Diyabet Yönetiminde, Parmak Delmeden Şeker Takibi Yapılması Mümkün Olabilecek

Haberler&GelişmelerDiyabet Yönetiminde, Parmak Delmeden Şeker Takibi Yapılması Mümkün Olabilecek

Diyabet Yönetiminde, Parmak Delmeden Şeker Takibi Yapılması Mümkün Olabilecek

Aslında son 1-2 yıldır bu tarz yama glikoz ölçüm sensörlerini sıkça görmeye başladık. Bu yazıdaki de bu sensörlerden biri.

Birleşik Devletler’deki Bath Üniversitesi araştırmacıları parmak delmeye gerek duymadan yani kansız şeker ölçümü yapılabilecek, yapışkan bir yama yaptılar. Bu yama yine cilt altı sıvısının şekerini ölçmeye yarayan giyilebilir bir diyabet teknolojisi.

Oluşturulan bu yama cildi delmiyor. Küçük bir elektrik akımı kullanarak bir dizi minyatür sensörle erişilebilen hücreler arasındaki sıvının glikozu yama üzerinde bulunan, saç telleri gibi olan kısımlara çekilmekte. Glikoz ise böylece küçük rezervuarlarda toplanıp şeker ölçümü sağlanmakta.

Nature Nanotechnology’de yayınlanan bu çalışmayı cihazın arkasında yatan teknolojiyi kanıtlayan Bath Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi bulunmakta. Bath Üniversitesi’ndeki Fizik, Eczacılık ve Farmakoloji ve Kimya Bölümlerinden bilim adamları arasındaki çok disiplinli bir işbirliğidir.

Her 10-15 dakikada 1 ölçüm yapması hedeflenen bu giyilebilir diyabet teknolojisiyle kalibrasyon da gerekmediği belirtilmiş.

Araştırma çalışması şu anda hayvan deneyleri üzerinde yapılmakta. İki domuzun cildine yapıştırılan bu yama sensör diyabetli bireylerde olduğu gibi dalgalı şekeri gayet iyi ölçtüğü belirtilmiş.

Aynı zamanda şu an için 24 saatte 1 sensör değişimi gerekirken bu teknolojinin daha uzun sürede değişimini sağlamak adına da girişimeler de bulunuyorlar.

Bu giyilebilir teknolojinin piyasa sunulması halinde ise kısa vadede düşük maliyetli olması hedefleniyor ki herkes ulaşabilsin. Diğer taraftan da bazı geliştirmeler yapılacak. Kullanıcının telefonuna düzenli olarak şeker ölçüm sonunun gitmesi, akıllı saatlerle entegrasyon ve uzaktan takip gibi geliştirmeler yapılması planlanıyor.

Bath Üniversitesi’nin bu projesiyle ilgili detaylar için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Haberin ana kaynağı: http://www.bath.ac.uk/announcements/bloodless-revolution-in-diabetes-monitoring/

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: