Bilgilendirme: Reçetesiz İlaç ve İnsülin Pompası Sarf Malzemelerinin Alımı

Haberler&GelişmelerBilgilendirme: Reçetesiz İlaç ve İnsülin Pompası Sarf Malzemelerinin Alımı

Bilgilendirme: Reçetesiz İlaç ve İnsülin Pompası Sarf Malzemelerinin Alımı

Herkese Merhaba,

Elimden geldiğince gündemi takip etmeye ve yakın iletişimim olduğu yetkililerden bilgi aldıkça da sizleri bilgilendirmeye çalışıyorum.

Korona Virüsü Sebebiyle Reçetesiz İlaç Alınabilecek! ve Korona Virüsü Sebebiyle İnsülin Pompası Kullanıcılarına Bilgilendirme başlıklı yazılarda haber alır almaz paylaştığım detaylara ulaşabilirsiniz.

Dünya ve ülke olarak bilmediğimiz, daha önce tecrübe etmediğimiz konuları yaşıyoruz. Her kurum her firma elinden geleni yapma çabasında. Bu süreçte ben de endişeliyim elbette. Ancak bu endişem çok da yüksek dozda değil.

Bireysel önlemlerimi alıyorum. Bazı takviyeler kullanıyorum. Eve uzaktan ateş ölçer dahi aldım. Elimi çılgınlarca yıkamıyorum ama temaslar sonrasında, eve geldiğimde mutlaka iyice yıkıyorum.

Neyse. Lütfen panik yapmadan, bireysel önlemlerinizi maksimum düzeyde alın.

Reçetesiz İlaç Alımı

Ben İstanbul’da, Göktürk’te yaşıyorum. Burada birkaç eczaneye özellikle bugün sordum.

“Tip-1 diyabetli olduğumu, reçetesiz olarak raporlu olan insülin, kan şekeri ölçüm çubuğu vs alabiliyor muyum?” diye sordum. “Genelge gereği vermek zorundayız. Vermemek gibi şansımız zaten yok.” En önemli detay alınacak ilaçların raporlu olması önemli.

Reçetesiz İnsülin Pompası Sarf Malzeme Alımı

Bu konu da tıpkı ilaç alımındaki gibi geçerli. Hangi firmanın insülin pompasını kullanıyorsanız, ilgili medikal bayi ile iletişime geçip sarf malzemelerinizi alabilirsiniz.

Mesela bugün,Medtronic’in bayilerinden 6K Medikal ile görüştüm. Sadece 1 aylık set ve rezervuar alımını reçetesiz alabileceğim söylendi.

Kısa bir bilgi giriyorum araya: Medtronic ile ilgili sosyal medyada çok yorum geliyor. 6mm, 9mm setlerle ilgili yaşanan sorundan herkes muzdarip olduğunu söylüyor. Açıkçası bu konuda herhangi bir bilgim bulunmuyor. Ama eminim ki Medtronic bu konuya tüm hassasiyetle yaklaşıyordur.

Peki Bazı Eczaneler ve Medikal Bayiler Neden “Biz Yapamıyoruz! Bilmiyoruz!” Diyor Olabilirler

Hem eczanelerde hem de medikallerde reçeteler Medula sistemine işlenirken reçete üzerindeki bazı veriler bu sisteme işleniyor. Ancak Korona Virüsü sebebiyle alınan kararın bu detayları hızlı bir şekilde ne medikallere ne de eczanelerin tamamına inmemiş anlaşılan.

Hatta rapor süresi dolan ve dolmaya yakın kişilere; “Raporun dolmak üzere. Raporunu yenile gel.” diyen eczaneler ve medikaller de oluyor. Ancak raporların süresi dolsa veya dolacak da olsa raporların süresi Haziran 2020’ye kadar açıklanan genelge gereği uzatıldı.

Ne Yapmalı? Ne Yapmamalı?

Eczane veya medikaller konuyu bilmiyorsa genelgeyi gösterin. Medikallerde sorun yaşarsanız insülin pompanızın ana firmasını arayın.

Ama bu sıkıntılı günlerde, mümkün olduğunca, hastaneler ve aile hekimliklerine gidip kendinizi zorlamayın derim.

Umarım daha sıkıntılı günler yaşamaz ve hızlıca bu süreçleri de atlatırız.

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: