Ankara’da Neler Oldu?

EtkinliklerAnkara'da Neler Oldu?

Ankara’da Neler Oldu?

Her yıl 14 Kasım’da Dünya Diyabetliler (şeker hastalığı) Günü kutlanır. Ben pek sevmem öyle önemli günleri kutlamayı. Buna evlilik yıl dönümümüz de dahil 🙂 .

Ama bu sene hem bloğumuzun daha 9 aylık olması hem de Ankara ekibinin bizi Ankara’ya davet etmesi ile 11 Kasım Pazar günü zorlu bir yolculuğun ardından Ankara’daydık.

 

 

 

Eylül’ü kucağına alan kim? Elbette Diyetisyen Nesil Gören Atalay

Zorlu bir yolculuk diyorum. Çünkü bizim için yani İstanbul’da gidecek katılımcılar için ayarlanan midibüsün kaloriferi çalışmıyordu. Bunu fark ettiğimizde Adapazarı civarındaydık. Aracın içerisinde nefesimizle ısınamayan camlardan su damlaları akıyor ama sular akamadan donuyordu. Bir ara camların tamamı o kadar buz tuttu ki sanki buzhanede hissettik kendimizi.

 

 

 

Selim Bey ve sevdiceği Ajda Hanım
Selim Bey ve sevdiceği Ajda Hanım

10 Kasım Cumartesiyi 11 Kasım Pazara bağlayan gece saat 02:00’da çıkmıştık yola. Pazar sabahı 08:45’te şükür varmıştık. Bizi karşılayan Diyetisyen Nesil Gören Atalay ve Ankara Diyabetizler Grubu’nda Aşır Can Büyüker, Enes Ünver ve Samet Tekinışık’ın samimiyeti bizi çabucak ısıttı. Bloğumuz aracılığı ile Kastamonu, Kayseri, Samsun, Ankara ve Kütahya’dan da katılanlar vardı. Çocuklarımızla beraber yaklaşık 41 kişi U düzeni masa etrafında kahvaltımızı yapmaya başlamadan önce öncelikle Dyt. Nesil Hanım ve ardından ben kısa birer konuşma yaptık. Konuşmayı yaparken tüm katılımcıların orada bulunmadan ne kadar mutlu olduklarını sizlere anlatmam inanın çok zor. Ortak paydası diyabet olan ve paydadan yola çıkarak birçok ilden Ankara’ya gelebilen ben dahil herkesi şaşkınlıkla izledim. Düşünsenize, bizler sırf blogtan yaptığımız çağrı ile birçok arkadaşımızı getirmiştik olduk. Peki nası oluyor da bu kadar güvenebiliyoruz birbirimize? Bunun nedeni tek ortak payda olan diyabet’in gücünün çok fazla olması işte.

Soldan sağa; Emine Hanım, ben ve Serpil Hanım

Bir ara Öyküm ile Antalya’dan canlı bağlantı yaptık. Bildiğiniz üzere bir enfeksiyon sebebiyle Antalya’da tedavi görüyor. Telefon görüşmesini tüm salonla beraber dinledik. Ağlamamak için kendimi zor tuttum.

Saat 11:30 gibi de Nesil Hanım bize KH Sayım Yöntemini kısaca anlattı. Soru-cevaplarla güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Ben ne mi öğrendim? Şaşırabilirsiniz ama inanın bilmiyordum. Mesela paketli bir ürünün KH miktarı hesaplanırken indeks kısmında KH miktarı ve bununa beraber posa miktarı da dikkate alınmalıymış. Eğer 1 paket bisküvinin 30 gr KH ve 6 gr posa içerdiğini indeks kısmından okuyorsak 30 gr KH – 6 gr posa = 24 gr KH aldığımızı hesaplamamız gerekiyormuş. Ama bu KH ve posa miktarı hesaplaması paketli ürünler için gerekli.

 

Soldan sağa; Bilal Bey,ben,Hakkı Bey,Aşır Bey,Ajda Hanım ve Selim Bey

Kahvaltı yaparken DiyabetimBen YA SEN? t-shirtlerimizi herkese dağıttık. Çok mu çok güzel olduk t-shirtlerin içerisinde 🙂 .

12:00 gibi de Roche’un Ankara ekibi bizlere Accu-chek Performa Nano ve ölçüm çubukları getirdiler. Bunun yanında Performa Nano kalemleri ve ayak bakım kremleri aldık. Bildiğiniz üzere Roche İlaç İstanbul’dan Ankara’ya gidiş-dönüş ulaşımımıza, DiyabetimBen YA SEN? T-shirtlerimizin basımına, sabah yaptığımız kahvaltımızın ödemesine de sponsor olmuşlardı. Tekrar ROCHE İLAÇ’a bize verdikleri destekten ötürü teşekkür ederiz.

 

Bir ara elimde 1 adet özel kesim 2,5 yaş t-shirtü vardı konuşma yaparken. Facebook’ta herkes ‘gel vatandaş gel’ diye satış yaptığımı hayal ediyor 🙂 . Vallahi ben de bu fotoyu görünce; ‘abilerim, ablalarım. bu t-shirt var ya bu t-shirt…’ dediğimi hayal ediyorum 🙂 .

 

 

 

Soldan sağa; ben,Gökhan Bey, Diyetisyen Nesil Hanım ve Aşır Bey

Saat 13:30 civarı artık Ankaralı Diyabetizler Grubu yavaş yavaş gelmeye başladı. Ankara havaları eşliğinde hepimizi sahnede oynarken görmek büyük keyif verdi. Ekiplerin kaynaşması ayrı bir mutluluk.

Öğle yemeğine başlamadan önce Nesil Hanım tabaklarımızdaki yemeğin kaç gr KH içerdiğini söyledi. 80 gr idi değil mi? Yanlış hatılıyor da olabilirim. Ekmek hariçti bu rakam. Bir tabakta kanat, Adana, haşlanmış sebze, milföy böreği vardı. Ayrıca ortada salata tabakları da bulunuyordu. Bizler için harika bir öğün.

 

Buket Hanım’ın Oğlu

Bu arada bir ara bir de halay çektik. Halay çekmeyi severim. Düğünümde de halay başı bendim 🙂 . Halayın ruhuna uygun aynı ayak hareketleriyle çember oluşturup birliği kuvvetlendirmiş olmamız büyük bir mutluluk.

Müzikleriyle bizi oynatmayı başaran ve samimiyeti ile de ayrıca tanıştığımıza memnun kaldığımız Dj Osman Boztepe’ye teşekkürler 🙂 .

 

Soldan sağa; Eşim Eşref ve Özkan Bey

Bir ara Tülya Can Bülbül ile tanıştım. Blogtan ve Facebook üzerinden tanışıyoruz ama ilk defa yüz yüze karşılaştık. Yolculuğumuzun kötü geçtiğini bildiği için bana boynundaki şalını verdi. Tekrar çok teşekkür ediyorum kendisine.

Diyabet hikayelerimizin meşhur kahramanı Sıddık Bey ile de tanıştık. Sinem Çakır’ı da yüz yüze tanıma fırsatım oldu.

Veda konuşmamızı da yapıp İstanbul yoluna çıkmak için aracımıza doğru gittik. Bizi aracımıza kadar yolcu etti tüm arkadaşlarımız. Aracımız tam kalkarken Kayseri’den Buket Hanım’ın turkuaz mavi pikesini bize vermesi de ayrı bir duygusallaştırdı. Yol boyunca boynumda Tülay Hanım’ın şalı, Eşref ve benim üzerimde Buket Hanım’ın verdiği pikesi vardı. Bir ara Oktay Bey’in yanına pike ile gidip bir de onunla ısındık.

Diyabetli babası Özkan Bey’in 2,5 yaşındaki destekçi kızı Eylül Çakır

23:30’da ise İstanbul’daydık. Herkese tüm destekleri ve katılımları için tekrar çok teşekkür ederiz.

34 YORUMLAR

 1. Dün çok zor bi gündü. Bedeninin ayrı yerde ruhunun ayrı yerde olması insanı yoruyomuş. Orada olmayı çok çok isterdim. Gelen yorumlardan da etkinliğin başarıya ulaşmış olduğunu sezdim. Mekanı da beğenmişsinizdir umarım.
  Her organizasyonda ufak tefek aksaklıkları olur, bu aksaklıklar sonrakiler için tecrübedir. Umarım daha nice organizasyonlarda yüzyüze görüşme şansı yakalarız.
  Biryere bağlı olmayan diyabetli arkadaş gruplarıyla yapılmış belki de dünyadaki en büyük şölenlerden biriydi bu. Kendimi çok eksik hissettim orada olamadığım için. Toparlayınca İstanbula gelmek istiyorum Allah izin verirse, inşallah o zaman grubun bi kısmını tanıma şansım olur.
  Hekese katılım için yeniden teşekkür ederim. Dünya Diyabet Haftamız kutlu olsun, hepimiz için daha iyi bir sene olsun İnşaAllah. Kendinize iyi bakın 🙂

 2. esra hanım sağ salim ulaştığınıza etkinliğimizden memnun kalmanıza sevindim.Genelde biz Ankaralı diyabetizler grubu her etkinliğimizi böyle düğün tadında yapıyoruz .Hem stres atmış oluyoruz hem kaynaşıyoruz.Birde biz etkinlik dışındada görüştüğümüz için etkinliklerde sohbet değil eğlence ağırlık oluyor.Belki sizleri yeterince ağırlayamadıkmı diye düşünüyorum. Hani sohbet ağırlıklı olmdı diye…Yinede sizleri tanımaktan mutluluk duydum.inşallah önümüzdeki senede biz geliriz.yALNIZ bişeyi anladım bizler böyle kalabalık ve şehirlerarası organizasyonları ya sonbaharda ya ilkbaharda yapmalıyız.Malum hepimizin vücut direnci düşük enfeksiyonda şekerleri bozuyor.Ben bile şu an öksürük hapşırık boğaz yanması yaşıyorum.Herşeye rağmen güzel bir gündü.Geldiğiniz için hepinize tek tek teşekkürler ediyorum

 3. esra hanım sizinle tanıştığımız ve bizi kırımayıp geldiğiniz için çok teşekkür ederiz umarım memnun kalmışsınızdır yine güzel bi organızasyonda görüşmek dileğiyle

 4. Sağ Sağlim İstanbula ulaştığınıza ve etkinlikden memnun kalmanıza sewindim. Öğle saatine kadar olan yani 08:00-12:00 arasında bir nevi eğitim ve sohbet tadında sessiz ve güzel bir ortamda geçti. Ankaradan ben,Samet ve Enes arkadaşlar Kahvaltıya katıldık. Öğleden sonrada Eğlence Doruga vardı. Herkes kurtlarını döktü 🙂 orda 80-90 kişinin şekerlerini ölçsek belki en yüksek 150 bulamayız bile. Sizin Memnun olmanız bizi mutlu eder. İnşallah Bir daha görüşmek dileği ile :))

  • Osman Bey,

   Yazıyı biraz hızlıca yazdım. Yazarken aklımdaydınız 🙂 .

   Ekleme yaptım yazıya. Okursunuz 🙂 .

   Sizin bizi uğurlarken ki esprili konuşmanızı hiç unutmayacağız. Ama unutmayın; İstanbul’da evim eviniz. İstediğiniz zaman buyrun gelin.

   sevgiler

 5. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum bende.Esracım organize edip geldiğin için sana ve şeker dostlarıma.Ankara da bizi ağırlayan şeker arkadaşlara.
  Güzel bir gündü,daha güzel günlerde görüşmek dileğiyle…
  Sevgilerr

 6. esra hanım işin şakası bi yana gercekten uzun bir yol katedip o birlikteligi saglamak için emek gösterdiğiniz için ayrıca teşekkür ederiz inşallah bidahaki etkinlikte buluşmak üzere 🙂

  • Osman Bey,

   Eşim Eşref’in dilinden Angara havaları düşmüyor sayenizde 🙂 . Az önce telefonda Ankara’nın Bağları da Büklüm Büklüm Yolları nı söyledi 🙂 .

   sevgiler

 7. Sağsalim İstanbul’a ulaşmanıza ve etkinlikten memnun kalmanıza çok sevindim..Ankara grubu olarak bizlerde sizleri ağırlamaktan zevk duyduk ve çok keyifli bir vakit geçirdik..Hepinize çok tesekkürler geldiğiniz için..bir diğer etkinlikte belki İstanbul grubu Ankarayı ağırlar;) tekrar görüşmek üzere hoşçakalın..

 8. merhaba
  ağlattınız beni yaaa…sizi seviyorum diyabetizler.bugün yorgunluktan bitsemde yanınızda olmak çok güzeldi.yeni bilgiler,yeni paylaşımlar yeni eğitimler yapıcazz ve daha çok büyüyceğiz…diyabeti yaşamak eğitimle başlar…bu ilkti daha çok sefer biraya geleceğiz.hepinizle tanışmaktan çok mutlu oldum.ankaralı diyabetizlerin olduğum gibi artık istanbul,kastamonu,kayseri,konya diyabetizlerin de ablsyım.iyi ki varsınız….
  buarada yanımızda olamayan öyküm,serdar ve fatih…yokluğunuz belliydi.bi dahakine yanımızda olmanız dileğimle…
  esra hanım iyi ki tanıdım sizi..iyi ki istanbul grubuyla buluştuk.sayenizde bir çok kişiye ulaştık…çok teşekkürler…
  enese ayrı bir teşekkür benden, beni karşıladığı için….
  vvvvveeeee dünya diyabet haftamız kutlu olsun!!!!
  en kısa sürede öyküm-serdarın koordinatörlüğünde benim hazırladığım tip 1 diyabet beslenme çantası karbonhidrat sayımı kitapçıklarını yollayacağız size…..

 9. Esra Hanım, dün harika bir gün geçirdik, kendi adıma çooook teşekkür ederim 🙂 Biliyorum yoruldunuz ama bence değdi, bu kadar diyabetlinin bir arada bulunması, birlikte bir şeyler yapması, öğrenmeye, öğrendiğini paylaşmaya çalışması bence çok değerli bir şey, ve bunun devamının geleceğinden eminim 🙂 Biliyorsunuz ki yalnız değilsiniz, bir işin ucundan tutabilecek pek çok diyabetli ve yakını var bu sitede.

  Pek çok güzel insanla tanıştım, tanıştıklarımla sohbetimi ilerlettim, farkında olmasalar da herkesten bir sürü şey öğrendim, orada bulunan herkese de çok teşekkür ederim ayrıca.

  Ayrıca Eymen’i bundan sonraki buluşmalara da bekliyoruz, aslında tüm ufaklıkları bekliyoruz, onlar dünün en güzel renkleriydi, bir de çocukların bu konuda bilinçlenmesi çok çok daha önemli bence.

  Son olarak, beni sevdiceğime kavuşturdunuz, onun için ne kadar teşekkür etsem azdır 🙂

 10. Esra hanım;
  Sayenizde çok güzel bir gün geçirdik. Tabi bizi misafir eden Ankara grubunu da teşekkür ederiz.Eşim henüz yolun başında olan bir diyabetli olarak onunla birlikte bende çok faydalı bilgiler öğrendim.Nesil hanıma da bizlerle paylaştığı çok değerli bilgileri için ayrıca çok çook teşekkürlerimi sunuyorum. Sağlıklı günlerde yine hep bir arada olmak dileğiyle…

 11. Öyküm, Seçil, Nesil, Tuğba, Başak, Tülay, Emine ve Sinem Hanım,
  Selim, Osman, Aşır Bey ve Mehmet Ali’cim,

  Ara sıra daralsam da yorgunluktan inanın bir an öyle güzel şeylerle karşılaşıyorsunuz ki yorgunluk kalmıyor.

  Nesil Hanım bizlere kapısını açtı. O kapıdan girelim lütfen. Böylesine bilgili ve biz diyabetlilere iyi bir yön verebilecek diyetisyene her diyabetlinin ihtiyacı var. Lütfen Nesil Hanım’a mailler gönderin. Arayın.

  Selim Bey’in yorumuna çok güldüm. Sevdicekleri de kavuşturmak bizim işimiz 🙂 .

  Eymen konusuna gelince. Bir dakika. Önce Eymen kim? ondan bahsedeyim. Eymen Talha’nın kardeşi, Türkan Hanım’ın da oğlu. O kadar zeki kl bu Eymen. Hem de 3 yaşında 🙂 . İstanbul’a dönerken her sohbete katıldığında verdiği cevaplar ağzımızı açık bıraktı. Bir o kadar da güldürdü. İnanın daha büyük bir keyifle İstanbul’a dönmemizi sağladı.

  Eymen’i çektiğimiz bir fotoğraf varsa lütfen bana gönderin. Herkes tanısın Eymen’i 🙂 .

  Ben bir ara izin alıp Ankara’ya gitmeyi düşünüyorum. Ama yalnız 🙂 . Sizsiz. Öyküm’ün yanında çırak olarak eğitim almayı uygun gördüm kendi kendime. Nesil Hanım’da orada olursa daha bir iyi eğitilirim 🙂 . Sonrasında da ‘iyi usta çırağından belli olur.’ u sizlere göstermiş olurum 🙂 .

  Herkesi çoook öpüyorum. Katılan ve emek veren hepimizi de yürekten alkışlıyorum. Bizler büyük bir işi başardık.

  NOT: Bugün mesai bitiminde eve servisle dönerken serviste Ankaralı müdürüm ve Ankaralı bir çalışanımıza DJ Osman Boztepe’den şarkılar dinlettim 🙂 .

  sevgiler

 12. Merhabalar
  Gerçekten güzel bir gün geçirdik.Esra Hanıma Öyküm Hanıma ve emeği geçen herrkese sonsuz teşekkürler!Çok eğlendik ama gerçekten Nesil Hanıma doyamadık.
  Nesil Hanım bundan sonra peşinizdeyiz haberiniz olsun:))
  Öyküm Hanım, sizi tanımayı da çokk istiyorduk biz, yokluğunuz üzdü bizi.Umarım en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz.En kısa sürede sağlıklı sıhhatli bir şekilde tanışmak en büyük dileğimiz.
  Esra Hanım sizin yaptıklarınızın yanında benim mavi pikenin lafı bile edilmez.Bir mavi pike ünlü oldu sayenizde:))İşe yaradıysa ne mutlu bize.Herşey için çook teşekkürler!

 13. Buket Hanım merhaba,
  Güzel dilekleriniz için teşekkürler. Ben de burdan müjde veriyim bugün sonuçlarımda ciddi bir düzelme oldu. İnşallah bir aksilik olmazsa hafta sonu evime kavuşacağım.
  Nesil için söylemek istediğim bikaç şey var. 22 senedir beni gerçekten herşeyimle çekebilen ve beni ikna ederek ilerletebilen iki tane diyetisyen olabilmiştir. Biri ablamdan yakın zaten sevgili Emel Özer, diğeri de hayattaki en yakın bikaç dostumdan biri o da Nesil 🙂 Bir diyabetlinin elinin altında kendini anlayabilen bir diyetisyen olması, diğer arkadaşlarına göre 1-0 önde olması demek. Bu anlamda ankara ve izmirdeki arkadaşlar olarak ona ne kadar teşekkür etsek az. Bu işi iş olarak değil gönül vererek yaptığını belki en iyi ben bilirim. 5 sene oldu beraber çalışıyoruz ve 5 senedir yaptığımız her kamp-her eğitim bir öncekinden iyi oldu çok şükür. İyi ki varsın Nesil …
  Bugün biraz duygusalım sabah aldığım iyi haberden dolayı. Ankarada o eğlencede olmayı gerçekten çok isterdim ama sağlık olmayınca gördüğünüz gibi bişey olmuyo. Herkes kendine iyi baksın 🙂

 14. Esra hanım
  uzun süren ama en azından sıcak 🙂 olan dönüş yolculuğumuza
  baya bi kafamızı şişiren 3 Tahadan en küçüğü Eymen ..
  öncelikle hafta sonu için size ,Blogdaki arkadaşlara,Ankara grubuna,ve özellikle Nesil hanıma cokk teşekkür ediyorum.bu kadar sıcak içten bir yaklaşım bizi kendimize getirdi..iyiki blogunuzu ve sizleri tanımışız.En önemlisi Talha cok mutlu oldu .Tişörtünü yıkattı yatağının başına serdi :)…Yeni orgazisyonlarla birarada olmak dileğiyle..
  Sevgiler

 15. Selam Tüm şeker dostları;

  Evet tek bir ortak paydası olan ve bunun etrafında umarsızca toplanan birçok kişiyiz bizler.

  Ankara ,izmir istanbul kütahya konya değil tüm, topyekün biziz bizler. Yaşadığı şehirde bile olsa etkinlik bir çaba olmadan olmuyor katılmak, ki diğer şehirlerden gelen dostlar için bu biraz daha fazla tabi ki.. Bu tip organizasyonları yapmak insanları biraraya getirmek beklentilerini yerine getirmek genel maksada nail olmayı sağlamak hakikaten zor ve gayret gerektiren bir iş. Bu meyanda isim saymaksızın emeği geçen tüm şeker dostlarıma baki selam eder ve teşekkürlerimi sunarım. Ben orada bulunduğum zaman zarfı içinde tanımadıklarım ile tanıştım. tanıdıklarım ile konuştum.

  Ayrıyeten daha önceden tanıdığım dostlarımın orada beni görüp, sevinçle yanıma gelerek hoş geldin demeleri beni ziyadesiyle memnun etti unutulmamak güzel bir şey.. Hepsine şükranlarımı sunuyorum. Yemek içmek bahane bir araya gelebiliyor 3-5 kelime paylaşıyor ve bundan fayda görüyor isek ne mutlu bize ne mutlu…

  Lafı bağlamak gerek artık uzatmadan tadında . Güzel bir ortam güzel insanlar. Umuyorum ki herhangi bir yer ve zamanda yeniden sizlerle beraber olmak en kısa zamanda nasip olur.

  Saygı ve selamlarımla …………

  • Önceki yorumumda istisnasız isim zikretmedim ancak. Daha önce telefon ile tanışıp orada görsel tanışma fırsatı bulduğum sanatkar kişi sayın OSMAN BOZTEPE’ ye bizlere sanatı ile eğlenceli güzel bir ortam oluşturduğu için şahsına münhasır teşekkür eder çalışmalarında başarılar dilerim

 16. arkadaslar mükemmel bi gundu herkese coook tşkler istanbul grubu ve esra hanım 6 saat yolu katedıp geldıgınz için cok teşekkürler istanbulda da etkınlıkte aranıza katılmayı cok isterim arkadaslar herkese ayrı ayrı teşekkürler biz kocamaaaaaaaannn bi aileyız kardesiz :))))))

  • Ceyda Hanım,

   Ankara’ya gelişimiz 7 saat, dönüşümüz ise 8 saat sürdü 🙂 .

   İstanbul’da bir plan yaparsak sizleri de ağırlamaktan elbette memnun oluruz.

   Ailemiz büyüyor 🙂 .

   sevgiler

 17. Hakkımdaki güzel dilekleriniz için hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Aileden biri olmak çok güzel:) aranızda olmak çok güzel….

  hepinizi çok seviyorum.

  bu yılki diyabet kampında görüşmek üzere 🙂

  katılmak isteyenler öyküme adını yazdırabilir 🙂 🙂

 18. merhaba,
  Bugün Eren Ankaradan sonra bakıcısı Gülsüm Hanımla ilk defa görüştü ;
  Ankaraya gittik…. orada abiler vardı , ablalar vardı onlarda iğne yaptılar vb dedi …
  Ankara hiç bu kadar güzel olmamıştı (diye düşündü ve yazdı babası ilker :P)

  • Buket Hanım, İlker Bey Merhaba,

   Eren’in bu kazanımla Kayseri’ye dönmesine çoook sevindim 🙂

   Bu büyük bir adım bence. En azından tek olmadığının farkında.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: