Bebek Beklediğini Öğrenen Diyabetli Bir Kadın Ne Yapar?

Sizden GelenlerBebek Beklediğini Öğrenen Diyabetli Bir Kadın Ne Yapar?

Bebek Beklediğini Öğrenen Diyabetli Bir Kadın Ne Yapar?

6. Bölüm

Bebek beklediğini öğrenen bir kadın ne yapar?

Eşten dosttan tavsiye ile ismini aldığı bir jinekoloğa gider genellikle. Biz de öyle yaptık. Zar zor aldığımız ilk randevuda beta-hcg değerim yüksekti ve ultrasonda müsdakbel bebişimiz belli belirsiz görünüyordu. Eskiden TRTnin karlı çektiği günler olurdu ya hani, aynen öyle siyah beyaz karmakarışık bir ekranda gördük bebişimizi 🙂 . İlk bulgular önemliymiş, herhangi bir dış gebelik tehlikesine karşı gebelik testinden sonra hemen jinekoloğa gidilmesi gerekiyormuş.

Doktor bey birkaç gün sonra tekrar görüşelim dedi ve kan şekerimi 130’un altına düşürmememi söyledi. Hastaneyi pek gözümüz tutmadığı için başka bir özel kadın-doğum kliniğe başvurduk. Herşey güzeldi, hiç sıra beklemeden muayene oluyorduk. Her gittiğimizde bebeğimizin 4 boyutlu USG’sini görüyorduk. Konfor harikaydı ama… Amasını sonra yazacağım.

Ondan önce tıp fakültesindeki maceramızı yazmak isterim. Hem özele hem de tıp fak.de gebelik kontrollerimi yaptırayım istedim. Endokrincimin ve jinekologumun aynı hastanede olması iyi olurdu diye düşündüm ve endokrincimden bir jinekolog  ismi rica ettim.

Aldığım isme başvurdum. 6-7 haftalık hamileydim, bana şu anda yapabileceği birşeyin olmadığını, USG’sinin bile odasında olmadığını, sıra beklemem gerektiğini, 24.haftada ayrıntılı USG mi yapacağını söyledi, muayene ücretimi de iade ettirip beni özel kadın doğum kliniğine gitmem yönünde teşvik etti.

Ondan aldığımız bu telkinle özel klinikte gebelik takiplerime devam ettim. Ancak özel kliniğin yetişkin ve yenidoğan yoğunbakım üniteleri yoktu. Bu eksiklik hiç dikkatimizi çekmedi ta ki bebeğim doğup yoğunbakıma muhtaç olana kadar.

O yüzden artık her fırsatta her diyabetli hamileye önemle tavsiye ediyorum; mut-la-ka ama mut-la-ka yenidoğan yoğunbakımı olan bir hastanede doğum yapın!

Hamileyken kan şekerimi nasıl takip ettiğimi, neler hissettiğimi, doğum hikayemi bir sonraki yazımda paylaşayım.

Sonrasında ise sanal alemde gelişen güzel olayları 🙂 .

Sevgiler…

Mehtap Yağan Aşçı

3 YORUMLAR

  1. Mehtapcım bebek beklediğini öğrenen diyabetli bi anne doktor doktor dolaşır :)) ( yaşadıklarımı biliyosun) kendi ve bebeği için doğruyu bulana kadar… ve sonra kendine öncekinden çok ama çok dikkat etmeye başlar, beynini basit şeker alımına kapatır… günlük 6 öğünü kaçırma, eğzersiz saatlerini atlama şansının olmadığını bilir vs… vs…

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: