Dexcom, Libre ve Medtronic Enlite Sensör Kıyaslaması

CGMsDexcom, Libre ve Medtronic Enlite Sensör Kıyaslaması

Dexcom, Libre ve Medtronic Enlite Sensör Kıyaslaması

Kan şekeri ölçümünü daha konforlu hale getirmek için firmalar CGMs (Sürekli glükoz ölçüm sistemleri) ve FGM ler (Anlık glükoz ölçüm sistemleri) üzerinde sürekli çalışıyorlar.

Özellikle yabancı diyabet bloglarında diyabet teknolojilerini kendi içlerinde objektif olarak kıyasladıkları için biz de Türkiye’de kullanılan diyabet teknolojilerini sizler için kıyaslamak istedik.

Birkaç gündür bu tabloyu hazırlamak için baya hazırlık yaptım. Umarım faydalı bir içerik ve tablo olur sizler için 🙂

CGMs ve FGM nedir?

Öncelikle CGMs nedir? : İngilizce olarak continuos blood glucose system, Türkçe olarak sürekli glükoz ölçüm sistemi denir. Günde iki kez parmaktan kan şekeri ölçümü yapıp kalibre ettiğiniz ve her 5 dakikada 1 ölçüm yapan sistemlerdir. Cilt altı sıvısının şeker değerini rakamsal olarak görebileceğiniz sistemlerdir.

CGMs’ler cilt altı sıvısının şeker değerini ölçer. Ve anlık ölçtüğünüz şeker değerleri 15-20 dakika öncesinin şeker değeridir.

Ama Dexcom bir CGMs olmasına rağmen içerisindeki mühendislik sebebiyle gecikme süresini 5 dakikaya indirmiştir.

FGM nedir? : İngilizce olarak flash glucose system, Türkçe olarak da anlık glükoz ölçüm sistemi diyebiliriz. Bu sistemler kalibrasyon gerektirmez. Yani parmaktan kan şekerinize bakma gerekliliği yoktur. Ama FGM’ler sürekli glükoz ölçümü yapmazlar. Siz kumandasını sensöre yaklaştırdığınız zaman ölçüm yaparlar. Burada şunu demek istiyoruz; FGM’lerin kumandasını sensöre yaklaştırdığınızda cilt altı sıvısının şeker değerini rakamsal olarak gösterir. Yaklaştırmadığınız zaman da ölçüm yapar ama hafızasına kayıt eder. Rakamsal olarak değeri göremezsiniz.

Cilt altı sıvısının şeker değerini ölçer. Ve anlık ölçtüğünüz şeker değerleri 15-20 dakika öncesinin şeker değeridir.

Türkiye’de CGMs ve FGM satışı var mı?

Türkiye’de CGMs olarak iki CGMs satışı var. Bunlardan biri Medsalus firmasının sattığı Dexcom, diğeri ise Medtronic‘in sattığı Enlite Sensör.

Bu yazıyı yazdığım zaman Türkiye’de FGM satışı yapılmıyordu. Abbott firması geçtiğimiz yıllarda Abbott Free Style Libre teknolojisini çıkardı. Türkiye’de belli bir kullanıcı sayısı vardı ama insanlar yurt dışında alabiliyordu. Abbott Türkiye Libre’yi Türkiye’ye getirmemişti.

Ancak birkaç sene sonra Libre Türkiye’ye getirildi.

Ben 3 teknolojiyi de yani Dexcom, Libre ve Enlite Sensör’ü de kullandım. Şu an Dexcom kullanıyorum. Her üç teknoloji için de kişisel memnuniyet ve memnuniyetsizliklerim elbette var. Ama bu yazı objektif bir değerlendirme olduğu için her 3 teknolojinin de kıyaslamasını bir tabloda sizlere sunuyoruz.

Önemli bir not: Yale Üniversitesi yapay pankreas çalışmalarında Dexcom sensör olarak kullanılırken, insülin pompası olarak da Medtronic’in insülin pompaları kullanılıyor.

Önemli diğer not: Sensörlerin hipoglisemi ve hiperglisemiden hızlıca çıkmaları gerekiyor. Free Style Libre özellikle hipoglisemilerden oldukça geç çıkmakta. Yani glükometre ölçümünüzde kan şekeriniz normale gelmişken Free Style Libre’de halen hipoglisemide görünüyorsunuz. Dexcom ve Enlite Sensör bu konuda gayet iyiler.

Bu yazıyı yazdığım dönemde Medtronic Guardian Connect, Türkiye’de yoktu. Guardian Connect hakkında da bilgi almak için http://www.diyabetimben.com/medtronic-surekli-glukoz-olcum-sistemi-guardian-connect/ linkindeki yazıyı okuyabilirsiniz.

Dexcom, Libre ve Medtronic Enlite Sensör Kıyaslama Tablosu

cgms4

Maliyetler Güncellenmiştir

Güncel maliyetlerle ilgili Mayıs 2019 İtibarıyla Türkiye’deki Şeker Ölçüm Sensörleri ve Maliyetleri başlığındaki yazıyı okumanızı rica ederim.

 

26 YORUMLAR

 1. Ek bilgi olarak Free Style Librede de Pc ye kurulan bir program sayesinde Raporlama alınmaktadır.

  FreeStyleLibreInstaller-ROW2
  Orjinal sitesi : https://freestyleserver.com/distribution/fxaa20.aspx?product=fslibre&version=1.0&os=win&region=ous&language=xx_yy (Not: VPN veya Proxy kullanmadan indiremiyorsunuz.)
  http://www.diyabetleyiz.biz/forum/attachment.php?aid=23 (Not: Program indirilmiş “Zip” yapılmış ve indirilmeye uygun halde sunulmuştur.)

 2. İnternette Avrupada Novio Sense marka gözyaşından ölçüm yapan bir CGM’den bahsediliyor. İnceleme imkanınız oldu mu? Bizlerle paylaşırsanız çok sevinirim. Kolaylıklar diliyorum.

  • Damla Hanım Merhaba,

   O kadar farklı konulardan yola çıkarak sensörler yapılıyor ki! Burada asıl olan güvenilirlik.

   Kulak memesinden göz yaşına kadar çok fazla cihaz geliştiriliyor şeker ölçümü için. Ama bahsettiğim gibi güvenilirlik asıl soru işareti.

   İncelersem elbette mutlaka yazarım 🙂

   sevgiler

 3. Merhaba Esra Hanim,

  Harika bir kiyaslama tablosu olmus. Yalnizca bir tanesini kullanan biri olarak digerlerini de deneyesim geldi okuyunca 🙂 Elinize, emeginize saglik.

  Sevgiyle kalin,
  Hazal Rende

  • Hazal Hanım Merhaba,

   Birkaç haftadır farklı konular sebebiyle hep erteliyordum. Ama baya yorucu çalışmadan sonra sonunda yazdım 🙂

   Umarım herkese bir faydası olur 🙂

   sevgiler,

 4. Öncelikle elinize sağlık çok yararlı bir çalışma olmuş.

  Ben Libre yi kullanıyorum.

  Oldukça iyi doğru sonuç veriyor hatta kan verdiğimde anlık ölçtüm laboratuvar sonucundan 2 puan düşük çıktı.

  istediğim sporu yapabiliyorum hatta halı saha maçlarına düzenli katılıyorum her hangi bir engeli yok.

  Tek sıkıntı yurtdışından getiriliyor olması. Onun dışında çok memnunum umarım ülkemize de gelir herkes yararlanabilir.

  Sevgiler.

 5. Değerli katılımcılar.

  Tip1 diyabet konusunda çok yeniyim. Oğluma 15 gün önce tanı kondu ve şoktayız. Bende teknoloji araştırmasına başladım ve karar vermeye çalışıyorum. Bu açıdan paylaşım için teşekkür ediyorum.

   • Sn. Esra AVCI

    Libre nin 18 yaşından küçükler için kullanımının uygun olmadığına dair ingilizce bir broşür gördüm. Bildiğim kadarı ile 4 yaştan itibaren kullanımı konusunda FDA onayı var. Bu konuda görüşünüzü rica ediyorum. Ayrıca Libre kullanımı maliyet açısından diğer ürünlere göre daha uygun. Kan şekeri takibi açısından 8 yaşındaki oğlum için yeterli olurmu merak ediyorum.
    Saygılarımla.

    • Cem Bey Merhaba,

     Her ne kadar FDA bir yaş sınırı koysa da diyabet teknolojilerini kullanmak isteyenler alıp kullanıyor. Libre kullanan 2-3 yaşında çocuklar da var.

     Sensör teknolojisinde özellikle siz baba ve annelerin sesli uyarı mekanizmasına ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Libre’de maalesef bu yok. Sürekli yani rakamsal olarak da ölçüm yapmıyor. Ve hipoglisemi ile hiperglisemi süreçlerinden sonra sensör zor toparlanıyor. Fayda maliyet olarak değerlendirdiğimizde bana göre diğer sensörler bu konuda daha başarılı.

     Sevgiler

 6. Esra hanım merhaba,

  Benim kızım Melis de tip 1 diyabet tanısı bunda yaklaşık 40 gün önce koyuldu. Kızım Judo ‘ya gidiyor 10 yaşında ve libre ‘yi alsak mı diye düşünmüşdük fakat kazara yerinde çıkarsa tekrar takılabilir mi bilmiyoruz. Karasız kaldık. Bu yolu daha çok başındayız şimdilik şer şey çok iyi gidiyor. Balayına da girmedik. Kızım çok olumlu ve pozitif hemen kabulendi çok şükür ve bizim için de büyük kolaylık. Yalnız şürekli parmaklarını delmesi bizi çok üzüyor. Artık acımıyor dese de ben çok üzülüyorum.

 7. Esra hanım çok güzel bir çalışma olmuş minnettarız size ellerinize sağlık, temmuz 2018 itibarıyle fiyat ve teknik yenilikler yukardaki gibimi, bilgileriniz ışığında bizi tekrar aydınlatabilirmisinız, bizde dahil bu tür teknolojileri kullanabilme imkanına henüz ulaşabildik, saygılarımla Güler ERTUĞĞRUL,

 8. Merhaba Esra hanim

  Harika bir çalisma olmus, elinize emeginize saglik. Su an 7 yasindaki kizimiz Freestyle Libre yi Miaomiao ile kullaniyor. Böylece Nightscout ve XDrip üzerinden 5 dakikada bir verilen seker ölcüm degerlerini takip ede biliyoruz. Ayrica ev yapimi pangreas sistemide kullaniyoruz. Teknolojinin vermis oldugu imkanlar sayesinde neredeyse diyabeti bile bize unuttura biliyor.

  • merhaba Anonim
   Ayrica ev yapimi pangreas sistemide kullaniyoruz. ev yapımı pangreas ne demek ve nasıl oluyor bizi de biligilendirebilirmisiniz.

   Teşekkür ederiz.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: