DiyabetimBen.com’da Kullandığımız Kısaltmalar

Haberler&GelişmelerDiyabetimBen.com’da Kullandığımız Kısaltmalar

Bloğumuzdaki birçok yazı ve yorumda bazı kısaltmalar kullanıyoruz. Bazen hangi kısaltma ne anlama geliyor diyor kafanızda soru işareti olabilir.

Kısaltmalar

Bunları gidermek adına bu yazımız sizlere rehber olacaktır.

Benim aklıma çok gelmedi ama sizlerin aklına gelenler olursa DiyabetimBen Sözlük yazımıza kısaltmalarımızı ekleyebiliriz.

KH= Karbonhidrat

KH Sayım Yöntemi= Karbonhidrat Sayım Yöntemi

CHO Sayım Yöntemi= Karbonhidrat Sayım Yöntemi

HbA1c= 3 aylık ortalama kan şekeri

T1D= Tip-1 Diyabet

: Kan Şekeri

A.K.Ş.= Açlık Kan Şekeri

T.K.Ş.= Tokluk Kan şekeri

Hiperglisemi= Kan Şekeri Yüksekliği

Hipoglisemi= Kan Şekeri Düşüklüğü

Öncelikli Raporu= Engelli Raporu= Özürlü Raporu

6 YORUMLAR

 1. ayrıca şeker hastalığı günden güne artıyor benim kardeşim daha 1. sınıfa gidior ayrıca anne karnında bile şeker hastası olan var lütfen artık bir çare bulunsun benim kardeşim bir çikolataya hasret tip 2 ye nasıl çözüm bulunduysa tip 1 ede çözüm bulunsun ayrıca bu konuya önem verin sizde unutmayın yarın belki sizde şeker hastası olabilirsin iz……

 2. Hiperglisemi Hipoglisemi herkezin anlıyca türkçe bir terimle söylemekte fayda var insan bazen yazı okurken kafası karışıyor yanlızca fikir uygulayıp uygulamamak size kalmış teşekkürler.

  • Muhammet Bey Merhaba,

   Aslında herkesin bu terimlere hakim olması lazım. Ki tip-1 diyabette önemli iki terimden bahsediyoruz. Ama önerinizi de dikkate alıyor olacağız.

   sevgiler

 3. Yasemin hanım çikolataya hasret kalana kadar karbonhidrat sayımı öğrenseniz de kardeşiniz de yiyebilse çikolatasını daha kolay olmaz mı? Tip 1 diyabet çok kompleks bir yapı çözümü o kadar çabuk gelmeyecektir o nedenle hayatını esnetmeye yönelik doğru diyabet eğitimi almanızı öneririm.

 4. Yasemin Merhaba,

  Diğer yorumunuza da bu yanıtı vermiştim. Buraya da yazıyorum.

  Geç teşhis ancak tip-1 diyabete daha erken yakalanmaya sebep olur. Ama ne olursa olsun öyle ya da böyle kişi yine tip-1 diyabetle karşı karşıya kalır. Bunu öncelikle belirtmek isterim.

  Kardeşim 1 tane çikolataya hasret ise lütfen adam akıllı bir endokrinci ve karbonhidrat sayım yöntemini bilen bir doktor bulun. Çünkü artık tip-1 diyabetliler şuna hasret demiyoruz. Sadece elma tüketiyorsa da ve birçok besine hasret ise burada yolunda gitmeyen birşeyler var. Benden destek istersen seve seve yardımcı olurum.

  sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: