Dexcom G6 ve FreeStyle Libre Sensör Maliyetleri – Şubat 2022

CGMsDexcom G6 ve FreeStyle Libre Sensör Maliyetleri - Şubat 2022

Dexcom G6 ve FreeStyle Libre Sensör Maliyetleri – Şubat 2022

Biliyorsunuz ben Dexcom G6 kullanıyorum. Dünya genelinde sensörlerdeki altın standart Dexcom’a ait. Benim için sensörlerde birinci sırada Dexcom gelir. İkinci sırada da Medtronic Guardian Connect‘i söyleyebilirim.

Dexcom G6

Dexcom G6 bilindiği üzere bir CGMs’tir. Yani sürekli glikoz ölçüm sistemidir. Ve yapay pankreas çalışmalarında kullanılır. Yakın zamanda Omnipod5 sisteminin FDA onayı hakkında sizleri bilgilendirmiştim 🙂

Dexcom G6 Türkiye’de Medsalus firması tarafından satılıyor.

Dexcom G6 2 ana aparattan oluşur. Transmitter ve sensör.

 • Sensör 10 günde 1 kez değiştirilir.
 • Bazı kullanıcılar bu süre bitmeden sensörü mobil uygulamadan durdurup transmitteri çıkarıp bir süre bekleyip sensör tekrar ve kodlu olarak başlatarak 10 günden daha fazla süre tek sensörü kullanabilmekte. Ben dahil 🙂 Bir sensörü 20 gün, 30 hatta 40 gün de kullanan var. Hiç uzatmayıp 10 günde 1 değiştiren de var.
 • 3’lü 1 kutu sensörün maliyeti 2.800 TL (Kasım 2021 maliyetiyle aynı.).
 • Transmitterin kullanım ömrü ise ortalama olarak 3-4 aydır. Siz transmitterı Dexcom’un mobil uygulamasına tanımladıktan sonra ömründen yemeye başlar. Maliyeti ise 2.200 TL’dir (Kasım 2021 maliyetiyle aynı.). Ömrü bitince yenisini almak gerekir.
 • Şeker takibini, akıllı telefonla, Dexcom’un mobil uygulaması üzerinden yapabilmekteyiz.
 • Sadece kişi değil yakınları da uzaktan takip edebilmektedir.

Firmanın bir avantaj paketi de bulunuyor. İçerisinde 6 adet yani 2 kutu sensör ve 1 adet transmitterin olduğu bu paket, kısa bir süreliğine 7.200 TL.

Aşağıdaki görselde de tüm fiyat detaylarını görebilirsiniz.

Not: Türkiye’deki Şeker Ölçüm Sensörleri ve Maliyetleri / Kasım 2021 başlıklı yazıda da görebileceğiniz gibi Dexcom’da bir fiyat artışı yok. Firma sadece avantaj paketi üretmiş.


Dexcom G6’yı https://dexcomtr.com linki üzerinden satın alabiliyorsunuz.

FreeStyle Libre

Libre, bilindiği üzere bir FGM’dir. Yani rakamsal olarak anlık ölçüm yapan bir sistemdir.

Libre iki ana aparattan oluşur. Biri receiver yani kumanda, diğeri ise sensördür. Kumanda sensöre yaklaşınca şeker değeri okunur ve kumanda üzerinden şekerinizin kaç çıktığını görürsünüz. Birkaç aydır kumanda satışı bildiğim kadarıyla yok. Bu sebeple Abbott firması şeker takibini Libre’nin mobil uygulamaları üzerinden yapılmasını istiyor.

Bazı kişiler Blucon gibi alternatif aparatları (MiaoMiao gibi.), çözümleri kullanarak Libre’nin CGMs gibi çalışmasını sağlıyorlar.

Geçtiğimiz hafta Abbott fiyat değişikliği yapmıştı. Bu değişime göre;

Libre’yi alırken aylık paket olarak (28 günlük) satın alırsanız 1.400 TL maliyeti bulunmaktadır. Başlangıç paketinde 2 adet sensör bulunmaktadır. Normalde başlangıç paketinde okutucu da oluyordu ama yukarıda da bahsettiğim gibi Libre’nin mobil uygulamalar daha aktif kullanılınca kumanda şu anda satılmıyor.

Tek adet, 14 günlük, sensör ise 700 TL.

Her sensör 14 gün kullanım ömrüne sahip. Kullanım süresi uzatılıyor. Bunun çözümünü bulan kişiler var ama uzatmalarda şeker sonuçları parmak ölçümüne göre dramatik olarak farklı olduğunda uzatma önerilmiyor.

Libre https://www.freestylelibre.com.tr/libre/ linkinden satın alınabiliyor.

23 YORUMLAR

  • Merhaba,

   Neden bu kadar sinirlisiniz anlayamadım ama hepimiz aynı sıkıntıları ve stresi yaşıyoruz. Bir de sizin stresinizle uğraşmayalım derim.

   sevgiler,

 1. Çocuklarımızın canı acimasin diye bogazimizdan kesiyoruz.Ama bu firmaların yaptığı zam bizi çileden çıkarıyor bizi anlayan yok.Herkes cebine gireceği düşünüyor.Bir tanesi de demiyorki zaten zorlukla alıyorlar,yada isteyipte hiç alamayan var.Tabi sağlık herzaman kazanç kaynağı tabi devlet için külfet,firmalara servet.Allah yedirmesin……

  • Emine Hanım Merhaba,

   İlk olarak firmalara kızmak yerine devletin bu konudaki çözümsüzlüğünü ve yıllardır hiçbir tip-1 diyabetlinin sorunlarına çözüm olmamalarını görmek lazım. Buna tepki vermek gerekli aslında. Firmalar öyle ya da böyle kapital sistemler. Ama asıl devlet dediğimiz sosyal yapı halkının özellikle sağlık ihtiyaçlarını çözmeli. Devlete külfet değiliz. Vergilerimizin karşılığını bize hizmetle sağlamalı devletimiz.

   sevgiler,

  • FreeStyle Libre buradaki fiyat 700 TL yazıyor, kendi sitesinde 1050 TL neden böyle? Kasım ayında aldım 2 adet. Burdaki fiyat ne oluyor 700 TL neden

   • Merhaba,

    Şubat 2022’ye ait yazıyı okuyorsunuz. Bilginiz olsun. Fiyat güncellemeleri oldukça yazıları yeniden oluşturup yayınlıyorum.

    Şimdi yeni bir yazı yayınlayacağım. Onu okumanızı öneririm.

    sevgiler,

 2. Ayrıntılı anlatım için teşekkürler
  Emeğinize sağlık
  Piyasalardaki durumu gözetip 30.06 son kullanma tarihli
  Biraz zaman atlarak kullanacak kadar freestyle stoklamıştım.
  Dexcom maliyeti nedeniyle düşünmemiştim
  Su anki tabloya bakarak maliyetler yaklaşmış dexcom bir sensör 20 gun kullanim ile gunluk maliyet 60 tl freestyle son zamla günlük 50 tl %20 fark (bu durum dexcom zam gelmezse ama gelecek)
  Bu aradaki fırsat maliyetini değerlendirerek 7200 tllik paket deneyimleyemek isterim (realtime cgm cok daha avantajlı)
  Dexcom satınalma ve son kullanım tarih dengesi nasıldır
  Şimdi alınan ürünler son kullanim tarihleri 31.12 olarak tedarik etme şansımız olur mu? Son sipariş verildiğiniz urun son kullanım tarihi paylaşma imkanınız var mıdır?

 3. Merhaba, anlamak istediğim bi nokta var. Bir arkadaşım için bu cihazlardan almak için para topluyoruz. Devlet, sigorta, özel sigorta veya herhangi bir kurum kuruluş dernek vb. bu konuda destek oluyor mu? Nerelere ulaşabiliriz bir bilginiz varsa yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Bir de bunların beraberinde gelen mobil uygulamalar var sanırım, o taraftaki değerleri okumak için hemşireler destek olabiliyor mu yani endişem bu cihazı bir şekilde alıp sonrasında kullanamamak olur. Bilgi verebilir misiniz?

  • Merhaba,

   Gelir durumu iyi değilse yaşadığı yerdeki kaymakamlık veya valiliğe gidebilir. Önemli olan gelir durumunu ispatlaması ama her kurum hassasiyetle çözüm odaklı maalesef yaklaşmıyor.

   Bu tarz teknolojiler akıllı ve uyumlu telefonlarla çalışıyor. Telefon da bir maliyet. Kişinin verileri zaten mobil uygulamayla otomatik okunuyor (Dexcom G6 ve Medtronic Guardian Connect için geçerli.)

   sevgiler

 4. Esra hn merhaba dexcom transmetteri libresi sensörü ortalamaya vurunca toplam aylık maliyeti ne oluyor. 3 ayda bir cihaz değişiyormuş ya . Kavrayamadim

  • Merhaba Esen,

   Pahalı ürün her zaman iyidir diyemeyiz elbette.

   Sensör teknolojileri içerisinde en iyisi Dexcom olarak bilinir. Ama sensör performansı kişiden kişiye, kişinin taktığı yere göre de değişir. Şunu alın demem doğru olmaz. Maliyetlere ve teknolojinin sunduklarına göre kararı sizin vermeniz lazım.

   sevgiler,

 5. Bu hastalığın asla tedavisi bulunamaz nedenmi? zira bu rahatsızlığın ilaç sektöründe getirisi çok fazla kazanç sağlıyor onun için bu hastalığı yok etmekten daha çok uğraşlar hastalıkla yaşayanların yaşam seviyelerini ne konfor sağlamak için üretilen cihazlar ilaç firmalarına devamlı gelir getiren bu tür ürünler için yatırım yapmak daha karlı oluyor haliylede bu rahatsızlığın tedavisi için kimse gayretli bir şekilde çalışmıyor

 6. Bize yeni teşhis kondu kızım ölçümlerde çok zorlanıyor
  Ama bu fiyatlarla bu ürünü almamız imkansız günde 10 15 kere parmakları deliniyor bir ömür böyle nasıl geçer bilmiyorum.devletin buna bir an önce bi çözüm bulması gerekiyor.Allah hepimizin yardımcısı olsun

  • Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun. Cumhurbaşkanı önünde hiç bir şikayetiniz yoktur diyen yalakalar yüzünden böyle diyabetli kardeşlerimiz Ankara’da birleşip eylem yapmak gerekir yoksa sesinizi duyuramazsınız

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: