Diyabet Tedavisinde Kullanılan Bitkisel Ürünler ve Gıda Destekleri

T1D Hakkında Her ŞeyDiyabet Tedavisinde Kullanılan Bitkisel Ürünler ve Gıda Destekleri

Diyabet Tedavisinde Kullanılan Bitkisel Ürünler ve Gıda Destekleri

Bugün tip-1 diyabetle ilgili hurafelerden bilimsel gerçeklere kadar birçok detayı sizlerle paylaşıyoruz. Unutmayın; tip-1 diyabette şu an bilinen kesin çözüm yok. Tip-1 diyabetli hayatlarımızı en iyi insülin, tıbbi beslenme ve spor ile daha konforlu yaşayabiliriz.

Birkaç yıl önce krom ve tip-1 diyabet ilişkisini internette araştırırken hadi bir Türkçe kaynaklara bakayım demiştim 🙂

İlginç kaynaklar var. Bunlardan biri de Türk Eczacılar Birliği’nin bir çalışması.

Doç. Dr. Mustafa ASLAN (Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı) ve Uzm. Ecz. Nilüfer ORHAN’nın (Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı) hazırladığı bir kaynak.

Ancak tıp dünyasında bir çok doktorumuz özellikle bitki ve bu tarz takviyeleri kullanıp insülini ya da kullandığımız ilaçları bırakmaya karşılar. Özellikle tip-1 diyabetlilerde.

Zira bu çalışmada da okuyacağınız gibi birçok bitki ya da takviyenin tek başına kullanıldığında bir yararı maalesef yok.Bu yazıyı paylaşmamızdaki ana amaç ufkumuzu genişletmek. Ama sakın ama sakın tek başına insülin olmadan ve doktorunuza danışmadan hareket etmeyin.

Kaynakta ilgimi çeken bir tabloyu da sizlerle paylaşıyorum.

Etki Şekli

Türkçe Adı

Hipoglisemik Etkililer Banaba
Kudret Narı
Çemen
Gurmar
İnsülin Hassasiyeti Arttıranlar Amerikan Ginsengi
Banaba
Çin Tarçını
Krom
Vanadyum
Karbonhidrat Absorbsiyonunu Engelleyenler Karnıyarık tohumu
Çemen
Glukomannan
Diğer Alfa Lipoik Asit
Selenyum

Konuyla ilgili detaylı bilgi içinse Diyabet Tedavisinde Kullanılan Bitkisel Ürünler ve Gıda Destekleri linkine tıklamanız ve açılan penceredeki linke de tıklamanız yeterli.

(Kaynak: 7gunsaglik.com.tr  ve teb.org.tr)

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşabilirsiniz. Alttaki veya üstteki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

9 YORUMLAR

  • Arkın Bey Merhaba,

   Üründen ya da markadan bahsedilmiyor yazıda ya da kaynakta.

   Siz neyi kullandınız?

   Ki burada şunu kullanırsanız diyabet sonlanır diye bir mesajdan ziyade şu takviyelerden yararlanıldığında insülin ihtiyacı azalabilir ve kan şekeri düşebilir mesajı verilmekte. Bi endişe ettim yorumunuzu okuyunca 🙂 Aman Allahım, amacından mı sapıyor diye 🙂

   Sevgiler

 1. Bu tür bitkisel kaynakların yararını yok sayamadığımız gibi Zaralarını da unutmamamız gerek.Evet bu tür bitkiler veya ilaçlar sadece tip-2 ve pre-diyabette diğer ilaçlara takviye olarak kullanıla biliniyor ama bunun yanında bazı otoriteler de yan etkilerinden dolayı bir şeyi iyileştirirken diğer tarafı yıktığını söylemekte. Ben sadece ?????????? diyebilirim

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: