Dexcom G6 Sensör Nasıl Uzatılır? / How to restart Dexcom G6 Sensor

CGMsDexcom G6 Sensör Nasıl Uzatılır? / How to restart Dexcom G6 Sensor

Dexcom G6 Sensör Nasıl Uzatılır? / How to restart Dexcom G6 Sensor

Bildiğiniz üzere Dexcom G6 artık Türkiye’de.

Ben ilk 10 günlük tecrübemi dün sonlandırdım. Ve sonlandırılı sonlandırmaz da sensörü uzatma işlemlerime başladım.

Dünya genelinde çoğu Dexcom G6 kullanıcısı sensör maliyetleri sebebiyle sensör ömrünü uzatma telaşında. Hal böyle olunca da herkes birbirinin yaptıklarını Youtube’dan izleyerek sensörü uzatabiliyor veya kendi yöntemlerini bulmaya çalışıyor.

Ben de kendi yöntemimi buldum gibi 🙂  Tüm detayları yazının sonundaki videoda.

Farklı yöntemler de var ama onları artık bir sonraki 10 günün sonunda deneyeceğim 🙂

Unutmadan; cihazı ülkemize Medsalus firması getiriyor.

https://dexcomtr.com web sitesi üzerinden tüm detaylara sahip olabilir ve firma ile iletişime geçebilirsiniz.

Dexcom G6 video izleme önerileri

Dexcom G6 maliyetleri ve aparatları hakkındaki video: Dexcom G6, Sürekli Şeker Ölçüm Sensörü, Türkiye’de

Dexcom G6 sensör takılması ve mobil aplikasyonla aktif hale getirilmesi videosu: Dexcom G6 Sensörü Nasıl Takılır? Mobil Aplikasyon İle Nasıl Aktif Hale Getirilir?

 

Dexcom G6 Sensörü Uzatırken Yapılması Gerekenler Nelerdir? 

Transmitteri sensörden kurtardıktan sonra yapılması gerekenler yine adım adım bu videoda.

5 YORUMLAR

 1. Merhaba. Ben şimdilik 2 adet dexcom G6 sensör kullandım. İkisinde de kalibrasyona mecbur kaldım. Birinci gün parmakla sensör arasındaki fark 20 iken, ikinci gün 70 idi. En kötüsü sensör kan şekerimi olduğundan yüksek gösteriyordu. Kalibrasyon yaptım, ölçümler düzeldi, parmakla sensör değerlerim uyumlu seyretmeye başladı. Kan şekerinin stabil olduğu zamanda mutlaka kontrol amaçlı ölçüm yapın derim. Kalibrasyondan çekinmeyin, sensöre körü körüne güvenmeyin! Şahsen bir kerelik kalibrasyonun çok faydasını gördüm. Yoksa sensörü çöpe atmam gerekecekti. Ben kan şekerimin düştüğünü hissedemediğim için sensör kullanıyorum, dolayısıyla doğru ölçüm yapması benim için rahatlıktan çok hayati önem arz ediyor. Bir başka sorunum birinci sensörümü uzatmayı beceremedim. İkincisini umarım uzatmayı becerebilirim. Ancak her ne olursa olsun vericiyi yuvasından sökmek zorunda kalmak, sensörün çalışacağı kesin olmadığı için 10 günde bir uzatma stressi yaşamak dexcom markasına karşı soğuttu beni. Hangi alternatifler var? Libre 3 düşünüyorum. Ancak Türkiye’ye gelişi çok uzun sürecek gibime geliyor.

  • Gonca Hanım Merhaba,

   Deneyim paylaşımınız için teşekkürler.

   Dexcom G6 Türkiye’ye geldiğinden bu yana ben de kullanıyorum. Birkaç sefer hariç sensör performansından oldukça memnunum. Uzatmalarda da çoğunlukla başarılı oluyorum.

   Sensör kullanırken bazı önemli detaylar var.

   1- Sensörün takıldığı yer çok ama çok önemli. Ben Dexcom G6’yı bel ve popoda kullanıyorum. Parmak ölçümüne en yakın o bölgelerde oluyor.
   2- Kişinin şekeri dalgalı gidiyor ve sık insülin yapılıyorsa hangi marka sensör olursa olsun sensör performansı baya düşüyor.
   3- Sensörü taktığınızda hareketli bir bölgeye takmakta da fayda var.
   4- Dexcom G6’yı uzatırken de bazı ritüeller var. Bu detayları tek tek yazacağım. Bunlar yapılmadıkça da sensörü güvenli bir şekilde uzatmak mümkün olmuyor.

   Dexcom G6 da dahi böyle bir deneyiminiz varsa başka bir sensörde daha kötü bir deneyim yaşama ihtimaliniz ise kuvvetle muhtemel.

   Yazdıklarımı gözden geçirip uzatma ile ilgili detayları ile ilgili yazacağım yazıyı da değerlendirerek G6’dan verim almaya çalışın derim.

   sevgiler,

   • Nihayet sensörü uzatmayı başarabildim, bu beni hem madden hem manen rahatlattı! Uzatma ritüellerine sıkı sıkı bağlı kalmak gerekiyormuş 🙂
    Tahmin ettiğiniz gibi sensörü koluma takıyorum. Bel bölgesinde ne yazık ki iki günde yerinden sökerim. Cesaret edersem göğüs bölgesine takmayı deneyeceğim. Takanı bizzat gördüm, ayrıca İnternette iyi sonuç verdiğini izledim. Şimdilik çareyi sensörü takar takmaz (ve uzatır uzatma) kalibre etmekte buldum. Bu şekilde kolda güvenle kullanabiliyorum. Kalibrasyon oturunca gayet muntazam ölçüyor.

    Çok teşekkür ederim. İyi ki blogunuz var. Sevgiler. Saygılar.

 2. Merhaba, uzatma videonuzu izledim çok faydalı oldu. Teşekkürler.
  Acaba 1 saat öncesinde değil de transmitteri daha erken ayırıp, süresi dolmadan tekrar takmak sorun yaratır mı ? Daha önce tatildeyken gece yarisinda yapmıştım. O yüzden şimdi de sürekli gece degistirmem gerekiyor fakat şuan çalışıyorum gece kalkmak ayırmak beklemek çok zor geliyo 🙁

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: