Arkadaşım Diyabet Kampı’nın 21.si 22-28 Temmuz 2018 Tarihleri Arasında İznik’te Gerçekleştirildi

EtkinliklerArkadaşım Diyabet Kampı’nın 21.si 22-28 Temmuz 2018 Tarihleri Arasında İznik’te Gerçekleştirildi

Arkadaşım Diyabet Kampı’nın 21.si 22-28 Temmuz 2018 Tarihleri Arasında İznik’te Gerçekleştirildi

Kampa Diyarbakır, Afyon, Gaziantep, Denizli, Bakü, Bursa ve İstanbul’dan toplam 93 tip 1 diyabetli çocuğun yanı sıra hekim, hemşire, diyetisyen, psikolog, tıp fakültesi öğrencileri, aktivite liderleri ve deneyimli tip 1 diyabetli abla-abilerden oluşan 47 kişilik bir ekip katıldı.

Kampta ‘diyabetle barışık olmak ve baş edebilmek’, ‘karbonhidrat-protein-yağ sayımı’ ‘insülin doz ayarlanması’, ‘hipoglisemi, hiperglisemi ve ketonemi yönetimi’, ‘insülin pompa tedavisi ve yeni teknolojiler’ konularıyla ilgili grup çalışmaları yapıldı. Mutfak atölyesinde çocuklar kendi sağlıklı öğünlerini hazırlarken beslenme konusunda hem pratik hem eğlenceli bir eğitim aldılar.

Kampta glukoz ölçümü, insülin doz ayarlaması ve insülin enjeksiyonları hekim ve hemşireler eşliğinde çocuklar tarafından gerçekleştirildi, böylece aldıkları eğitimlerin pratiğe dökülmesi de sağlandı.

Eğitimlerin yanı sıra yüzme, futbol, basketbol, voleybol gibi spor aktivitelerine katılan çocuklar akşamları göl kenarında kurulan açık hava diskosunda doyasıya eğlendiler.

Hafta ortasında tip 1 diyabetli ultra maraton koşucusu Gürkan Açıkgöz’ün liderliğinde kampta kısa mesafeli bir koşu gerçekleştirilirken, son gün tip 1 diyabetli Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli’nin kendi yaşam öyküsünü ve deneyimlerini paylaştığı konuşma ilgiyle izlendi.

Kampın en çok ses getiren aktivitesi ise ilki geçen yıl yapılan, bu yıl da büyük bir coşkuyla gerçekleştirilen ‘Diyabet farkındalığı yürüyüşü’ idi. İznik sokaklarında ellerinde kendi hazırladıkları pankartlarla sloganlar atarak yürüyen tip 1 diyabetli çocuklar ve ekip üyeleri halktan büyük ilgi gördü. En dikkat çeken pankartlardan bazıları ‘Bomba değil pompa lazım’, ‘Tek farkımız pankreasımız’, ‘Gelsin sensörler, yok olsun asansör gibi şekerler’ idi.

 

Bu yıl ‘sunumunu yap, ödülünü kap’ yarışmasına katılan çocukların performansları da göz doldurucuydu. Birinciliği hazırladıkları şarkı ile Dr. Zehra Öztürk ve grubu kazandı.

Veda günü gelip çattığında çocuklar ve ekip üyeleri evlerine dönmek üzere otobüslerine binerken yine duygu dolu anlar yaşandı ve 21. Arkadaşım diyabet kampı unutulmayacak anılar ve güzel dileklerle son buldu.

Kampla ilgili basında çıkan haberler için;

http://m.bursadabugun.com/haber/bursa-da-arkadasim-diyabet-kampi-renkli-goruntulere-sahne-oldu-988524.html

https://www.facebook.com/100004173151791/posts/1068495936632835/ linklerine tıklayınız.

 

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: