Ankara’da Tip-1 Diyabetli ve Çölyaklı Öğrencisi Olan Okul

Çocuklar ve T1DAnkara'da Tip-1 Diyabetli ve Çölyaklı Öğrencisi Olan Okul

Herkese Merhaba,

Mail yoluyla benimle iletişime geçen herkesin sorularına yanıt veremesem de sizlerden destek alarak belki yanıt verebiliriz diye düşünüyorum.

Ülkemizde tip-1 diyabetli dostu okullar ve öğretmenler bulmakta sıkıntı yaşamaktayız. Her ne kadar sıkıntı yaşasak da aradan sıyrılan ve özellikle tip-1 diyabette, çölyakta ve olası diğer kronik yaşam şekillerinde tecrübeli okullar da bulunmakta. En azından ‘öcü’ gibi bakmıyorlar bu kronik yaşam şekillerine sahip olan çocuklarımıza.

Ki zaten sizlerin de bildiği üzere aradan sıyrılan okullardaki öğretmenlere Tip1 Diyabetliler Derneği ‘teşekkür belgesi’ vererek motive edici ve özendirici bir projeye de imza atmıştı.

Ankara’da yaşayan bir ailemizin kızı tip-1 diyabetli ve çölyaklı. Bu sene ilkokula başlayacak. Ankara’da önerebileceğiniz ilkokul isimlerini bizlerle payalşabilirseniz sevinirim.

6 YORUMLAR

 1. Asena Baktır Altınoğlu

  MEB Koleji’ni sıkı tavsiye ederim. Ben görüştüğümde 17 yıllık bir hemşiresi vardı ve Tip-1 diyabet takibi yapmış acayip bilgili bir hemşireydi. 5 _6 tane, bir kaç tanesi pompa kullanan olmak üzere tip 1 diyabetli öğrenci vardı.

  Çölyak da olunca doğa koleji sıkıntı olabilir.

  Bir de Doktorlar adında butik bir okul daha var ora ile de ön görüşme yapabilirler belki

  Mehtap Özköylü

  Arı İlkokulları’na gidebilirsiniz.

  Rukenbatursirel

  Gordion’un yanında MEV’i öneririm.

 2. Merhaba,
  Bora su an 1. Sınıfta. Milli Egitim Vakfı Koleji’ ne gidiyor. Her anne baba gibi inanılmaz endişelerde başladık. Tip 1 diyabetiz biz. Çölyak biz de yok. Cok özverili, harika bir hemşiremiz var. Her sabah her öğlen yemeklerimizin fotolarını çeker bana gönderir. Beraber karbonhidratına ve insulinine karar veririz. Ölçümlerini yapar. Bora yi okul icinde psikolojisini de bozmadan hissettirmeden takip eder. Sınıf öğretmenimiz ve tum branşlar da Bora daki degisiklikleri takip ediyorlar. Ama ölçüm ve insulinlerimizi sadece Meleğimiz Ayse hemşiremiz yapar. Okuldaki tek tip 1 diyabetli biziz. Colyak olan cocuğumuz var mı ilgilenirseniz sorarım. Bi arkadaşımın cocuğu da Sınav kolejin de. O da cok memnun.

 3. Merhaba,
  Benim oğlum da tip 1 diyabet ve bir sene oldu
  Teşhis konulanı. Sınav Koleji’nde okuyor. Ilk olarak öğretmenlerimiz süper kişiler karbonhidrat hesabını bile öğrendiler. 2 hemşire ve doktorumuz var okulda hepsi birbirinden ilgili. Geçen sene teşhisten sonra okulumuz menü listesine yemeklerin karbonhıdrat hesaplarını bile ekletti. ( yemek firması bir diyetisyenle anlaştı aylık hesabı yapıyor) bu anlamda okulumuzdan cok memnunuz. Yardımcı olabildiysem sevinirim

  • Bizde ankaradayız bu yazılanları görünce çok mutlu oldum en büyük tedirginliğim kızımın okul zamanı zorluk çekmesi, bana umut oldu tşk ederim

 4. Merhaba benim kızım 11 yaşında ve 3 yıldır diyabetli . Özel Ceceli Okulları hastalıgimizin ilk gününden itibaren tüm çalışanları ile hep yanımızda idi. Genel Müdüründen hizmetlisine kadar bütün çalışanlar kızıma ve aileme her türlü desteği verdi. Rabbim böyle güzel yürekli insanların sayısını artirsin.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: