Bayram Sonrası Değerlendirme

Tip-1'imBayram Sonrası Değerlendirme

Malumunuz Şeker Bayramı bitti gitti. Öncesinde baya konuşmuştuk bayram ve şekerleri üzerine.

Öncelikle kendi bayramım nasıl geçti onu anlatayım size. Biz ilk defa bir tatilde evde oturduk 🙂 . Sadece arife günü bir alış-veriş merkezine gittik. Bir de bayramın ilk günü Eşref’in ailesini ziyaret ettik.

Peki cumadan salıya kadar günlerde kan şekeri nasıl gitti?

Ben dizimdeki problemden ötürü yaklaşık 3 haftadır kortizol kullanıyorum. Bir ara vermiştim ama ağrılarımdan dolayı tekrar başlamak durumunda kaldım. Bazal ayarlarımı her ne kadar yapmaya çalıştıysam da bayramdaki kan şekeri yükseklikleri beni benden aldı.

Tatil olduğu için yataktan geç kalkıyor ve kahvaltı da geç yapılıyordu. Normal bir iş gününde 9 gibi içtiğim kortizol haplarını tatilde öğlen 14 gibi içmeye başlamıştım. Kortizol şeker yükseklten bir madde olduğu için de akşam kan şekeri yükseklikleri hat safhada oldu. 400 leri gördüm bir ara 🙂 .

Diyeceksiniz ki yapsaydın insülini. İşte o kadar kolay olmuyor. Çünkü insülini çok yapmak ta bir çözüm değil. Bu bol insülinden dolayı bir de vücud insüline direnç uygularsa o zaman daha büyük bir çıkmaza gireriz.

Bu sefer akşamın bazal ayarlarında artış yaptım. Tatil moduna aldım kendimi 🙂 . Birkaç gün üst üste akşam 21 gibi önlenemeyen yükseliş devam ediyor kortizolü bıraktım 🙂 .

Şimdi kan şekerim daha iyi.

Evde oturunca yemek yeme isteği daha çok oluyormuş. Eşref ile gün boyunca sürekli yemek yiyip durduk. Karbonhidratları saydım ama o kadar yemek için saysan ne olur saymasan ne olur 🙂 .

Yani kısacası şeker ve çikolata yemesek te aldığımız direkt karbonhidrat ve kortizoller yetti de arttı bile.

Peki sizlerin Şeker Bayramı ve kan şekerleri nasıl geçti? Özellikle diyabetli yavrularımızı nasıl kontrol ettiniz? Ya da edebildiniz mi? (Görsel harbiforum.org’dan alınmıştır.)

 

 

7 YORUMLAR

 1. benim sekerim gelde yüksek ama balum seker bayramı olaunca tatlılar cıkolatalar birazdaha yüksek oluyor.yükseldikce insülün atdım baska yapacak bisey yok. bayram boyunca evde oturdum kızım ile esim calısıyordu.

 2. tunanın kan şekeri bayramda çok şükür iyiydi. çünkü kontrol henüz bizim elimizde 🙂 ileride yaşı büyüdükçe ne yaparız bilmiyorum tabi. bayramlaşmaya gittiğimiz evlerde tuna şeker kaselerinin üstüne atlamadı da değil yani. renkli renkli şeker paketleriydi onun ilgisini çeken. ilgisini dağıtıp elinden aldık onları. ağzına atar, şekeri yükselir diye tedirgin olduk… bazı gittiğimiz yerlerde milletin tatlı tabaklarına bakıp “hammm.. nam, nam..” gibi sesler çıkartsa da babasıyla “bak bizde yemiyoruz”dedik ve atlattık..:)

 3. Merhaba Esra Abla benim bayramda şekerim hiç iyi gitmedi. bayramda gece sıra 22:00 da ölçüm yaptım ve şekerim 354 oldu annem ve ben çok şaşırdık. hemen annem ketona baktı iğneyi vurdum keton var. hemen 1 lt. şişelerden 2 kere içtim ondan sonra ölçtüm 341 çıktı. sonra yattım .sabah normal çıktı. hep yani bayramda şekerim 200 felan buldu geçti bile annemde ananeme biz bu bayram sınıfta kaldık dedi 😀 ve ben çok üzülmüştüm bu gün şekrim’i ölçtüm 307 çıktı. hemen iğneyi vurduk 4 ünüte zaten 4 ya da 3 vururum bu sefer 4 vurdum ve biraz bekledim 282 çıktı ölçtüm ondan sonra yemeğimi yedim gel 2 ünüte daha yapalım dedi. ve yaptım. Yaptıktan sonra 264 çıktı ve ben hala size yazerken su içiyorum. Esra Abla hareket ediyorum ama köyde hata bendeydi çünkü köyde spor yapıcağım araç gereçlerim yoktu bisklet gibi bu şekeri düşüre bilmek için başka ne yapmam gerekir ŞİMDİDEN TEŞŞEKKÜRLER.

  • Mehmet Merhaba,

   İnan seni çok merak ediyorum. 12 yaşında bu kadar güzel yorumlar yazan, kendini ve durumunu iyi bir şekilde anlatman beni inanılmaz şaşırtıyor.

   Yemeklerine dikkat ediyor ve yaptığın insülinlerin ünitelerinde bir sıkıntı yoksa bence hormonlarına bir baktır. Vücudun daha kendini büyütmeye ve geliştirmeye çalışıyor. Hormonların bu gelişme döneminde fazla çalışıyor. Şekeri yükselten hormonlar da var. Bence hormon testlerini bir yaptır. Ve bunlarda da bir sorun çıkmazsa bence İDF ve karbonhidrat/insülin oranın yeninden hesaplanmalı.

   Ama elbette iyi bir doktor ve diyetisyen kontrolünde olman lazım.

   Bir de hormonların etkisiyle ilgili http://www.diyabetimben.com/hormonlarimizin-kan-sekerimize-etkisi.html linkindeki yazıyı annenle okumanı isteyeceğim senden.

   İzmir doktorlarını kısa sürede yayına almaya çalışırız. Aklımda. Merak etme 🙂 .

   Kan şekeri yüksekken sakın spor yapma. Daha da yükseltirsin kan şekerini. Sırf kan şekerin düşsün diye de şişe şişe su içip bir de üzerine spor yapma. Bu şekilde kendini ve psikolojini çok bozarsın. Önemli olan doğru insülin dozlarıyla hayatına devam etmen. Spor konusunda http://www.diyabetimben.com/aktiviteden-kacmayalim.html linkindeki yazıyı da oku lütfen.

   sevgiler

 4. Esra Abla yazımı beğendiğin için çok teşşekür ederim . 😀 biz hastaneden çıktığımızda bu hastalıkla hiç bir bilgimiz yoktu!. internette sizin siteyi bulunca çok şeyleri burdan öğrendik. Ama yinede öğrenmemiz gereken çok şey var. Sizin blogları tekrar tekrar annemle okuyoruz. 😀 Sidede gördüğümüz diyabetliler için hayatı kolaylaştırma kılavuzunu bizde aldık.

  • Mehmet Merhaba,

   Kitap umarım diyabetli hayatına önemli katkılarda bulunur 🙂 .

   Annene selamlarımızı söyle lütfen.

   Bir de Küçük Parmaklar yazını bitirdin mi? Sanki yazıya devam edecekmişsin gibi bitirmişsin. Bitirdiysen yazını yayına almak istiyorum. Ama bence yazına devam et ve tam bitir 🙂 .

   Ben biraz düzenledim yazını.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: