Diyabet Adına Birkaç Anektot

Sizden GelenlerDiyabet Adına Birkaç Anektot

indirDiyabet yaşam boyu süren bir hastalıktır. Bir insana tüm yaşamı boyunca uyması gereken katı kuralları kabul ettirmek çok zordur. Daha doğrusu diyabetle yaşamayı öğrenmek zordur. Bunun yanı sıra (aynı ben de olduğu gibi) yüksek kan şekerinin başlangıçta hastaya zarar vermemesi, hastalığın hafife alınmasına da yol açar. <<Benim şekerim 400´e bile çıktı bana bir zarar vermedi>> ya da <<Ne yaparsam 200 den aşağı indiremiyorum, benim bünyem buna alışmış artık bana bu normal geliyor>> gibi konuşmalara çok rastlıyoruz. Oysa bunların hiçbiri doğru değildir. Önceleri çok bir belirti vermeyen hastalık, damar sisteminde ve diğer önemli organlarda ciddi bozuklukları sinsi sinsi hazırlamaktadır. Komplikasyonlar belirti vermeye başladığı zaman hasar çok ilerlemiş ve çoğu zaman geri döndürülemez noktaya gelmiştir.

Komplikasyonlar kadar diyabetin de başlangıçta kendini göstermemesi, özellikle tip 2 diyabette sık rastlanan bir durumdur. Glikoz tolerans bozukluğu aşamasından belirti veren diyabet haline geçiş, çoğu zaman 8-10 yıllık bir zaman alır. Bu süre zarfında da bazı hasarlar oluşmaya başlamıştır. Bu nedenle hastalanmadan önce yapılan sağlık kontrolleri sırasında şeker hastalığı açısından titiz davranmak ve şüpheli hallerde glikoz tolerans testi yapmak önemlidir.

Bu yazıda da belirttiğim gibi tüm bunların aynısını birebir maalesef yaşadım, şu anda keşke diyorum ama neye yarar….. Komplikasyonların bir bir ortaya çıktığı bu durumda şu an da bile aklımın başıma gelmesi bile beni sevindiriyorsa sizlerin keşkesiz bir yaşamda daha önce sevinmeniz için elinizden geleni yapın.

Şunu unutmayın ki geç kalmak neye göre geç kalmaktır. Sonunda benim gibi pişman olacağınız, vah vah diyeceğiniz bir yaşam içerisinde olmayın asla.

Ve size naçizane önerim yaşamda tek başınıza olmadığınızı düşünerek, sizleri seven ve sizlere ihtiyacı olan kişilere acı çektirmeye hakkınız olmadığını bilmektir. Ayrıca bu illetin eğer kontrollü gitmezseniz hemen kolayca öldürmeyeceğini süründüreceğine emin olabilirsiniz.

Sağlıklı; uzun yaşamak sizlerin taktirine kalmıştır. Sağlıklı yaşam için elele dostlarım…

Ünsal Kantarcı

16/mayıs/2013

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: