Diyabet Teknolojileri ve İnsülin Fiyatlarındaki Durum

T1D Hakkında Her ŞeyDiyabet Teknolojileri ve İnsülin Fiyatlarındaki Durum

Diyabet Teknolojileri ve İnsülin Fiyatlarındaki Durum

Bonus saçları olan kadınların her hali bir farklı oluyor. Saç fönlenince farklı, toplayınca farklı, bonusken daha bi farklı oluyoruz 😂🙈

Ve bonus saçlar ve yine ben 🙈🙈🙈

Şimdi. Gelelim asıl konuya.

Malum birkaç gündür sosyal medyada insülin pompası ve sarf malzemelere gelen artış gündeme oturmuş halde. Son bir ayda da bir marka sensöre gelen zam birçok kullanıcının tepkisini çekti.

Bu arada ben de tip-1 diyabetimle ilgili yaptığım harcamaları düşündükçe delirmiyor değilim.

Daha öncesinde de insülin kalem iğne uçlarından alınmaya başlayan farklara tepki göstermiş, şaşırmıştık. Sonra alıştık.

Stripler, glükometrelerde de aynı şey olmuştu. Ve yine alıştık.

Yakın bir zamanda “insülin” almada dahi sıkıntı yaşandı. Yaşanmaya da devam edecek gibi. İnsülin pazarında, globaldeki durum da çok fena.

İnsülin karaborsa veya açık arttırma ile satıldığı bir ülke var mesela; Amerika.

1996’da, Amerika’da, 21 Dolara satılan Humalog, 2019’da 295 Dolar’a satılıyor (Aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz). Lantus’un fiyat artışındaki hızı.1 aylık insülin maliyetinin uçuk rakamı. Bu konuyu ayrı bir şekilde paylaşacağım.

📍Ara bilgi: @patriotact ‘in insülin fiyatlarını da konu yaptığı programı, “Drug Pricing’i”, varsa Netflix’ten izlemenizi öneririm. Beni çok şaşırttı.📍

Açıkçası artık ne SGK’dan, ne Sağlık Bakanlığı’ndan ne de hem diyabet teknolojileri hem de insülin firmalarından ümitliyim.

Ümidimizi, umudumuzu bilmem kaç zaman önce zaten kaybetmiştik.

Şöyle tepki verelim, şunu yapalım vs diyemeyeceğim. Çünkü ben yapılacakların vakti zamanında yapıldığını ancak çözüme kavuşmadığını/kavuşamayacağını görüyorum.

Bugünlerimizin daha iyi günlerimiz olduğunu düşünürken umarım daha kötüleri yaşamayız diye ümid ediyorum.

Canınızı sıkmayın. Bazen birşeyleri değiştiremeyeceğimizi kabul etmek gerekiyor.
Elinizdeki tip-1 diyabet çözümleriyle (İnsülin, iğne ucu, glükometre, insülin pompası, strip, sensör vb) tip-1 diyabeti yönetmeye çaba harcayın.

Bu arada ben artık tepki vermeyi, içimdeki muhalif ruhu bir kenara bıraktım. Ve kabullendim bu gidişatı.

#diyabetimben #tip1diyabet

 

5 YORUMLAR

  1. Pazartesi, yani 04.03.19 tarihinden itibaren Medtronic’te basit insülin pompası malzemelerinin fiyatı farkı artık 500TL olarak güncellendi. Televizyonlarda çıkıp hastaların yanında olduğunu söyleyen ve çalışma yaptıklarını belirten SGK ve Sağlık Bakanlığı yetkililerine sormaya çalıştığımızda ise bu konuda hiçbir çalışma yapmadıklarını belirtiyorlar. Adeta bizi unutmuş gibiler. 3 aylık malzeme farkı 500 TL. Sensörlü cihaz kullananlar için ise aylık sensör ücretleri 1000TL’yi geçmiş durumda. Üstüne üstlük strip, insülin, glukometre masraflarını eklerseniz ciddi bir maliyet söz konusu. Açıkçası sonumuzu hiç iyi görmüyorum. Ben 3 aylık 500 TL verirken zorlanıyorum. Bir de sensörlü cihaz kullanmak zorunda olanlara Allah sabır versin. Ben esnaf olarak ayda 750TL bağ-kur ödemek zorundaysam, bu devletin de hayati öneme sahip hastalıklarda bütün masrafları ödeme zorunluluğu var. Keyfimizden istemiyoruz. Günlük hayatımızı insan gibi geçirmek için ihtiyacımız olan tedaviyi istiyoruz sadece.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: