Arda Eren Karadavut’un 20 Mayıs Kontrolü

Çocuklar ve T1DArda Eren Karadavut'un 20 Mayıs Kontrolü

imageOğlum Arda Eren 6 aylık tip 1 diyabetli.

3 aylık ilk ha1c sonucumuz 7.0 çıkmıştı. Mayıs ayı kontrolü  sonuçları dün çıktı ha1c si bukez 6.0 🙂 🙂

Canım oğluma gösterdiği uyumlu tavrından dolayı, diyabetimben.com sitesi ve paylaşımda bulunan bütün ailelere teşekkürler.

diyabetimben.com ile teşhis konulduğu ilk aylarda tanıştık ve çok bilgi tecrübeyi edindik.

Sevgiler selamlar

Dilek Demirbilek Karadavut

22 YORUMLAR

 1. Canım Arda’yı lütfen benim için defalarca öpün.O ki atalarının kirletmiş olduğu bu dünya ya maalesef bedel ödeyenler listesinden gelmiş.Ama bir şansı var oda sizin gibi duyarlı bir anneye sahip olması.Tek dileğim Arda ve onun gibi binlerce yavrunun gençliklerine geldiğinde bu illetin çaresi bulunsun yada yaşam biçimi kolaylaşsın.Onlara bu borç ancak böyle ödenebilir.
  Saygılarımla sağlıklı bir yaşam diliyorum.

  Ünsal Kantarcı

  • Esra hanım ,
   Biz Arda’nın doktorunu değiştirdik her soruğum soruya kısa cvp almak ,her benim için sıkıntılı dönemde mesela(üst üste 3 -4 saat şekerinin düşük 58 mg,68 mg,78mg )çıkması durumunda açıklayıcı bilgi yerine normal,normaldir,olağan gibi cvp lar almak canımı sıktığı için ve arayıp ulaşamadığım için.
   Esra hnm gittiğimiz yeni sağlık kurumu çok bilinen büyük bir kurum fakat beni yine tatmin etmedi bilmiyorum ben çokmu şey bekliyorum acaba?
   Siz başkent üniversitesi hastanesine gidiyorsunuz acaba çocuk endokrin varmı bu kurumda?
   Sevgiler

   • Dilek Hanım,

    Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde maalesef Çocuk Endokrin bölümü yok.

    http://www.diyabetimben.com/2012/08/16/cocuk-endokrin-doktorlari-istanbul/ linkindeki doktorlardan denediğiniz hiç oldu mu? Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz ve Prof. Dr. Serap Semiz’in iyi olduğunu duymuştum.

    Gittiğiniz hastaneyi bilmiyorum ama içinize sinmediyse gitmeyin bir daha. Kapısından girdiğiniz anda kendinizi rahat hissetmiyorsanız bence tekrar gitmenizin bir anlamı yok.

    Bir de 170 mg/dL değerlerine normal diyen doktorlar var 🙂

    sevgiler

    • Esra hnm
     170mg,180mg normal diyor doktorlar küçük çocuklarda biraz daha esnek olunabilirmiş…bilmiyorum ben yine de bu seviyelere çıkmasına İzin vermiyorum .
     Prof.sema. Semiz i çok duydum 3y sonra kendisinden randevu almayı düşünüyorum.

 2. Dilek Hanım
  Bizde sizinle aynı şeyleri yaşadık. Niçinler, nedenler, kendini suçlamalar fakat bunların bir şeye faydası yok. Bugün itibari ile çocuğumuzun hayatını nasıl kolaylaştırabiliriz, üzerlerindeki yükü nasıl hafifletebiliriz bunu düşünmeliyiz. Sanırım çocuklarımızın uyumlu olması işimizi kolaylaştırıyor. Zaman içinde alışacaklar ve hayatlarının parçası olacak.

  Kadir 11 yaşında insülinini yapabilmekte karbonhidrat sayımınıda beraber öğrenmekteyiz.

  Arda henüz küçük fakat diyabet çocukları çabuk olgunlaşıyorlar.
  Zamanla oda insülinini kendisi yapacak, yemeğini ayarlayacak, o gün gelene kadar üzerimize düşen ne ise yapacağız.

  Arda’yı bizim için gözlerinden öpünüz.
  Selamlar.

  • Eşhan bey ,
   Ne kadar zaman geçsede nedenler niçinler,kendimizi suçlamalarımız acaba anne sütü almadı ondan mı , d vitamini az verdim ondan mı bundan mı ,şundan mı hele belirtileri verdiğinde nasılda anlayamadık geri dönüşü olmadığını bilsekde bu düşünce bile kendimizi sorgulamamıza hep neden olacak biliyorum.
   Alışmak demiyorum diyemiyorum bana bencilce geliyor,kabullenmek ?bundada kararsızdım denebilirmi diye ama. Baktım Arda’ya parkta kendisin uzatılan eti puf u almayıp,gittiğimiz kontrolde senin neyin var bakalım diyen doktora diyabetim var,dedesi ameliyat olunca şekerin yükselmiş senin demeye başlyınca kendi özel durumunun farkında olması beni ayılttı , uyum sağlaması,biraz daha büyüyünce sorumluluk almaya başlayacak Kadir abisi gibi galiba bizler o zamanlarda bunlardan mutlu olmaya çalışacağız.Diyabetli bir birey olarak yaşamayı başarmalarından…
   Selamlar

   • Dilek Hanım Merhaba,

    Aslında yorum yapmayacaktım ama yine de yapma gereği hissettim.

    ETİ Puf’u reddederek yaşamak mı doğru olan? Yoksa karbonhidrat sayımını öğrenerek beslenme şeklini esnetmek mi doğru olan? Ki bence ikram edileni reddeden tip-1 diyabetliden ziyade neyi ne kadar ve ne zaman yiyeceğini bilenleri tebrik etmek lazım.

    Bence Arda’yı bu şekilde yetiştirin. Tip-1 diyabetin elbette farkında olacak ama kendi yasakçı düşüncesiyle yetişmemeli.

    Sevgiler

    • Esra hnm merhaba,
     Cho sayım yöntemini geliştiren bilim insanlarına da buradan yeri gelmişken teşekkürler özellikle küçük diyabetlilerin yaşamını daha kolay hale getiriyor.
     Eti puf u kabul etmeme durumu sakıncalı bir gıda, şekerini yükseltecek bir besin oldugunu idrak ediyor olmasından.
     Yoksa bizde yavaş yavaş özelliklede sizin sayenizde cho sayımını doktorumuzun (gerek yok)demesine rağmen öğrendik ve uyguluyoruz.
     Biz genelde böyle gıdaları ana saatinde uygun insülin dozunu uygulayarak dondurma,bitter sarelle,bisküvi veriyoruz.
     Ben eti puf u reddedmesinden mutlu oldum çünkü hem ana,hem ara öğün saati geçmişti artık.
     Selamlar. Sevgiler

 3. Ünsal bey,Esra hanım,Eşhan bey hepinize teşekkürler.
  Esra hnım bu sonuçları almamızda sizlerin diyabetimben.com sitesinin bu sitedeki tüm arkadşların tecrübelerini paylaşmalarındaki ve sıkıntılı anlarımızdaki en büyük ilacımız olan moral motivasyonu burada bulaak yola devam etmenin ürünü herşey…umarım ki hep böle olur bir gün gelir birlikte yapay pankreası kutlarız bir gün gelir tümden ortadan kalkışını kutlarız diyabetimizin inşallah.
  Sevgiler

  • Dilek Hanım merhaba,
   Çok geçmiş olsun demek artık bana çok abest geliyor, üstelik geçmeyeceğini öğrendiğim halde ama en kısa en kısa zamanda oğlunuz Eren Arda’nın hastalığı ile birlikte yaşamasını öğrenmesi dileğiyle diyebilirim sanırım.Sizin de dediğiniz gibi inşallah bir gün tamamen ortadan kalkması dileğiyle.
   Arda Eren çok tatlı ya yanımda olsa ısırmadan duramazdım sanırım özellikle kardeşini. 🙂 İnşallah tüm kontrolleri sonucunu bizlerle paylaşırken yazının sonuna gülücük koyarsınız.
   Allah yardımcınız olsun.Bu zorlu yolu büyük adımlarla yürümeniz dileğiyle.
   Hoşçakalın.

   • Hatica hnm merhaba
    Zorlu ama başardıkçada inanın adımlarımız biraz daha büyük atmaya baslıyoruz.çocuklarımızın sorumluluk almaya başladığını görmek de yüreklendiriyor bizi,bir umut dur yaşamak yarına dair güzel planlar yapmak,inanmak,sürekli gittiğimiz dr,kurum, değil beni umuda bağlyan km lerce uzakta olan çalışmalar için hep duacıyım duacıyız.Eda Cengiz ve bizi onunla tanıştıran bir araya getiren Esra hnm sağolsunlar var olsunlar.

    Sevgiler

  • Dilek hanım, teşekküre gerek yok;ben sadece içimi yansıttım Arda benim torunum sayılır, asıl ben size teşekkür ederim duyarlı bir anne olduğunuz için. Ve lütfen şunu da asla unutmayın ve teselli bulun kendinize ismini telaffuz bile edemediğim hastalığın pençesindeki çocukları düşünün o saçları olmayan ağızları kapalı ve hastaneye mahkum yavruları. Unutmayın ki zaman herşeyin ilacıdır ve Arda’cıkta bu yaşama ayak uyduracaktır ve alışacaktır ve de bu sayede de çok sağlıklı bir yaşama adım adım yürüyecektir.Yeterki siz hep dimdik ayakta olun.
   Mutlu ve sağlıklı günlere ulaşmanız dileğiyle…

 4. bende bu sayfalardan cesaret bularak kızıma pompa taktırma kararı aldım esra hanımın ismi ve soyismi kızımla aynı olduğu için kızımın ilgisini çekti uzun bir zamandır sayfayı takip ediyor pompa ile ilgili bütün videoları izliyor pekte memnun kalıyor oda kararlı pompa taktırmaya ama dün diyabetle ilgili bir semineriye katıldık pompanın vücutta enfeksiyon yapacağı ve çirkin görüntü vereceği konuşuldu kızımın bütün şevkini alıp götürdü bu konuşma ne yapsam ne desem bilemedim

  • Pınar Hanım Merhaba,

   Seminerdeki uzmanları kınıyorum 🙂 Enfeksiyon riski kalem insülinlerde daha fazla. Ki günde 4 kez delinen kol, bacak, göbek mi daha çabuk enfekte olur? Yoksa 3 günden sadece 1 kez delinen yer mi?

   Estetik konusunda haklılar ama. Ancak tip-1 diyabetimizi pompa ile yönetmek daha kolay olacaksa neden estetik kaygısı taşıyalım ki? Ki ben de takıyorum.

   İsterseniz telefonda konuşalım. Ad-soyad adaşım ile de tanışmak isterim 🙂

   sevgiler

   • Esra abla bende sizinle tanışmak görüşmek ve konuşmak isterim.10 yaşındayım.Benim için de çok moral olur.Ama nasıl görüşebiliriz?Ben sizi uzun zamandan beri takip ediyorum.Videolarınızı izleyip ilham alıyorum.Çok istiyorum ama ah bi okullar kapansa :D.Bugün de okulda doğum günü oldu.Karbonhidrat sayımını bilmediğimiz için iğne dozunu fazla vurmuşuz.Bu yüzden kan şekerim düştü.Perişan oldum.Özellikle bu durumlar için pompa taktırmak istiyorum.
    Sevgilerimle esra avcı …

    • Esra’cım,

     Annen esra@diyabetimben.com mail adresime telefon numarasını göndersin.

     En azından telefonla konuşalım. Olur mu? Akşam ararım.

     İyi ki doğdun 🙂 KH Sayımını bilseydin en azından düşüklük olmazdı kan şekerinde. Ama her şeyi birden öğrenemiyoruz. Keşke öğrenebilsek.

     Ama KH Sayımını bilmeden pompa kullanmanın bir anlamı olmadığını bilmeni isterim.

     sevgiler

  • Pınar Hanım cım;
   pompa tip 1 diyabetliler için günümüz dünyasında bildiğimiz ölçüde bize sunulan en iyi tedavi yöntemi.. ben 13 yıldır tip 1 im ve kalem kullanıyorum.. ne yazık ki hiç kimse bu tedavi yönteminden bahsetmedi bana yada bize!!! çünkü doktorlar üzerlerine sorumluluk almak istemiyorlar… hiç kusura bakmayın ve sözüm meclisten dışarı ama zor geliyor onlara hastalara kişisel zaman ayırmak.. buradan Nesil hanım a tekrar çok çok teşekkürler ve sewgiler… birazdan onun yanına gideceğim ayrıca… ama Nesil hanım gibi elini taşın altına koyma cesaretinde bulunan doktor sayısı inanın bir elin beş parmağını geçmez ama biz buluruz onları 😉 değil mi… kısacası sakın korkmayın düşünün 2 aylık bebeğe takılmış bu cihaz.. ve yıllardır neredeyse 15 yıldır kullanan arkadaşlarımız var.. lütfen araştırmayı bırakmayın ve kızınız için en iyisini bulacağınıza adım kadar eminim.. ben de en kısa zamanda maddi açıdan da zorluk çekmezsem inşallah pompaya geçeceğim.. mutlaka bunu tecrübe etmek istiyorum ve yazacağım buradan da…
   kızınıza olan sewginiz hiç eksilmesin inanın göstermese de buna eminim çok ihtiyacı olacak her zaman…
   mutlu mutlu ANlar herkese 😉

 5. Pınar hanım merhaba,
  O saçma sapan konuşmaları yapan kişilerin ya Hipotalamik kusurları var yada pompa firmaları o kişiyi yeteri kadar besleyememiş. Belki beslemiştir ama Hipotalamik hasarlardan dolayı kendini doymamış zannediyordur. Bence o kişiye Hipotalamus hormonunu pompa ile zorla vermek gerekir.
  Banada firma ile hastanın bir araya gelemeyeceğini, bunun ETİK olmadığını söyleyen prof doktor (bu arada söylediği saçmalıklarla burayı doldurmak istemiyorum) ve klanının ilgili firmalar sayesinde gittikleri eğitim amaçlı tatiller acaba ne kadar ETİK.
  Bu arada inşallah kızınızın düşünceleri konusunda çözümü bulmuşsunuzdur.
  mutluluklar 🙂

 6. Pınar hnm merhaba,
  Kızınıza pompa kullanmakmkonusunda bence doğru karar eşiğindesiniz kullanan kişilerle kızınızı birbaraya getirme sansınız var ise yararlı olabilir belki…
  Yurt dışında bazı ülkelerde 0-5 yaş arası diyabetli çocuklara özellikle pompa tedavisi tercih ediliyor diye okumuştum.
  Bende oğlum Arda Eren de pomya ya geçmeye sıcak bakıyorum.caillou çizgi filminde emma karakteri tip 1 diyabetli ve pompa kullanıyor oğlum izleyince anladı bende isterim dedi,inanın çok sevindim tabi küçük olması avantaj uyum kolay oluyor.
  Kızınız için en hayırlısının olmasını temenni ederim bu süreci yumuşak anne dokunuşlarıyla atlatırsınız eminim.

  Sevgiler

 7. Merhaba Dilek hanım…. Arda ve sizin adınıza çok mutlu oldum.Umarım hep böyla güzel sonuçlarınız olur.Malesef bizim bu ayki testimiz 9.7 çıktı. Bu yüzden morelimiz çok bozuk.Bu sene furkanı idare etmekte çok ama çok zorlanıyorum. Benim dediğimin tam tersini yapıyor geçen seneleri mumla arıyorum desem yeridir ne yapacagımı saşırmıs durumdayım. SAYGILAR…

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: