Anasayfa Sor Bakalım Çetin Bey Soruyor

Çetin Bey Soruyor

8 3.176 görüntüleme

Merhaba Buket Hanım ve Yeliz Hanım,

Biz de ilk zamanlar karbonhidrat sayımı vs yapıyorduk. Aslında hala devam ediyoruz. Fakat çok fazla detaya girmiyoruz. Çünkü küçük yaşta bunu tutturmak gerçekten çok zor.

DR’a danışmak için her gittiğimizde insülin dozlarını değiştirdik ve çok bir şey elde edemedik.

Buradaki en büyük sorun insülin kalemlerinin hassaslığı ile ilgili gibi geliyor bana.

Örneğin 0.5 ünite vermek zorunda olduğumuzda bu miktarı her zaman tutturmak çok zor. Ben kendim denemek için bir kaç defa masanın üzerine 0.5 ünite akıtmayı denedim. Bazı zamanlarda 2-3 damla gelirken bazı zamanlarda sadece 1 damla geliyor. Zaten toplamda 1.5 ila 2 ünite arasında yapınca buradaki 2-3 damlanın önemi çok fazla oluyor.

Yaaa çok zor hesaplamalar bunlar, aslında pompayı düşünüyorum onunla daha ince ayar yapılabiliyormuş. FakaT benim oğlan çok haylaz pompayı nasıl tutar üzerinde hiç bilmiyorum.

Çetin Bey

 • Buket hnm merhaba ,
  Pompalı yasamınızla ilgili psylaşımınızı bekliyorum sabırsızlıkla özellikle okulda nasıl oluyor diye endişelerim vr, Arda yı seneye ana okuluna göndereceğimiz için sizden haber bekliyorum.
  Sevgiler selamlar

 • Buket Hanım paylaşımlarınızı bende bekliyorum. Okulda hayat nasıl pompa ile. Benim kızım da anasınıfına gidiyor ve insülin kalemi kullanıyoruz.
  sevgiler

 • Merhaba buket hanım ve Çetin bey.

  Pompayı bende Furkan için istiyorum ama bunu Furkan’a kabul ettiremiyorum.YaŞından dolayımı bilmiyorum ama şiddetle karsı çıkıyor.Lafını bile ettirmiyor. Karbonhidrat sayımı için henüz bir diyetisyene gidemedik.İlk zamanlar blogtaki bilgilerle ve kitap sayesinde bir şeyler yapmaya çalıştık başarılıda olduk.Ama sonra furkan karbonhidratını say pasta yiyeyim çikolata yiyeyim ve buna benzer şeyleri arttırmaya başladı.Şimdi gene karbonhidratlara dikkat ederek devam ediyoruz.Ama bir diyetisyen bulmam şart.Gittiğimiz hastanede diyetisyen bu yöntemi bilmiyor.Umarım bizde bir gün pompa taktırırız yada yepyeni kolaylıklar olurda onlardan faydalanırız.

  Sevgiler…

 • Hepinize cevaplarınız için teşekkür ederim, çok zor dönemler geçiriyoruz. Açıkcası ben henüz bir diyetisyen bulamadım. Hastanede gösterdikleri ve kitaplardan öğrendiklerimizle idare ediyoruz. Diyetisyen için aradığımızda Çocuk 3 yaşında dediğimiz zaman biz o yaş grubuna bakmıyoruz diyorlar. Çocuklar için istanbul anadolu yakasında tavsiye edebileceğiniz bir diyetisyen varsa tüm önerilere açığım.
  Aslında yapmaya çalıştığımız çok bilinmeyenli bir denklemi çözmeye çalışmak gibi bir şey. Gittiğimiz dr. bile bugün uyan insülin miktarı yarın uymayabiliyor dedi ve vücutta şeker dengesinin değişmesine neden olan 3 farklı hormonun daha olduğunu belirtti. Bu durumda dengeyi sağlamak çok zor gibi geliyor. Merak ettiğim 3 yaşında bir çocuk için sizlerin günlük şeker ölçümleri kaç çıkıyor. Ben bazı günler şanslı olduğumuzda 100-200 arasını tutturuyorum anca oda çok sık olmuyor açıkcası. Genelde akşam yemeği öncesinde 300 civarına çıkıyor seviyelerimiz. Dr gördüğümde olabileceğini ve fazla endişelenmememiz gerektiğini söyledi.
  Bizde bakalım bu 3 aylık ölçümlerimiz ne çıkacak çok merak ediyoruz.

  • merhaba çetin bey, benim oğlumda haziranda 3 yaşında olacak. 14 ay önce tip 1 diyabet teşisi koyuldu. bizim ankarada cok güvendiğimiz ve işini cok iyi yapan bir doktorumuz var (onu bulduğumuz için cok şanslıyız diyorum, onın sayesinde kan şekeri değerimiz düzenli gidiyor) ve onun yanında çalışan bir diyetisyenle çalışıyoruz. bizim cocukların yaş grubunda günlük 1200 cal’lik yemeğin normal olduğunu ve günlük 100 gr’lık karbonhidrat alması gerektiğini söyledi. bizde karbonhidrat sayımı yöntemi ile insilün miktarını ayarlıyoruz ve genellikle bu hesap tutuyor. tabi bu birazda bizim takibimizle oluyor ben artık insulin miktarlarını kan şekerine göre ve tabiki karbonhidrat sayımı yöntemine göre değiştirebiliyorum doktora sormadan. sizin diyetisyenden öğrenmek istediğiniz nedir acaba besinlerin karbonhidrat miktarıları mı ?
   bizimde 10 nisanda 3 aylık kontrolümüz var bakalım kan değerlerimiz nasıl çıkacak. sizede kolay gelsin

 • Kızım 10 yaşında 5.sınıfa gidiyor.3 senedir diyabetli.Bu yaz pompa taktırdık.Ve ben neden daha önce taktırmamışız ne kadar rahatlık ,özgürlük diyorum.Kızımı sanki çok yakın bir dostuma emanet etmiş gibi rahatım.Okulda rahat bir şekilde karbonhidrat sayımı yaparak beslenmesini yapıyor.Evden ben ayarlayıp çantasına koyuyorum bilemediklerinin cho sunu yazıyorum.Zaten bu yaz yanımda uygulaya uygulaya bayağı öğrendi.Şu anda çok rahat kullanıyor.

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.