Alaşehir Devlet Hastanesi’nde Diyabet Okulu Açılacak

Haberler&GelişmelerAlaşehir Devlet Hastanesi'nde Diyabet Okulu Açılacak

Esra’nın Notu: Özellikle tip-1 diyabet teşhisi konulduğu zaman hastaneler ve uzmanlar tarafından bizlere verilen eğitimler oldukça havada kalıyor. Eve döndüğümüzde ve tip-1 diyabetle başbaşa kaldığımızda verilen o eğitimlerden aklımızda peki de bir şey kalmadığını hepimiz tecrübe ettik.

Aslında SGK ve Sağlık Bakanlığı kronik rahatsızlığı olan bireyler ve aileleri için ara ara bilgilendirme ve eğitici programlar yapsalar harika olur. Ara aradan kastım yılda dört kez. Her 3 ayda bir alınacak eğitimlerle kronik yaşam şekillerimize oldukça efektif faydaları olacaktır.

Özellikle Diyabet Okulu açılıyor gibi birçok haberle karşılaşıyoruz. Bu haber de onlardan biri. Umarım eğitim odaklı bu tarz projeler sıklaşır ve amacına ulaşır.

Küçük ve önemli bir not; ilgili kurumlar bu tarz haberleri basına servis ederken haberin başlığına ve içeriğine tam olarak el atsalar harika olur. Şeker hastalığı, diyabet gibi farklı sıfatlar diyabet hakkında pek de bilgi sahibi olunmadığının ve diyabeti ‘hastalık’ ya da şekere bağımlılık gibi bir algıda bırakmanın kargaşası olmasın.

Şeker hastalarına “Diyabet Okulu” açılıyor

Sağlık Bakanlığı tarafından diyabet hastalarını bilgilendirmek için başlatılan ‘Diyabet Okulu’ projesi Alaşehir Devlet Hastanesinde de hayata geçiyor.

Alaşehir Devlet Hastanesi’nde açılacak olan diyabet okulu 2 Şubat -14 Mart tarihleri arasında, beş hafta sürecek. Hastanede açılacak olan Diyabet Okuluna dersler, Dahiliye Uzmanı Dr. Mestan Ay, Diyetisyen Alper Yorgancı, Fizyoterapist Çiğdem Ünlü, Diyabet Hemşiresi Mürüvvet Adak tarafından verilecek. Diyabet okulunda insülin yapımı, ilaç etkileşimleri, beslenme, şeker hastalığının yan etkileri ve egzersizlerle ilgili bilgiler verilecek.

Alaşehir Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Orhan Kırmalı, “Bakanlığımız tarafından şeker hastalarının eğitimine yönelik açılacak olan kursumuz 5 hafta sürecek. Manisa genelinde 7 kurs açılacak. Manisa Devlet Hastanesi, Manisa Merkez Efendi, Alaşehir, Salihli, Turgutlu, Akhisar ve Soma olmak üzere yedi hastanede diyabet okulu açılacaktır. Bir tanesinin Alaşehir’de açılması bizleri mutlu etmiştir. Hastanemiz toplantı salonunda yapılacak olan diyabet okulu eğitimleri 5 hafta sürecek. Kursta hastalarımız hastalıklarını bilerek, onunla beraber yaşamayı ve kendileri için gerekli bilgileri öğreneceklerdir. Diyabet okulunda kurs verecek olan ekiplerimiz, hizmet içi kursa giderek alanlarında uzmanlaşmış kişilerdir. Kurslar beşer haftalık süreler halinde periyodik olarak devam edecektir. Kurs sonunda kursa katılanlara sertifika verilecek.” dedi.

Haber kaynak: http://www.yenisafak.com/hayat/seker-hastalarina-diyabet-okulu-aciliyor-2398632

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: