26 Ekim’de Uzman Diyetisyen Nesil Gören Atalay’a Sormak İstiyorum

Sor Bakalım26 Ekim'de Uzman Diyetisyen Nesil Gören Atalay'a Sormak İstiyorum

Biz Nesil Hanım ile galiba 2011 yılında tanışmıştık. İyi ki de tanışmışız.

Tip-1 diyabette beslenme konusunda kendimi biraz daha toparlamama vesile olmuştur.

Nesil Hanım Erciyes Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden 2007 yılında  mezun oldu. 2010 yılında aynı üniversiteden yüksek lisans derecesi aldı.

Eğitimi devam eden Nesil Hanım Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde doktorasına devam etmekte.

Ve hali hazırda İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrin Kliniği’nde uzman diyetisyen olarak görev yapıyor.

Nesil Hanım sadece diyabet diyetisyeni olarak görev yapmakta. Ve Türkiye Diyabet Vakfı Ankara Şubesi Sorumlu Kamp Diyetisyeni olarak da hizmet vermektedir.

26 Ekim’de Nesil Hanım da sizlerin bu yazıya yorum yaparak soracağınız soruları yanıtlayacak. Tip-1 diyabet ve beslenme konusunda aklınıza ne geliyorsa sorun lütfen.

Bu toplantıya katılamayan arkadaşlarımız da sorabilirler. Çünkü tüm konuşmaları blogtan yayınlamayı düşünüyoruz. 

13 YORUMLAR

 1. Nesilcim ilk soru benden olsun :))

  İnsülin pompası takılırken günümüzde doktorların kafasındaki en büyük soru işareti diyabetlinin ye-yap sisteminde kilo alması.

  Yapay pankreası; özellikle çok fazla yasaklı bir diyabet hayatı olmuş, karbonhidrat saymamış bir diyabetliye başlatınca da aynı korku olacaktır.

  Bu noktada diyetisyenlere ne tür bir rol düşecek?

 2. Nesil Hanım,

  Ana öğünde 45 gr KH aldığımızı düşünelim. 15 gramını piriç plavı ile, 15 gramını sebze ve yoğurt ile ve kala 15 gramını da dondurma ile yemek doğru mudur? Burada sormak istediğim ana konu şu; dondurmayı ana öğünde mi ara öğünde mi yemek en doğrusu? Ya da nasıl yemek en doğrusu?

  sevgiler

 3. Nesil Hanım,

  Ara öğünlerde meyve yemeyi bazı bilinen diyabet doktorları onaylamıyor. Ana ve ara öğün arasındaki 3-3,5 saat sonrasında meyve şekeri de olsa yenilen meyve kan şekerini baya oynatıyormuş.

  Bu konudaki düşüncelerinizi alabilirsek sevinirim 🙂

  sevgiler

  • İçimi mi okudunuz Esra Hanım acaba 🙂 Ben de bu konudan fazlası ile muzdaribim. Bazı ara öğün saatlerimde tok olmama rağmen bana verilen ara öğün seçeneklerinde yazan kepekli-lifli bisküvi ya da sandiviç gibi yiyecekleri tüketmek zorunda kalıyorum. Özelikle 22.30 ara öğünümde bunları yemem kilo almama sebep oluyor diye de düşünmeden edemiyorum, zira 2 kilo fazlam oldu. Ayrıca bağışıklığımın da zayıfladığını görebiliyorum.

   Bu konuda ulaşıp danışabileceğim kimse yok, bulunduğum yerdeki hastanede de pek yardımcı olmadılar. Bu konuda yardımınıza çok ihtiyacım var, gerçekten.. Desteğiniz ve ilginiz için şimdiden çok teşekkür ediyorum..

 4. Esra hanım merhaba,
  Nesil hanıma sormk istediğim soru; sebze yemeğini her na öğünde tüketmelimiyiz?özellikle fast food tükettildiği öğünde menüye hangi besinleri dahil etmeliyiz?
  Sevgiler

 5. Etiket okurken bazı ürünlerde hem karbonhidrat oranı hem de şeker oranı yazıyor, hesabımızı yaparken 2 sini mi toplayacağız yoksa direkt karbonhidratı mı hesaba katacağız?

 6. Merhaba,
  Nesil Hanıma sorum, eğer herhangi bir öğünde hiç karbonhidrat tüketmezsek insülini neye göre yapacağız? Örnek veriyorum öğlen yemeğinde sadece et ve salata tükettik. O zaman ne yapacağız? Şimdiden teşekkürler.

 7. Neslih hanım Esra hanım merhaba

  Şimdi bir yazı okudum panik içindeyim. Bir sitede 3 gencin diyabetten öldüğünü söylüyor.
  Hatta bir evladımızın adı Arzu DURU Akyıldızmış.
  Komadanmı çıkamadılar allahımm bu nasıl bir şey

 8. Neslihan Hanım, bildiğim kadarı ile Arzu Duru diyabetin dışında bir hastalığından dolayı vefat etti. Lütfen kendinizi gereksiz korkularla hırpalamayın. Unutmayın en uzun süre yaşayan kişiler diyabetini iyi kontrol eden diyabetliler olarak gösteriliyor. Çünkü iyi besleniyor, sporlarını aksatmıyorlar…

 9. Merhaba Nesil Hanım,
  10 yaşındaki kızım Tip 1 Diyabet li.. Bununla ilgili katılmış olduğumuz kamplarda karbonhidrat sayımı hakkında bilgi de aldık ancak karbonhidrat sayımı kesinlikle kızımda uygalayamadığımız tutmayan bir yöntem.. Nekadar denediysek bir türlü dozları tutmuyor 🙁 ..
  Ara öğünleri kaldırdık çünkü mütemadiyen 200 ve üzerinde çıkıyor.. “Acıktım ,çok acım meyve ile doymam” demelerine rağmen korkumdan ne meyve nede araöğün yapabileceği sandavich tarzı birşeylerde veremiyorum.Ne yapmalıyım nasıl davranmalıyım lütfen bilgi verirmisiniz …
  Sevgiler..

 10. Merhaba
  yaklaşık 2 yıl kadar önce yaşadığım bir olay uzerine sormak istiyorum. Maalesef kilo vermek için dukan diyetini uyguladım. Okuduğum zansn tabii bilmedigim için çok mantıklı gelmişti karbonhidrat almadigim icin insülin dozlarim düştü surekli hipolarim oldu bende sekerime bile iyi geldi düşüncesi ile sevindim bile ancak buna rağmen 2 hafta gibi bir süre sonunda idrar yolu enfeksiyonu ve beraberinde +4 keton ile hastanelik oldum. Doktorum tabiiki bu duruma kızdı. Karbonhitrat açlığı gibi birşey söyledi yanlis hatırlamıyorsam. Peki kilo vermek için ne yapmalıyız sadece spor bir yere kadar yeterli oluyor.

 11. ben karbonhidrat sayımı ile ilgili bir soru soracaktım. karbonhidrat sayımı sanırım sadece pompa kullananlara tam uygulanabiliyor. çünkü bizim gibi iğne kullananlar uzun etkilinin pik saati sebebiyle değerleri tutturamıyor. söyle ki oğlumuz barış ekin, sabahları 15krb alıyor ve 1 ya da 1-5 doz kısa etkili 7 doz uzun etkili vuruyoruz. öğlen ise 30 krb alıyor 0.5 doz vuruyoruz. yaptığımız hesaba göre 30 krb 1 doz vurmamız gerekiyor. ama görüldüğü gibi uzun etkilinin pik saati öğle yemeğini etkilediği için öğlen dozu düşürüyoruz. sabah dozunu da arttırıyoruz. sıkıntı bizden mi kaynaklı yoksa gerçekten iğne yapanlarda karbonhidrat sayımı daha mı zor) teşekkürler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: