Ayfer Hanım’ın Yorumu

Sizden GelenlerAyfer Hanım'ın Yorumu

Bende gizli şeker var.

Çok kilolu doğmuşum. Hep kiloluydum. 60 yaşındayım. 170 kilolardaydım. Kilo versem de tekrar alıyordum. Boyum 164 cm. Annem 39 yıldır şeker hastası. Erkek ve kız kardeşim de şeker hastası ve tüm komplikasyonları ile ilgili ilaç kullanıyorlar. By-pass ameliyatı oldular. Onlar çok zayıfken kilo aldılar.

Ben yaşamım boyunca kiloluydum. 23-24 yaşında 80 kilolarda iken, 30 lu yıllarda 90 kiloya, 35 yaşında evlendim 100 kilo ile hamile kaldım. İlk doğumumdan sonra aldığım kiloları veremeden 4 ay sonra 2.gebelik ve doğum. Loğusalık sonrasında 120 kilo idim. Her yıl rutin testlerimi yaptırdım. Tiroit, karaciğer, böbrek fonksiyon testlerim normal, kan yağlarım normal, ailede en fazla kilolu olan benim. Ancak hep kan değerlerim normal. 23 yaşımdan beri kilomun nedeni konusunda ileri araştırmalar yapılmadı. İnsülin direnci bile bakılmadı.

Bu durumumu obezite yılında sağlık bakanlığına da kaç kez e-mail ile bildirdim. Siz obezite yılında bu araştırmayı yapmazsanız, yarın ben de şeker, kalp, ostropoz, uyku apnesi, kolestrol, by-pass gibi hastalıklar bana da uğrayacak. Beni uygun göreceğiniz bir merkeze gönderin dedim. Ama bana birçok sağlık broşürü göndermekle yetindiler. Obezite okuluna kaydımı yaptırdım. 3 yıldır çağıracaklar. Hastaneye gidiyorum. Mide kelepçe ameliyatlarından bahsediyorlar. Hiçbir şekilde çözüm bulamadım.

En sonunda kaymaklı ekmek kadayıflarını yedim gittim özel bir polikliniğe. 2011 yılı mart ayında AKŞ 102mg/dl, 2 poğaça ve 2 şekerli çay sonunda ölçülen tokluk kan şekeri 180mg/dl ile gizli şeker teşhisi konuldu.

Kan değerlerim ve karaciğer, troit, böbrek fonksiyon testlerim de normal çıktı. Kan yağlarıma da doktor şaştı. HbA1c 5 idi. Raporla 1000 mg metformin sabah akşam içmem söylendi. 2 yılda 42 kilo zayıfladım. Hiç hareket edemiyordum. Şimdi iyiyim. Her sabah AKŞ bakıyorum. 115mg/dl çıkıyor. Yeniden rapor almalı mıyım? Mart ayından bu yana ilaç içmiyorum. Yalnız yaptığım yemeklerimi düzenli yememe gibi bir alışkanlığım var.ailemden biliyorum ara öğün yemediler mi şekerleri çok düşüyor.ben acıkınca aklıma geliyor yemek yemek saat 14 – 15. Çok rahat orucumu tutuyorum. EKG VE EKO da çektirdim. Onlar da normal. Bu kilonuza rağmen kalbiniz büyümemiş dedi doktor. Ama anjiyoya gerek görmedi. Sabah bir elma, biraz mevsim meyvesi ya da süt, yulaf ezmesi, meyve, tarçın, ceviz koyup onu yemeyi seviyorum. Saat 17 den sonra bütün muzurluklar aklıma geliyor. Ama muzurluk dediysem evime hiç beyaz ekmek sokmam. Yoğurdumu, peynirimi, ekmeğimi kendim yaparım. Fast food hiç yemem… Reçel,turşu, komposto yapmam. Köftemi, sucuğumu evde yaparım. Ve sağlıklı beslendiğimi sanıyorum. Ama tek başına olduğum için kendim için düzenli yemek yapamıyorum. Tansiyonum genelde 11-7. Ancak zaman zaman uykusuz kaldığımda küçük tansiyonum 9 a,büyük tansiyonum 14 oluyor.

Beni araştırılmak üzere bir merkeze yönlendirirseniz sevinirim. Değerlendirmenize ve yorumlarınıza ihtiyacım var…

şimdiden teşekkürler…

Ayfer

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: