Biohub Yöntemiyle İnsülin Üretimi Sağlananan Tip-1 Diyabetli Baba ve Oğlu

Haberler&GelişmelerBiohub Yöntemiyle İnsülin Üretimi Sağlananan Tip-1 Diyabetli Baba ve Oğlu

Biohub Yöntemiyle İnsülin Üretimi Sağlananan Tip-1 Diyabetli Baba ve Oğlu

Miami Üniversitesi, Diyabet Araştırma Enstitüsü’ndeki pankreas adacık hücre nakli çalışmalarıyla ilgili birkaç gelişmeyi sizlerle 2015 yılından bu yana paylaştık. Avrupalı Tip-1 Diyabetliye BioHub Yöntemiyle İlk Kez Adacık Hücre Nakli Yapıldı ve Yeni Bir Adacık Hücre Nakliyle Kendi Kendine İnsülin Üretimi Sağlandı başlıklı yazılarımızı hatırlarsınız.

Bu seferde tip-1 diyabetli bir baba ve oğlu üzerinde biohub yöntemiyle pankreas adacık hücre nakli haberi gündemde.

ekran-resmi-2016-12-19-21-08-24Baba Mitchell ve 11 yaşındaki oğlu Todd Rubinstein ileride oluşabilecek komplikasyonları önlemek ve tip-1 diyabetin hayatlarına getirdiği zorunlulukları bırakabilmek adına Miami Üniversitesi’ndeki bu araştırma çalışmalarına katılmıştır. Ve biohub yöntemiyle pankreas adacık hücre nakli yapılmış. Bu çalışmayla birlikte tip-1 diyabetli hayatlarının zorunlulukları şimdilik hayatlarında yok.

Bu araştırma çalışmasının başındaki Dr Camillo Ricordi ve Max Gomez; bu çalışmaları geçtiğimiz yıllarda birkaç tip-1 diyabetli üzerinde denedik ama insülinsiz bir yaşam süreleri beklediğimizden kısa sürdü. Çünkü bağışıklık sisteminin sürekli saldırısı söz konusu. Ama Biohub üzerindeki bazı iyi değişikliklerle Mitchell ve Todd’un daha uzun süre insülinsiz yaşayacaklarını düşünüyorum.’ dedi.

ekran-resmi-2016-12-19-21-07-17Baba Mitchell; ‘Tip-1 diyabetliyseniz sabah kalktığınızda ve gece yatarken mutlaka ama mutlaka şekerinizi kontrol etmelisiniz. Kan şekerinizin düşük mü, yüksek mi ya da normal mi olduğunu bilmek zorundasınız.’ diyor. Oğlu

 

 

 

ekran-resmi-2016-12-19-21-07-14Todd ise; kan şekeri kontrolünün her etkinlikten önce, yani yemek öncesinde ya da spor yapmadan önce mutlaka gerekli olduğuna vurgu yapıyor.

Baba ve oğlu her ne kadar sürekli glikoz ölçüm sistemleri ve insülin pompası gibi diyabet teknolojileri kullansalar da pankreası ideal şekilde taklit edemeyecekleri için bu araştırmaya katılmışlar.

 

ekran-resmi-2016-12-19-21-08-08Bu çalışmadan umutla bahsetmeye devam eden Dr Camillo Ricordi; ‘Bağışıklık sistemini baskılamak için ilaçlar kullanmadan yapılan bu çalışmanın gerçekten de devrim niteliğinde olacak. Bio-hub olarak adlandırdığımız minik bir kapsülü karın boşluğunda, yağlı bir bölgeye yerleştiriyoruz. İçerisine de insülin üreten hücreler yerleştirilmekte. Bu kapsül bağışıklık sisteminin saldırısının önünde bir perde görevi üstleniyor. Ama bu saldırı dışında her şey normal ilerlemekte. Yani kan şekeri yükselmeden glikozlar kapsül içine alınırken insülinle gerekli süreci yönetmekteyiz.’ demekte.

Bu arada bu çalışma için ben de çok umutluyum. Oldukça mantıklı bir model hayal etmişler ve bunun üzerinde çalışmaları durmaksızın devam ediyor. Dr Camillo Ricordi’ye ise bir mail göndererek konu hakkında daha fazla bilgi almaya ve sizlere aktarmaya çalışacağım 🙂

Yardımcı kaynak: http://newyork.cbslocal.com/2016/11/28/type-1-diabetes-cure/

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: