal edemezsiniz. Ben bir gün yine yazdığı bir cümleden ötürü ağlaya ağlaya aradım kendisini” yazınıza bir hatırlatma aşağıdaki cümleler olabilir mi?
     İki damla insülinlik veya iki kesme şekerlik aradan sonra hayat kaldığı yerden devam ediyor tekrar….
     Öncelikle böyle güzel bir iletişim yoluyla bizlere ulaştığınız için çok teşekkürler, emeğinize yüreğinize, kaleminize sağlık:)

     Dediğiniz gibi zor bir sürecin başındayız daha bende burdan kendi hikayemizden bahsederek biraz bizi tanımanızı ve tecrübelerinize dayanarak tavsiyelerinizi beklediğimizi iletmek isterim.

     Kızım Ada henüz 4.5 yaşında doğumumu özel hastanede yaptığım için doğum sonrası yapılan taramalar ve sonrasında gittiğimiz rutin kontrol ve rahatsızlıklarda özel sağlık sigortamız olduğu için çocuk hapşursa idrar kan tahlili yapılıyordu, gelmişken bakalım mantığıyla:) 2012 şubatına kadar herşey normal ve kayıt altında. 2012 Temmuz başında başlayan çok su içme ve idrara çıkma belirtileri bana yolunda gitmeyen birşeyler olduğunu sinyalini verdi. Bu durum geceleri altını ıslatmayla devam etti ben doktoruyla durumunu paylaştım acaba şeker olabilir mi? dedim oda bana “çok su içtiği için gece altını ıslatıyordur, akşam yatma saatine yakın sıvı alınımı azaltın dedi” Eşimle ve benimle su kavgaları etmeye başlayan çocuk gece uykusundan uyanıp su diye yalvarıyordu. (Hiç vermemezlik yapamadık tabi suya devam bu defa bezlemeye başladık.) Kime danışsam ve acaba şekerimi yüksek desem; ne şekeri bu yaştaki çocukta, çocuktur olur sıcak hava kış gelsin düzelir dediler. Bu şikayetlerine birde genital bölgesinde kaşıntı eklenince 21 Eylüle kendi doktoruna randevu aldım ve gittik, yine şikayetlerimi anlattım biraz daha takip edelim devam ederse bi pedagog’a götürün dedi. Ben yine ısrarla şeker tahlili dedim oda Ada aç olmadığı için çocuğu yarın aç getirin hem açlığa hem tokluğa bakarız dedi İdrar yolları enfeksiyonu olabilir idrar verelim dedim ozaman muane edip evet mantar olmuş dedi ve 2 tane pomad yazdı. ilacımızıda alıp eve döndük. Yolda doktorumuz aradı idrarında +4 keton çıkmış acil bir tıp fakultesine gidip bunları ve şikayetinizi söyleyin ve orda tahlil yaptırın diye.
     Keton nedir + 4 ne demektir ilk defa duydum ve hemen bir hastaneye gittim ve acildeki doktora bunları anlatıp tahlil istedim. Tahlil sonucunu şöyle bekliyorum cocukta referans aralığı 80-110 bizimkininde çıksa çıksa 140-150 daha da yükseldiğini rakamın kaçlara çıkabildiğinden bi haber. Sonuçları aldım okudum bidaha bidaha okudum ve inanamadım gözlerim karardı. 626 şeker
     10 gün hastanede yattık eğitimler aldık halende kendimizi bu konuda geliştirmeye ve yetiştirmeye çalışıyorum ama canım kızımın şu sorusuna ” annecim ben şimdi şeker hastasıyım, yediklerime dikkat edip her gün iğnelerimi olunca ağlamazsam ve şekerim ölçülürken itiraz etmezsem daha çabuk iyileşirim dimi” dimi güzel annecim cevap versene….. (Susuyorum ve yutkunuyorum bunu henüz 4.5 yaşındaki bir çocuğa anlatacak ne güzüm nede sabrım var çünkü olamayacakta, onun zamanla büyüdükçe bu soruyu sormayı bırakana dek.
     Zamanınızı aldım çok özür dilerim ama 2.5 aydır ilk defa bu konu ile ilgili içimdekileri paylaşacak bir yer buldum, meğer ne doluymuşum.
     Sevgiler,

     • Aysun Hanım,

      Bir cümle gerçekten herkese dokunuyor ve icini acıtıyorsa o cümle gerçekten hakkı verilerek kurulmuştur. Selim Bey’e tekrar teşekkür ediyorum.

      Bu arada blogtaki hemen hemen herkesle yüzyüze de tanıştığımız için iletişimimiz daha samimi. Selim Bey o cümleyi biz ağlayalım diye kurmadığı söylemişti bana ben telefonda ağlarken ama ben hatta siz hüzünlü tarafından bakıyoruz cümleye 🙂 .

      Eminim ki anne koltuğunda sizin için daha zordur kızınızın diyabetiyle ilgilenmek. Hatta ekstra ilgilenmenize rağmen her şeyin daha da kötüye gittiğini görmek bile sizi daha kötü yapıyordur. Ama her zaman dediğim gibi; ‘Diyabeti ilk duyduğumuzda ağıt yakıp yeri göğü inletmenin zaman kaybından başka bir şey olmadığını bilmek lazım.’ Sizin bu şekilde bir yaklaşımınızın olmadığını yorumlarınızdan az çok anladım. Ama üzgünüm ki birçok aile diyabetle karşılaştığında üzüntüden hem kendilerine hem de çocuklarına gerekli özeni gösteremiyorlar. Birkaç ay sonra hızlıca bilgi alabilmek ve kendilerini geliştirmek adına bilgi alabilecekleri yerleri arşınlıyorlar.

      Biz her zaman burdayız. Size bu alışma sürecinizde inanın seve seve destek oluruz. Ama siz de lütfen Ada’ya elinizden gelenin en fazla şekliyle yardımcı olun. Üzüntüyü bir kenara bırakıp çözüm odaklı yaklaşın her duruma.

      Ada’nın diyabetle tanışma hikayesini ana sayfada tek bir yazı olarak yayına alabilirim isterseniz. Hatta esra@diyabetimben.com a Ada’nın bir resmini de gönderirseniz yazıya eklerim. Tercih sizin.

      Bloğa kayıttaki mailinize telefon numaramı göndereceğim. İsterseniz telefonda da görüşebiliriz. Siz de maille telefonunuzu gönderirseniz sevinirim.

      Şirketimin bir eğitiminde moladayım şu an. Maili size akşam gibi gönderirim 🙂 .

      sevgiler

 5. Esra Hanım merhabalar, Size birşey sormak istiyordum.Yağız sabah 8.30 da kahvaltı ediyor,10.30 gibi ara öğününü veriyorum ,12.30 gibi de öğle yemeği ara çok açılmadığı için hem karnı acıkmıyor hemde açlık biraz yüksek oluyor.Bu yüzden 10.30 daki ara öğünü vermiyorum iki gündür çok güzel oldu ama yanlış mı yapıyorum.Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Tuğba Hanım Merhaba,

   Aslında kan şekeri yüksek gidiyor diye ara öğünden mahrum etmemek lazım. Ayrıca mesela kan şekeri yüksekkekn yemek yedirmemek te hiç ama hiç doğru değil.

   Elbette 2 gündür her şey yolunda gidiyordur. Çünkü sabah ve öğle yemekleri arasında arada bir yemek yemiyor Yağız.

   Siz hep kan şekerinin maximum olduğu 2. saatlerde ara öğün ve ana öğün veriyorsunuz. Dolayısıyla 08:30’da kahvaltı verdiğinizde en azından 11:00 gibi çok ağır olmayan bir ara öğün de verebilirsiniz. 12:30’da ana öğün vermenizde bu durumda bir sakınca olmayabilir.

   Bir de bazal insülini mi yeterli gelmiyor Yağız’ın acaba? Ya da doğru insülin dozunu yapamıyor musunuz?

   sevgiler

 6. Merhaba Tuğba abla Esra abladan önce yazıcaktım ama esra abla hemen açıkladı .Bence ne olursa olsun ara öğünümüzü almalıyız.
  Sizi bekliyoruz ne zaman bize geleceksiniz.? Tuğba abla

 7. Esra hanım, Yağız a günde üç defa 2 ünite novorapid,bir defada 7 ünite lantus yapıyorum.Diğer açlıkları çok güzel sadece öğlen sorun oluyor. Acaba kahvaltıyı bir saat öne mi alsam diyorum ara açılması için.

  • Tuğba Hanım,

   Bazalı yaptığınız saate göre yorum yapalım o zaman.

   Eğer bazalı her gün akşam gibi yapıyorsanız ertesi gün öğlen saatlerinde etkisi maksimuma ulaşır. Acaba orada mı bir problem var? Ne dersiniz?

   sevgiler

 8. tugba hanım merhaba,yagız kaç yaşında bilmiyorum ama benim kızım 2,5yaşında ve oda kahvaltısını 8:30da yapıyor doktoru 7de kahvaltısını yapmasını istiyordu fakat o saatte kalkamadıgı için bu saate ayarladık kahvaltıda zeytinde yemesi gerekiyor fakat sevmedigi için saat 10 gibi zeytin yerine 2tane ceviz yediriyorum saat 12de de öglen yemegi yiyor sekeride güzel çıkıyor.biz sabah nph ve humolog kullanıyoruz.ama diyetisyeniyle saatleri ayarlamanız daha saglıklı tabiki

  • Tuğba Hanım,

   Yağız’ı erken kaldırmak çözüm olmamalı.

   Ya bazal yetmiyor, ya da sabah yaptığınız Novorapid yetersiz geliyor. Ki bence bazal insülinde bir problem var gibi.

   Kahvaltı ile öğle yemeği arasında kısa bir zaman varsa sabah kahvaltıya ara öğünde yediği birkaç bir şeyi eklemek te bir çözüm yolu. Benim de aynı Yağız’ın gibi sabah ve öğle yemeği aram. Bu sebeple bazen ara öğün yaparken bazen sabah kahvaltıma ek olarak meyve koyuyorum. Beni öğlene kadar idare ediyor. Ama insülin dozumu da ona göre ayarlıyorum.

   Şu bazalınızı saat kaçta yapıyorsunuz?

   sevgiler

 9. Sedef Hanım, Yağız 7 yaşında zeytin yemeyi o da sevmiyor ben kahvaltıda yediriyorum cevizi veya fındığı ara öğünde kraker ve ayran veriyorum ama birşeyler ya eksik ya fazla geliyor anlayamadım.

  • Tuğba Hanım,

   Doktorunuza danışmanızda da yarar var. Bence sabah açlıkları iyi çıksa dahi öğlenki ani yükselişlerde bazal da etkili. Özellikle 21:00’da yaptığınız bazal ertesi gün öğle saatlerinde max. etkiye ulaşıyor. Bir de sabah kahvaltı sonrası tokluk iyi gidiyorsa bu olasılık kuvvetleniyor bence.

   Eğer sabah toklukları iyi değilse bu durumda Novorapid dozunda bir sıkıntı olabilir.

   sevgiler

 10. Esra Hanım, novorapidi geçen gün 1ünite yükselttim yemek sonrası şeker düşüyor titremesi oluyor.Yarın hastaneyi bir arayim teşekkürler.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: