Denemeler İyidir

Tip-1'imDenemeler İyidir

image24 Şubat tarihinde regli olmuştum. Ortalama her 4-5 regliden birinde kan şekerlerim düzgün giderken, insülin düzeylerim de baya düşüyor.

Bu dönemi fırsat bilip diyabetli hayatımda yavaştan değişiklik yapmaya karar verdim.

En önemlisi 1 günde yediğim KH miktarını 230 gr’dan daha düşüğe çekmekti. KH’tan kastım meyveden, sütten, ekmekten, pilavdan aldığım her türlü KH. 230 gr KH yediğim bir günde KH/İnsülin Oranıma ve bazal oranlarıma göre de günlük aldığım insülin toplamı günlük 45 ünite civarında oluyordu. Hafiften kilo da almaya başlamıştım. Ki bu arada hayatımda bir de 2000 mg’lık Matofin var.

Bir değişiklik yapacaksam kafama göre değil işin profesyoneline de sormam gerekiyordu. Bizim bir nevi yol arkadaşımız Uzm. Dyt. Nesil Hanım ile de konuştum. Fikrini aldım.

Şu an günde ortalama 165 gr KH alıyorum. Ki Nesil Hanım 185 gr KH önermişti. 185 gr KH ile bile kilo verirsiniz, aman dikkat demişti.

Sabah kahvaltıda 45 gr KH, ara öğünde 15 gr KH, öğle yemeğinde 30 gr KH, öğleden sonra yaptığım 2 ara öğünde de 15’er gr KH, akşam yemeğinde 30 gr KH ve günün son ara öğününde 15 gr KH alıyorum. Ama Nesil Hanım’ın önerisiyle geceden sabaha uykuda olacağım için 15 değil 20 gr KH almam gerekiyor. Bu sebeple 1 çay bardağı süt ekledim.

Ana öğünlerde mutlaka protein ve mümkünse kırmızı etten, salata ve ayran alıyorum. Mutlaka tam tahıllı ekmek de oluyor. Ara öğünlerde ise sadece meyve.

Bazal ayarlarımı bu sisteme göre düzenlemeye devam ediyorum. KH/insülin oranımı ayarladım galiba. Matofin’in de önemli bir rolü var.

Günlük total insülin dozum 27-35 ünite arası gidiyor. Özellikle söylemem gerekir ki anlamadığım bir şekilde kendimde bir rahatlık ve hafiflik hissediyorum.

 

11 YORUMLAR

 1. Esra Hanım,
  Yağız ‘ın günlük 270 gr karbonhidrat alması gerekiyormuş Nesil Hanım öyle demişti.Aynen uyguluyorum ama bir aydır kilo aldı.Çok kilolu olmadığı için güzel oldu da böyle devam edersek daha alır gibi me geliyor.Bir kaç gün sonra Nesil Hanımla randevumuz var bakalım ne diyecek.

  • Tuğba Hanım,

   Yağız daha çocuk. Yetişkinlerle çocukları karıştırmamak lazım.

   Nesil Hamım Yağız’a bunu uygun görmüşse emnin doğrudur. Gittiğinizde selamlarımı iletin 🙂

   Sevgiler

 2. Esra Hanım MERHABA,
  Neden Matofin kullanıyorsunuz?
  Bu ilacın tip2 diyabette ve yumurtlama problemi olan kişilerde kullanıldığını duymuştum. Kullananlarında hatrı sayılır kilo verdiklerini biliyorum.

  • Serap Hanım Merhaba,

   İnsülin direncini kırmak ve yapılan insülin dozunu azaltmak için kullanıyorum.

   Kilo vermedim 🙂

   Sevgiler

 3. Esra Hanım,
  Biz zaten bu durumdan şikayetçi değiliz.Yağız yemek yemeyi çok seviyor.Ama kilo alınca biraz düşündürdü beni,bakalım Nesil Hanım ne diyecek bu duruma ayrıca selamlarınızı iletirim.

 4. Tuğba hanım merhaba, Ben de Alper için bir diyetisyene gitmek istiyorum. Anladığım kadarıyla diyetisyeninizden mennunsunuz. Nesil Hanımın çalıştığı adresi verebilir misiniz? Biz İstanbuldayız

 5. Esra merhaba 🙂
  Bence dediğim gibi 185in altına düşmemelisin, cunku dediğim sayı hesapladığıim kalorinin karbonhidrattan gelmesi gereken alt düzey miktarı…bi karbonhidrst aralıgı hedefliyorum gün içindeki değişiklikler için senin için hesabım 185 ile 210 arasındaydı….

  Buarada hakkimda yaptiginiz guzel yorumlar icin hepinize tesekkurler….

  Unutmamanız gereken yetişkin ve çocuk hesaplamalarınin farklı olduğu ve herkesin gunluk toplam karbonhidrat miktarının ve öğünlere dağılımının farklı olabileceği…
  sevgiler…

  • Nesil Hanım Merhaba,

   Bu aralar sizinle de telefonda görüştüğümüz gibi kan şekerlerim yüksek gidiyor. Bazal ayarlarımı tekrar arttırdım. KH/İnsülin oranım mesela herhangi bir öğünde 11e 1 iken şimdi 9a 1 oldu.

   Şu an durum şu şekilde. Sabah 45 gr KH (Bazen 30 gr da alıyorum.), öğle yemeğinde 30 gr KH (nadiren 45 gr KH alıyorum.), öğleden akşama kadar sürede aldığım 2 ara öğünde 15’er gr KH, akşam yemeğinde 30 gr KH, son ara öğünde ise 20 gr KH civarında alıyorum. Yani toplamda standart zamanları düşündüğümde günlük 155 gr KH alımım var. Ama buna rağmen dediğim gibi kan şekerlerim oldukça düzensiz gidiyor. Hiç hipoglisemi de yaşamıyorum. Hep yüksek gidiyor. Kilo vermedim daha. Vücudumda adet döneminden kaynaklı şişkinlik var. Adet bitsin de tam bir kilomu göreceğim umarım 🙂

   İnanın o kadar sağlıklı ve doğal besinler tüketiyorum ki. Her öğünüme ayrı bir özen gösteriyorum. Bakalım nasıl gidecek.

   Sizi biz çok seviyoruz 🙂

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: