Combo Glükometre ve Hypoband Hakkında

T1D Hakkında Her ŞeyCombo Glükometre ve Hypoband Hakkında

Bu aralar yine sıkça Combo glükometre (kansız ölçüm yapan glükometre)  ve Hypoband (hipoglisemi saati) hakkında sorular almaktayım.

İkisinde de kısaca bahsetmeye çalışacağım ama yazının başında özellikle belirtmem gerekir ki bunlar benim kendi tecrübelerim.

hypobandHypoband (Hipoglisemi Saati)

Türkiye’ye gelir gelmez ilk ben kullanmıştım.

Bu saat altındaki sensörler sayesinde bileğe takıldığında ve hipoglisemi belirtilerini gösterdiğinizde işe yarayabilecek bir ürün.

Bildiğiniz üzere hipoglisemi anlarında soğuk terleme ve vücut sıcaklığının düşmesiyle karşılaşıyoruz. Saat bu belirtileri gösteren bireylerde işe yarıyor. Saat, bluetooth ile Samsung telefona bağlanıyor. Ve Samsung telefondaki uygulama ile hem vücut sıcaklığınızı hem de vücudun nem oranını kontrol edebiliyorsunuz. Hipoglisemi belirtilerini gösteren bireylerde bu oranlar değişiklik gösterince telefon aracılığıyla uyarı alınıyor. Ya da telefondaki uygulamaya eklenen telefon numaraları aranmaya başlanıyor. Örneğin ben dışarıdayım ve hipoglisemi atağı geçiriyorum o zaman telefondaki uygulamaya kayıt ettiğim numaralar teker teker aranıyor.

Denediğim dönemde ürünün geliştirilmesi gereken birçok yönü vardı. Hipoglisemi atağı geçse bile alarma çalmaya ya da kayıtlı numaralar aranmaya devam ediyordu. Ya da hipoglisemi yaşamıyorsunuz ama terleyen biriyseniz alarm çalabiliyordu.

Firma yetkilileri kullanıcılardan aldıkları geri bildirimler ile ürünün geliştirilmesi için ana firmayı çalıştırdılar. Ve bildiğim kadarıyla ürün biraz daha geliştirilmiş. Ama ne kadar başarılı olduğu konusunda son halini denemeden bir şey söylemem doğru olmayacak.

comboCombo Glükometre (Kansız Şeker Ölçüm Cihazı)

Yabancı kaynakları okuduğumda hep merakla takip ettiğim sistemdir. Kansız şeker ölçümü hepimizin de hayalinde olan bir sistem.

Bu ürünle ilk tanıştığımda yani denemeye başladığımda çok heyecanlıydım. Combo glükometre renk skalasına göre işlem yapıyor. Örneğin kan şekerini 100 olduğunda oluşan renk mavinin bir tonu olarak sistemden seçiliyor. Ya da 400 olduğunda kırmızının bir tonu olarak seçiliyor.

Combo glükometreyi kansız olarak kullanabilmek için öncelikle kalibrasyon sürecini tamamlamanız gerekiyor. Bu kalibrasyon için parmaktan her kan şekeri ölçümü yaptığınızda iki kez parmaklarınızı deliyorsunuz. Her iki değeri de sistem hafızasına kayıt ediyor. İki ölçümden sonra cihazın haznesine parmağınızı yerleştirip kansız ölçüm yapıyorsunuz. Bunun sonucunu da sistem hafızasına kayıt ediyor. Günde 10 kez kan şekeri ölçümü yapan biriyseniz parmaklarınızı 20 kez delmek durumunda, 10 kez de kansız ölçüm için cihazın haznesine parmağınızı yerleştirmek durumunda kalacaksınız.

Bu kalibrasyon süresince oldukça dikkatli olmanız gerekiyor. Elleriniz her ölçümden önce temiz, kan almak için deldiğiniz parmakları sürekli değiştirmek ve sadece sol elinizin parmaklarınızı delmek gibi bazı dikkat edilmesi gereken noktalar oluyor. Eğer bu gibi önemli detaylara dikkat edilmezse kalibrasyon bittikten sonra kansız ölçüme geçildiğinde değerler doğru çıkmayabiliyor. Ya da sistem kalibrasyonu tamamlamıyor.

Ben 3 kez kalibrasyona başladım. İlkinde ortalama 2 ay kadar sürdü. Kansız ölçüm sonuçları doğru çıkmadı. Arka planda cihaz incelendiğinde ölçüm sonuçları dışında değerleri sistem hafızasına kayıt ettiği ortaya çıktı. Tekrar kalibrasyona başladım. Kalibrasyon % 100 olmasına rağmen bir türlü kansız ölçüme geçmedi. Ya da üçüncü denememde her bir kalibrasyon işlemi cihazın hafızasına kayıt edilmeye çalışılırken geçen süre oldukça uzun olmaya ve hatta kalibrasyon işleminden çıkmamaya başladı. Durum böyle olunca sıkıldım ve cihazı Öyküm Solak’a gönderdim. O da denedi. İlk başlarda güzel gitti ama sonrasında sonuçlar güvenilir çıkmamaya başladı.

Ancak ürünü satan firma yetkilileri oldukça ilgili ve ürünün geliştirilmesi için ellerinden gelen çabayı sarfediyorlar. Pozitif ve araştırmacı yaklaşımlarından dolayı ürünün daha iyi olması için İsrail’deki asıl firmayı  çalıştıracaklarına inancım sonsuz.

Benim dışımda bu ürünleri kullanan arkadaşlarımız objektif değerlendirmelerini yorum olarak yazabilirler. Umarım bu ürünleri takip eden takipçilerimiz için açıklayıcı bir yazı olmuştur.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: