5 Milyar Dolar Cebimizde Kalabilir (Yeni Yorumlarla)

Genel Bilgiler5 Milyar Dolar Cebimizde Kalabilir (Yeni Yorumlarla)

Türkiye’de ilk defa şeker hastalığını ameliyatla tedavi eden Doç. Dr. Alper Çelik, ilaç ve insülinlere yıllık 5 milyar dolar harcadığımızı söyledi.

Çelik, “Sağlık Bakanlığı bir yazı göndererek ameliyatın detaylarını istedi. Umuyorum ki ameliyat ilerleyen dönemlerde SGK kapsamında yapılır” dedi.

Şeker hastalığını ameliyatla tedavi eden Cerrah Doç.Dr. Alper Çelik, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dünyada diyabet sıklığında adeta bir patlama yaşandığını belirten Çelik, diyabetli kişi sayısında yüzde 300’lük artışların söz konusu olduğunu söyledi.

Çelik, “Ülkemizde ilaç ve insülinlere yani metabolik sendromun medikal tedavisine yıllık 5 milyar dolar harcanıyor. Yaptığım ameliyat diyabeti ortadan kaldırıyor. Kişi sağlığına kavuşup, istediğini yiyebiliyor. Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde bir yazı göndererek ameliyatın detaylarını istedi. Umuyorumki ameliyat ilerleyen dönemlerde SGK kapsamında yapılır” dedi.

DÜNYADA 8 KİŞİDEN BİRİ

Tip 2 diyabete ameliyatla kesin çözüm sunan ve metabolik cerrahi olarak adlandırılan ‘İleal interpozisyon’u dünyada uygulayan 8 cerrahtan biri olduğunu hatırlatan Çelik, bunun bir obezite cerrahisi olmadığını kilo problemi bulunmayan hastalara da uygulanabileceğini belirtti.

Dr. Çelik, “Yani ciddi kilo problemi olmayıp standart tedavilerle kan şekerini kontrol altına almak isteyen hastalara ameliyatlı çözümdür” dedi.

Çelik, bugüne kadar 260’ın üzerinde hastayı ameliyat ettiklerini belirterek, sözlerine şöyle devam etti: “Tedavi ettiğimiz bu insanlar her yolu denemiş, artık organ hasarı başlamış ve çözümsüz olduğunu düşünen insanlardan. Ayrıca hepsi damar tıkanıklığı olan ve başka hastanelerde dişine bile dolgu yapılamayanlardan oluşuyor. Onlar içinbu işhayatkurtarıcı bir ameliyat.Nitekim ameliyat olan hastalar ameliyattan 3-4 ay sonra her istediğini yiyebiliyor.” Çelik ameliyat başarısının yüzde 90’larda olduğunu da sözlerine ekledi.

SAĞLIK MALİYETİ DÜŞÜYOR

Bu ameliyatların uzun vadede sağlık maliyetlerini de düşüreceğini belirten Çelik şöyle devam etti: “Diyabet hastaları pek çok defa ameliyat olurlar. Kalpten, gözden, ayaktan ve özellikle de böbrekten. Bu ameliyat diğer ameliyatların da gereksinimini ortadan kaldırıyor. Yani pek çok sağlık kaleminin maliyeti düşüyor. Dolayısıylamilyarlarca dolar cebimizde kalıyor. Ben bunları anlatarak ‘Kral Çıplak’ diiyorumve böylece bir farkındalık yaratmak istiyorum.”

Bu ameliyat nasıl yapılıyor?

Ameliyatın 3 temel aşaması bulunuyor. Bunlardan ilki mideye uygulanan bir tüp tedavisi. İkincisi mide ile onikiparmak bağırsağı arasındaki bileşkenin kapatılmasıdır. öylece midenin sol üst dış kısmıile onikiparmak bağırsağı arasında bağlantılar kapatılıp midenin yönü aşağıya çevriliyor. Üçüncüsü ise incebağırsağın başlangıç ve son bölümlerinin yer değiştirmesi.

Yaklaşık 4-4,5 saatsüren operasyon sonrası hasta ilk geceyi yoğun bakımda geçiriyor. Uyandıktan hemen sonra da kişi su içmeye ertesi gün de yemek yemeye başlayabiliyor.

‘İlaç firmalarından tehdit aldım’

Cerrah Doç. Dr. Alper Çelik bir dönem ilaç firmalarından tehdit aldığını söyledi. Çelik, “Şu anda öyle bir tehdit almıyorum. Ama zamanında olmuştu. Bunun için herhangi bir hukuki yola da başvurmadım. Yaptığınız her işin bir sonucu var” dedi.

Hata mı ettim bilmiyorum ama daha önce de yazmıştım size 2012 /5 ayında şeker komasına girmiş 6 gün yogun bakımda kalmıştım… (Yazının ilk yayın tarihi: 15 Ağustos 2012, 13:11)

13 YORUMLAR

  • Bekir Bey Merhaba,

   Tip-1 için pankreas nakilleri yapılıyor ülkemizde. Ama organı vücudun kabul etmesi ve hemen vücuda adapte olması zor olabiliyor. Bazı nakil sonuçlarında bir süre insülin kullanmadan yaşayan ve ardından tekrar insülin kullanmaya başlayan kişiler var.

   sevgiler

   • Esra Hanım;
    pankreas nakillerinde en olumlu cevabı almak için kök hücre yardımı gerekli.. bunun üzerinde de bir çok araştırma var… kişinin kendi kök hücrelerinin yardımıyla kendi bünyesine en uygun olan pankreasın yapımı ve nakli sağlanmaya çalışıldığını bunun üzerine araştırmalar yapıldığını biliyorum ama bu durum için sadece pankreasla iş bitmiyor bildiğim kadarıyla bağışıklık sistemimin bu durumu kabullenmesi lazım.. artık beta hücrelerine sawaş açmayı bırakması lazım.. bunun başarılması nasıl sağlanır inanın bilmiyorum 🙁 eskiden çok araştırıyordum hatta mikroorganizma yardımları ile bu insülin sorunun çözüleceğini bile okudum.. yani vücuda insülin üreten probla problanmış bir virüsün vücuda yerleştirilmesi ile vücutta pankreastan bağımsız insülin sağlanması ile ilgili birçok yazı okumuştum ama yan etkileri nedeniyle sanırım başarısız oldu.. artık araştırmıyorum:( sanırım yoruldum ve sıkıldım.. ama umarım en kısa zamanda tip 1 e kalıcı bir çözüm bulurlar.. ama şöyle de bir gerçek var: insülin üretimi ile ilgili öyle büyük bir ticari pazar var ki.. umarım ticari kaygılar bizim sağlığımızdan önemli değildir!!!!

 1. tarife gore tip 1 icin olmasi pek mumkun gorunmuyor. Ancak atlanan bir gercek var tip 2 bir muddet sonra tip 1 e donebiliyor. Yapilan ameliyat nedense bana cok utupik geldi. Doktordan cok bu ameliyati geciren hastalarin ameliyat oncesi ve sonralarini dinlemek lazim. Asiri kilolu hastalarda eger yemek yeme duzenlerini degistirip seker dususu saglaniyorsa bir sey ifade etmiyor gibi.

  • Egemen Bey Merhaba,

   Ülkemizde bu ameliyat yapılıyor. Ve başarılı sonuçlar elde edilmiş.

   Bana göre tek handikap belirli bir süre diyabet olmadan yaşayan hastalar tekrar diyabetle burun buruna geliyor. Yani bu ameliyat 5-10 yıl diyabetsiz yaşatıp sonrasında sizi tekrar diyabetle buluştuyor.

   sevgiler

 2. Dursun Bey;

  Tip-1 Diyabet bambaşka bir hastalık..Patogenezi çok ama çok farklı Tip-2 Diyabet..İki hastalığın sadece adı benzer..Birbirine taban tabana zıt hastalıklardır..Tip-2 Diyabet genellikle obezite ve metabolik sendromun bir sonucu olan ve insülin direncinin ön planda olduğu bir hastalıktır..MODY ve LADA türü diyabeti ”farklı bir diyabet türü” olarak ele alırsak, Tip-2 Diyabetlilerin ezici çoğunluğunun obez ve santral obezitesi olan kişiler olduklarını görürüz..Bu kişilerin vücudu fazlası ile insülin üretir ama üretilen insülin hedef dokuda etkili olup glukozu hücre içine sokamaz..Glukoz hücre içine alınamayınca kanda birikir ve hiperglisemi meydana gelir..

  Tip-1 Diyabet ise otoimmun hastalıklar arasında bulunur..Her yaşta görülebilirse de genellikle çocukluk ve gençlik çağlarında ortaya çıkar..Vücut bağışıklık sistemi alerjik bir reaksiyon sonucu pankreastaki beta hücrelerine karşı antijen üretir ve belli bir zaman içinde beta hücrelerinin yüzde 90’ından fazlasını yok eder..Beta hücresi sayısı azaldıkça insülin sentezi de azalır ve ortaya diyabet çıkar..

  Özetle iki hastalık ”siyah ile beyaz kadar” birbirine zıttır..Sadece isimleri benzerdir..İkisi de diyabet türüdür ama oluşum mekanizmaları falan bambaşkadır..

  Metabolik cerrahi ameliyatının yapılması için vücudunuzda insülin üreten beta hücrelerinizin bulunması gerekir..Bu tür ameliyattan fayda görenler genelde vücutlarında fazlaca insülin üreten ama çeşitli nedenlerle bu insülinden faydalanamayan kişilerdir..Genelde bu ameliyatı olanların çoğu da obezdir..

 3. Bir de şunu ilave edeyim…Taş Devri Diyeti yada Atkins Diyeti ile metabolik cerrahi ameliyatına gerek kalmadan hastalığın ilerleyişini durdurabilir ve KOMPLİKASYONLARDAN KORUNABİLİRSİNİZ..

  Bu kadar net..Ama insanlarda un-şeker bağımlılığı olduğu için ”hem herşeyi yiyeyim, hemde sorun yaşamayım” diye düşünüyorlar..”Spor yapmayayım” diyorlar..Tüm arıza da burada başlıyor..Ne kullanırsanız kullanın diyabetin 1 numaralı tedavisinin ”Diyet ve Düzenli Spor” olduğunu unutmayın arkadaşlar..

 4. merhabalar, ben de bu diabet ile 2012 ağustos ayında tanıştım malesef . 18 yaşında kızımın tanışması daha doğrusu. ilk teşhis konduğunda dünya başımıza yıkıldı resmen. zor bir süreç yaşadık aylardır, aile olarak. Şu anda kızım bizden ayrı başka bir şehirde yaşıyor eğitimi nedeniyle. kızıma mody teşhisi kondu. Bu ameliyat acaba mody için nasıl, uygun mu?
  mody çok az rastlanan bir tipi diabetin fazla bilgi edinemiyoruz. mody hakkında bilgi edinmek istiyoruz ancak pek bulamıyoruz. Allah herkese acil şifalar versin ve bir an önce diabete kesin tedavi yolları bulunması dileğiyle, teşekkür edeerim, sağlıklı kalın

  • Hatice Hanım Merhaba,

   Bu ameliyat sadece tip2 diyabetlilere yapılıyormuş. Hatta tip2 olup ta ameliyat olmak için bazı kriterleri sağlamadan bireyler ameliyata alınmıyormuş.

   Sevgiler

  • Emre Bey Merhaba,

   Ben bu ameliyatı oldukça ticari görüyorum. Elbette işin içerisinde ticaret olacak ama özellikle tip-2 diyabetlilere ve belirli şartları sağlayanlara yapılabiliyor diye biliyorum.

   İyi dileklerim sizinle.

   sevgiler

 5. Ayrıca Taş Devri Diyeti yada Atkins Diyeti’ni de araştırıyorum, bu diyetler hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim…

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: