Bu Dergi Sayfasındaki Başlık Sizlere Neyi Hatırlattı?

Genel BilgilerBu Dergi Sayfasındaki Başlık Sizlere Neyi Hatırlattı?

Bugün şirkette departman müdürüm bana Bloomberg Businessweek Dergisi’ni getirdi.

Diyabetle ilgili bir yazı varmış. İlgini çeker diye sana getirdim dedi.

Sn. Osman Kurt’un kaleme aldığı diyabetle ilgili güzel bir yazı. Ancak yazının ana başlığı ‘MERHABA BEN DİYABETİM YA SİZ?’ idi. İnanın şoka uğradım. Ama ben burada neden şoka uğradığımı söylemeyeceğim. Nedenini siz bulun lütfen. Zira acaba ben mi yanılıyorum? Sizlerin yorumuyla görmek istiyorum.

Eğer yanılmıyorsam bu konuyla ilgili görüştüğüm Bloomberg Businessweek Dergisi Yayın Danışmanı Sn. Ruhi Sarıyer ile yaptığım telefon görüşmesinin haklı olduğunu düşünüp içim rahatlayacak?

Lütfen özellikle Ankara’da Dünya Diyabetliler Günü’ne gelen ya da o zamanki yazı ve çalışmalarımızı takip eden herkes yorum yapsın. ‘MERHABA BEN DİYABETİM YA SİZ?’ başlığı neyi hatırlattı sizlere?

Bir de derginin kapak sayfasının fotoğrafı var. Bu kapaktaki kan şekeri ölçüm cihazını hepimiz tanıyoruz değil mi? Burada da gizli bir reklam var 🙂 .

 

15 YORUMLAR

 1. BEN DE DİYABETİM TİŞÖRTÜMDE VAR…
  Eşref Bey ve senin bizim 14 kasım diyabetliler günü için bulduğunuz ve tişört bastırdığınız LOGO dan esinlenilmiş 🙂

  • Esinlenmemiş Emine Hanım Appla bunlar hem bizim sloganımızı çalmışlar hem de reklam yapıyorlar, ne kadar da yüzsüzlermiş bi de çemkirmeye çalışıyorlar…

   neyse inşallah akılları başlarına gelir de bir özür dilerler. o zaman affederiz biz de

 2. Ankarada gerçekleştirdiğimiz 14 Kasım 2012 Dünya diyabetliler gününde yaptırılan tişörtlerde DİYABETİM BEN YA SEN logolu yazı etkinliğe damgasını vurmuştu. 🙂

 3. “DİYABETİM BEN YA SEN” cümlesi bizim mi ? değil. üstelik yazar MERHABA BEN DİYABETİM YA SİZ? diyerek kelimeleri farklı yerlerde kullanmış, bana göre hukuki açıdan olabilir, detaylı araştırmadım…
  bu yazıyı yazan şahıs (!) kaynak bulmak amacıyla google amcasına sorduğunda büyük olasılıkla http://www.diyabetimben.com sayfası doldurmuştur ekranı ve buradan almıştır yazdıklarını.
  aslında derler ya “reklamın kötüsü olmaz” diye; yazının içeriği nedir acaba ? tipimiz sergilenmişmidir; sergilenmişse ne ala … o alet yada bu alet çok önemli değil
  yazıyı birazdan okuyacağım , slogana dair açıklamadır bunlar. parantez içinde çok şey yazacaktım ama tipimiz çoğunlukla 18 yaş altı 😛

  • İlker Bey Merhaba,

   Diyabetimben Ya Sen bizim lisanslanmış sloganımız 🙂 . Siz ki Ankara’da bizimleydiniz 🙂 Blogta yazılan her harf arka planda lisanslanıyor. Ve bu tarz esinlenme ve alıntılarda en azından atıfta bulunulması gerekiyor.

   Ben de sizin baktığınız taraftan bakıyorum. Yani Google’a sorulmuş. Bizim slogan beğenilmiş. Sloganın osunu oraya busunu buraya alıp durmuş. Bizim sloganı görüp esinlenilmiş mi? 🙂 . Hayır. Tıpa tıp aynısını yapmış. Ancak bu esinlenme olsa dahi atıfta bulunulmalı.

   Bu arada söylediğine göre hiçbir araştırma yapmadan sadece konferanslara katılarak bu kadar bilgiye sahip olmuş 🙂 .

   Yazıda özellikle marka olarak Sanofi konu. Ve bununla beraber Okulda Diyabet Programı ve Maram adında bir diyabetli bayanı anlatıyorlar. Ama birçok bilgide eksiklik var.

   Ki yazıda Sanofi nin birçok direktörü ve ülke müdürlerinin yorumları var ama neden derginin kapağında Abbott’un kan şekeri ölçüm cihazına gizli reklam(sa) yapılmış 🙂 .

   Siz parantezleri doldurun. Ben kovalarım çocukları 🙂 .

   Buket Hanım’a da selamlar.

   sevgiler

  • İlker Bey,

   Yorumunuza çoook güldüm. Başlık ta öyleymiş 🙂 Aslında başlık değil derginin kapağı öyle 🙂

   Dergi Bloomberg Businessweek dergisi. Ama Yayın Danışmanı Ruhi Sarıyer medya sektöründe bilinen ve saygıyla karşısında durulan biri. Yazıyı yazan Galatasaray Ünv. mezunu Osman Bey ile görüşürken Ruhi Bey ile görüşmem iyi oldu. Vermem gereken mesajı verdim. Konuyu çözeceğine dair bîr cümle kurdu.

   Dolayısıyla Osman Bey anladığım kadarıyla sadece yazar.

   Google a yorumumdaki isimleri bir sorun zaten 🙂

   Sevgiler

 4. Sayın yetkili/sahip merhaba,
  2012/43 sayılı derginizin kapağını süsleyen resim ve içeriği yazılardan dolayı şikayetim var.
  1. Resimde görülen ölçüm aleti Abbott marka ve reklam içeriyor, ( özel-ticari bir dergisiniz olabilir diye düşünüyorum)
  2. “Türkiye’nin şekeri yükseliyor” sloganı 20 aralık 2009 da ulusal bir gazetede yayınlanan bir yazının başlığı ve ALINTI.
  3. “Diyabetimben Ya Sen” lisanslanmış slogandır, yapılan alıntı yada esinlenmede en azından kaynağa atıfta bulunulması gerekirdi, sanırım yapılmayan bu iş de önemli bir hata var.
  4. Yazının içeriği yanlışlarla dolu sizden rica ediyorum; lütfen bir doktora okutun yazıyı ama derginizin selameti için yayınladığınızı söylemeyin.
  5. bu kadar ucuz yazı istiyorsanız çalışanınıza gerek yok kapınızdaki vale googledan bu işi becerir altına anonim diye imza atarsınız olur biter.

  saygılarım
  ilker yıldırım Tip-1 diyabet yakını / Kayseri

 5. ilkeryıldırım ‏@y_ilker
  Bloomberg Businessweek de Kurt’larla dans.
  buda twetter dan ,
  Sn Servet Yalçınkaya’ya cevap
  benim oğlumda 2008 kasım doğumlu, aşırı düzensizlikten dolayı pompayı 4-5 ay önce önermişlerdi cesaret edemedik, oğlumuz kullanamaz. kaleme devam ediyoruz. iğne ile kalem arasında fark var. hangi ildesiniz?

  • İlker Bey Merhaba,

   Umarım iyi bir şekilde sonuçlanır. Ben de ilk gördüğümde inanın çok şaşırdım.

   Yazar Osman Bey’in telefonum karşısında çözüm üretemeyeceğini belirtmesi ama Ruhi Bey’in mutlaka çözüm üreteceğini söylemesi benim içi şimdilik yeterli.

   Bugün gün içerisinde bu yazımızın linkini kendileriyle paylaşaçağım. Belki de okumuşlardır. Bilmiyorum.

   Madde madde yazdığınız tüm kısımlara zaten katılıyorum. Çünkü eşim Eşref ile 14 Kasım Dünya Diyabetliler Günü için bir slogan mı bulsak diye başlayan sohbetimizde Eşref yine inovatifliğini kullanarak hemen hemen hepimizin diline pelesenk olan Diyabetimben Ya Sen? i ortaya çıkardı.

   Ara sıra yazılarımıza atıfta bulunulmadan yazı içeriklerini Facebook’ta da kullanan kişiler oldu. Hatta birisi Diyabet Akademesi adında bir sayfa. Bana direkt mesaj olarak hakaretlerde bulunmuşlardı. Ama eminim ki şu an tartıştığımız bu konuda iyi bir çözüm önerisi getirilecek.

   Servet Bey İnsülin Pompası Raporu ve SGK Geri Ödemesi yazımıza yorum yapmış. Yazının linki: http://www.diyabetimben.com/insulin-pompasi-raporu-ve-sgk-geri-odemesi . Ben o yazı üzerinden kendisine cevap vereceğim.

   sevgiler

   sevgiler

 6. Diyabetim ben gercekten lisansli mi? Patent icin basvuruda bulundunuz mu? Daha once yazildiysa kusura bakmayin. Bilmedigim icin soruyorum.

  Gizli reklam olayina gelince. Cihazin reklami ol(a)maz cihazin uzerinden eger logo silinmis ise royalty free olarak kullanilabilir. Sadece cihaz urun tasarimi ile lisans almis ise isler degisebilir. Onun disinda her turlu kullanimi serbesttir.

  • Emrah Bey Merhaba,

   Bloğumuzda yazılan her harf lisanslandırılıyor. Daha önce yazılmıştı.

   Gizli reklam konusunda da rekabete hukukuna aykırı bir durum olabilir. Yakın zamanda bu konuyla ilgili önemli eğitimler aldım. Bu sebeple söylüyorum.

   sevgiler

 7. Merhabalar,

  Ben konunun abartıldığını düşünüyorum.

  Neden abartıldığını düşünüyorum? Gördüğüm kadarıyla slogan ve gizli reklam konu edilmiş ama tabi blogu asıl ilgilendiren kısmı slogana benzer bir ifadenin yazı başlığı olarak kullanılması.

  “Diyabetim ben, ya siz?” bana göre jenerik bir ifade. Tek başına lisanslanması, markalaştırılması olası görünmüyor. Ancak yazı karakter ve rengiyle, beraberindeki bir logoyla, kaç satırda kullanıldığıyla vb bütün olarak, yani bir tasarım eklenmiş haliyle fikri mülkiyet (intellectual property) sayılabilir ve korunabiir. Öyle olduğunda bile, sloganın tek başına başka bir yerde kullanılması (jenerik olduğu için) bir sorun oluşturmaz. Kullanım şekliyle birlikte bir bütün olarak orijinal eseri taklit etmemesi gerekir. Şöyle bir örnek vereyim: “just do it” denince herkesin aklına aynı marka geliyor değil mi? Ama bu ifadeyi tek başına, “must do it”, ya da “just did it” gibi benzerlerini kastetmiyorum, birebir aynen dahi kullanaiblirsiniz ve Nike bir hak iddia edemez. Ama Nike’ın logosuyla birlikte ya da yerleşmiş yazı karakteriyle, hele bir de ticari bir üründe kullanılırsa taklittir ve hak ihlaline girer.

  Kaldı ki eleştirilen örnekte “diyabetim ben, ya siz” ifadesi birebir de değil, “ben diyabetim, ya siz” şeklinde kullanılmış. Buradan esinlenilmemiş olabilir ya da olmayabilir. Jenerik bir ifade olduğu için her iki durumda da bence ortada bir sorun yok. Logosuyla, yazı karakteriyle vs blogun kendisine ya da blogda sloganın kullanıldığı haline benzetilmiş olsaydı evet hak ihlalinden söz edileiblirdi.

  Özetle, fikri mülkiyet için öncelikle “orijinallik” aranır. Günlük hayatta kullanılabilecek bir ifade orijinal olmayacağı için, ancak tasarım katkısı bunu orijinal hale getirir. Şiir, müzik, ya da yazılı eserler (örn bu blog) için de aynı şey geçerli. Bir yazıdaki bir cümleyi aynen kullanmak orijinal olmadığında hak ihlali sayılmayabilir ama bir romanın orijinal fikrini tamamen farklı cümlelerle kopyalamak hak ihlali sayılabilir.

  Gizli reklama gelince, şeker ölçüm cihazında logo&marka bulunmuyor. Tahminimce bir cihaz görüntüsü kullanılmak istenmiş, sıfırdan tasarım yapmak yerine mevcut bir cihazın logosu vs silinerek kullanılmış. Markayı ancak cihazı daha önceden görmüş olanlar tanıyabilir. Cihaz üreticisi tasarımın (eğer izin alınmamışsa) kullanımı için hak arayabilir. Ama tabi neden yapsın ki 🙂 Ayrıca bu tip yayınlarda medikal cihazlar için gizli ya da açık reklam kısıtlaması var mı, bilgim yok.

  Selamlar

  • Değerli Arkadaşlar,

   Öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim.

   Bazı riskli yorumları (İlker Bey ve benim yorumlarımdaki bazı kısımlar ve Yavuz Bey’in yorumumdaki sizin göremediğiniz ilk paragrafı) sildim. Bildiğiniz gibi site yönetimi olarak tüm yorumlar bizim onayımıza düşüyor.

   Bu yorumlarla ve yazı ile vermemiz gereken mesajı verdik. Ki verilmesi gereken mesajlar vardı.

   Kan şekeri ölçüm cihazının markasının silinip yapılan gizli reklamda rekabet hukukuna aykırı sakıncaları var. Neden diğer bir markanın konulmadı diye sorar rekabet hukuku. Bizim sloganımızla kelimelerin yerleri anlamında tamamıyla aynı demiyoruz. Ama esinlenildiği aşikar. Diyabetimben adının bir web sayfasında kullanılmasını sadece biz yapabiliriz. Bu ad gibi Diyabetimben Ya Sen? sloganı da lisanslı. Ben bu duruma çok masumane hareket olarak bakamıyorum açıkçası. Danıştığımız hukuk danışmanları arkadaşlarımız da şaşırdılar bu duruma. Ve istersek bir şeyler yapabileceğimizi belirttiler. Ama tepki vererek göndermek istediğimiz mesajın gittiğini düşünüyorum.

   İlerleyen zamanlarda yani daha da büyüdüğümüzde daha büyük sorunlarla karşılaşmamak adına sizlere daha önce de bahsettiğimiz üzere blogtaki her yazımızın lisanlanıyor. Eğer bir cümle bir yerde atıfta bulunulmadan yazılırsa ciddi yasal yaptırımları olmakta. Daha önce facebook üzerindeki bir diyabet grubundan en azından atıfta bulun demiştim ama hakarete uğardığımla kaldım. Fatih bey bu sebeple yazıları lisanslatıyor.

   İlker Bey’in de bahsettiği ve benim de okuduğum kadarıyla dergideki yazıda bazı bilgiler doğru değil. Bir diyabetli olarak okuduğunuda bu böyle değil ki şaşırıp kalıyorsunuz. Bu Abbott’un şeker ölçüm cihazını dergi kapağında kullanmaları gibi bir algı. Ben görünce aaa Abbott’un dedim. Ya da İlker Bey’in de belirttiği Türkiye’nin Şekeri Yükseliyor başlığını başka bir yazıda kullanılması. Ne olursa olsun atıfta bulunulması gerekiyor eğer o yazıyı ya da başlığı ya da sloganı görüp esinlenildiyse.

   Daha fazla riskli duruma düşmeden Fatih Bey ve Eşref’in de fikrini alarak bu yazıya gelen yorumları artık yayınlamayacağız.Herkesin anlayışını rica ediyoruz. Benim bu yorumuma istinaden cevap verme gereği de duymayın lütfen 🙂 .

   Düşünce özgürlüğüne ve özellikle ifade özgürlüğüne karşı değilim ama hepimizi düşünerek bu kararı aldık 🙂

   Bloğumuzun da geleceğini düşünmemiz lazım 🙂

   Bu arada kendimizi RTE gibi gördüm 🙂

   Hepinizi öpüyorum 🙂 .

   Sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: