Anasayfa T1D Hakkında Herşey D Vitamini ve Diyabet

D Vitamini ve Diyabet

7 10.581 görüntüleme

Yeni doktorum Nilgün Hanım’a gittiğim günden bu yana Devit adında bir D Vitamini kullanıyorum. Bunun sebebi de yapılan kan testlerinde bu vitaminle ilgili değerlerimin yaz mevsimi olmasına rağmen düşük çıkması. Yaz mevsiminde özellikle güneş bize bolca D Vitamini salgılatır. Yani güneş önemli oranda bu vitaminin kaynağıdır.

D Vitamini düşük olan diyabetlilerde diyabetik nöropati olayı ortaya çıkıyormuş. D Vitamini tedavisi sonrasında diyabetik nöropati ağrılarında azalma oluyormuş. Diyabetik nöropatinin sinir sistemi tahribatı olduğunu da burada kısaca bahsetmek isterim. Başka bir yazıda bu konuya detaylıca gireriz. Ben Devit kullandıktan sonra bir değişim hissetim mi farketmedim. Ama şu diyabetik nöropati konusunu yazında aklıma gelirse sizinle paylaşırım.

Dolayısıyla bu D Vitamini ve diyabet konusunu birkaç zamandır araştırıyorum. Sizlerle de paylaşmak istedim.

Yeni yapılan klinik çalışmalarında D Vitamini düzeyi % 50’nin altında olan kişilerde şeker hastalığı sıklığının arttığı ortaya çıkmış.

Bu sebeple de artık ailesinde şeker hastalığı olanlar daha da risk altında oldukları için, reaktif hipoglisemisi olanlar ve kilolu kişilerin D Vitaminlerini yani 25 OH D3 Vitamin düzeylerini ölçtürmeliler. 25 OH D3 diyorum, çünkü bu D Vitamini kanda 25 OH D3 kimyasal yapısında bulunur. Ki eğer % 50 altındaysa çıkan sonuç endokrin doktoruna giderek D Vitamini tedavisi görmeliler.

Ki bence bu arada da bir de diyabet tanısının konulmasına yarayan testleri de yaptırmalılar. Çünkü D Vitamini insülin hormonunun salgılanmasında da önemli rol oynar.

Unutmadan da söylemek lazım; mesela kan tahlili sonucunda paratiroit hormon düzeyi yüksek, kalsiyumda hafif düşüklük varsa garanti D Vitamini eksikliği de vardır. Yani pankreastaki beta hücre çalışması bozulur, insülin direnci gelişir ve sonuçta diyabet görülme olasılığı artar.

Bu arada bazı kaynaklar diyabet tanısı çok geç kalınmadan konulmuşsa D Vitamini takviyesi ile diyabete yakalanma süresini geciktirebiliyormuş.

Özellikle Diabetese Care 2010 sayılı makalede kadınlarda bu vitaminin yetersizliği ile tip-2 diyabete yakalanma riski konusunda anlamlı bir sonuca varılmış. Bu vitamini yüksek olan kadınların tip-2 diyabete yakalanma riskleri daha az oluyormuş.

Yine Diabetese Care’in bu sefer 2008 sayılı makalesinde insülin direnci olan kişiler üzerinde yapılan çalışmalarda bu vitaminin düşüklüğü ile insülin direnci arasında da yakın bir bağlantı kurulmuştur.

Bu sebeplerle doktora gittiğimizde D Vitamini seviyemize de baktırmak farz olsun 🙂 . (Yazının ilk yayın tarihi: 9 Kasım 2012, 17:03)

Kaynaklar: www.drdiyabet.com

 • Esra Hanım,
  Bugün ”Doktorum” programında izledim. D vitamini eksikliği olan çocuklarda diyabete yakalanma oranı daha yüksekmiş. Sizin de yazınızda yazdığınız gibi diyabetle D vitamininin bağlantısı var. Yakında doktorumuza gideceğiz. Vitamin değerlerini mi ölçtürmem gerekiyor ?

  • Tuğba Hanım,

   Denk gelmiş 🙂 Bence de baktırmak lazım. Sonuçları paylaşırsınız.

   Sevgiler

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.