Ahmet Furkan’ın Hipoglisemi Atağı

Çocuklar ve T1DAhmet Furkan'ın Hipoglisemi Atağı

sizden-gelenlerHerkese iyi akşamlar….

Nerden başlayıp yasadıklarımı nasıl anlatsam bilemedim .

Bu sabah oğlum ellerimin arasından kayıp  gitti. Düşük şeker komasına girdi.

Sabah saat 7 30 da 131 di.Cumartesi diye uyumak istedi.İkimizde yattık .5 yıldır böyle devam ediyorduk.

Ama bugun boyle olmadı. Tuhaf sesler cıkartmaya baslayan oglum kendini kasmaya sallanmaya basladı.Elleri ters döndü,ağzından beyaz köpükler çıkmaya başlamıştı.O an panik yapmaması gereken ben çığlık atmaya bağırmaya başladım bir yandan da glıkagonu aradım yerını bildiğim iğneyi bulmakta defalarca yapmayı test ettiğim iğneyi nasıl hazırlıcamı sasırdım.

Bana yıllar kadar uzun gelen saniyeler içinde iğnesini yaptım. 2 dakika sonra gözünü açtı ama çok  bitkin durumdaydı. Şekerini ölçtüğümde 58 di.

Daha sonra kusmaları başladı ve soluğu acilde aldık.Gece 1 e kadar serum takviyesiyle 80 den yukarı çıkmadı şekeri.

Gece saaat 1 de yediği yemekle oğlum kendine geldi.Kurt gibi acııktım anne dedi.6 yıldır diyabetliyiz herseye dikkat eden her gece kalkıp şekerini ölçen ve bilinçli olduğumu düşünen ben bu komayı hiç beklemiyordum.

Hala kendime gelemiyorum gözümün önünden oğlumun o görüntüsü gitmiyor.Allah bize bir daha sizlerede hiçbir zaman bu durumu yaşatmasın.

sevgiler

Yeliz Budak (Ahmet Furkan’ın annesi)

38 YORUMLAR

 1. Ayşe Dalgıç’ın Yorumu

  Yeliz hanım;
  öncelikle çok geçmiş olsun.. ben şaşırdım açıkçası 🙁 sizin için çok zor bir durum gerçekten.. paniklemeniz elbette ki çok normal..
  6 yıldır bu kadar bilinçli bir diyabet yönetimi sonunda bu şekilde bir koma yaşamak eminim sizi de oğlunuzu da çok yormuştur ve sarsmıştır..
  oğlunuz kaç yaşında? ve daha önce böyle köpük gelme durumu oldu mu ki?? ben de bir çok kez hipo yaşıyorum 30 lar 40 lar.. ama bu şekilde bir atak yaşamadım.. acaba başka bir rahatsızlık söz konusu olabilir mi?? acil de başka birşey söylenmedi mi.. safra kesesi yada Allah korusun epilepsi nöbeti gibi.. olduğundan yada olacağından değil elbette ama nöbetin bu şekilde seyretmesi ilginç geldi bana…
  sevgiler…

 2. Yeliz Hanım Merhaba,

  Farklı bir hipoglisemi atağı olmuş. Ama öyle ya da böyle geçti gitti.

  Glucagen Hypokit sonrası maalesef mide bulantısı oluyor. Biz yetişkinler dirayeti olabiliyorken çocuklarımız kusabiliyor.

  Bence şimdi biraz daha sakinleşmişsinizdir. Öncesi ve sonrası ile normale nazaran farklı olan bir şeyler oldu mu düşünün. Belki bir detayı yakalayacaksınız. Bulamazsanız da yapacak bir şey olmayacak. Bu korku ile hafta sonları daha dikkatli olacaksınız mecburen. Ki umarım bir sebep bulursunuz. Ki hem düşünüp hem de yazın isterseniz. Belki sizin göremediğiniz bir detayı biz görürüz. 1 gün öncesi akşam üstünden başlayın bence düşünmeye.

  Geçti bitti. Unutmayın bunu. Yol arkadaşımız ara sıra bizi fena bir şekilde yolda bırakıyor.

  Sevgiler

 3. Merhaba Esra hanım.Bir gün öncesi tek farklılık bacaktan insülin yapmamızdı. Ogün şekerlerimizde mükemmel gitti.Saat 22 30 da şekerimiz 70ti .Bir bardak süt ve yarım kandil simidi yedi.Gece 04 30da 38 oldu. Hemen meyve suyunu içirdim ve normal takibini yaptım 07 30da 131 olan şekerin bu denli düşüp komaya sokacağı aklıma bile gelmedi.Şu an herşey normal hastanede yapılan bütün testlerde bir sorun olmadıgı söylendi.Ama benim hala içim acıyor ara ara aynı anı yasıyormusum gibi içim sızlıyor. SEVGİLERLE

  • Yeliz hanım;
   gece 04:30 şeker 38 de sadece 1 meyve suyu mu içirdiniz? cho almadı mı.. 4 5 saat sonra düşmüş tekrar.. hipo tedavisinde şekeri normale getirdikten sonra bir daha düşmesin diye 15 cho almak gerekli değil mi eğer ana öğüne daha çok varsa…
   sevgiler..

   • Yeliz Hanım,

    Ayşe Hanım’a katılıyorum. Sadece meyve suyu ile müdahale ile şeker yükselse bile aniden düşüşe geçer o seviyede kan şekerini tutabilecek posalı bir takviye alınmadıkça.

    Sanki tam da bu noktada bir sıkıntımız var gibi.

    Bir de kan şekeri 70 iken her ne kadar süt ve kandil simidi yese de Ahmet Furkan kan şekerini 120 lerde görmeden de yatmamak lazım. Ki 80 nin altında kan şekeri ile yatmamak ta lazım.

    http://www.diyabetimben.com/2013/05/12/dogru-hipoglisemi-tedavisi-nasil-yapilmalidir-2-bolum/ linkindeki yazıyı da tekrar okuyun lütfen.

    Üzmeyin kendinizi ve her olaya deneyim gözüyle bakın.

    Sevgiler

 4. Ayşe hanım merhaba.Epilepsi dediniz içime tedirginlik düştü.İlk defa yaşadık böyle bir olayı ama glıkaganu vurduktan 2 dakika sonra kendine geldi.Konuşmaya başladı ama çok yorgun ve bitkindi.Sonrası mide bulantısı ve ne yerse yesin anında kusmayla devam etti.Serumlarla kendine geldi.Furkanında hipoları oluyor meyva suyuyla müdahele ediyoruz hemen düzeliyor. Ama bu denlisi olmamıstı tek çözüm hayat kurtarıcı glıkagondu .Sizin bildiğiniz seker komasının belirtileri neler. SAYGILAR

  • Yeliz hanım,
   amacım asla sizi korkutmak değil.. ben bu denlisini yaşamadım.. bende bilinç kaybı oluyor ve tabiri caizse saçmalıyorum ağlıyorum gülüyorum hatta bazen elimi kolumu koltuklara vurmuşum hatırlamıyorum.. hastanede yatarken enfeksiyon yüzünden koma halinde tip 1 şeker hastası geldi.. o da dediğiniz şekilde ne yerse kusma şikayeti ile geldi ama onun şekeri yüksekti.. düşük değildi.. yüksek şeker ile vücutta biriken keton kusmaya ve mide bulantısına neden oluyor demişti doktor..
   sizi asla korkutmak istemiyorum benim tek derdim gerekli olan tüm tahlillerin muhakkak yapılmış olması.. yani atlanmasın bir şey diye tedbirli olmak gerekli demek istedim.. hipo tedaviniz de bir sıkıntı olabilir mi diğer yorumumda sorduğum gibi..
   epilepsi olma ihtimali olduğunu düşünmüyorum aslında.. öyle köpük deyince ağzımdan çıkıverdi.. özür dilerim…
   sevgilerle..

 5. Merhaba. 10 yıl kadar önce kan şekerim 60 ın altına düştüğünde oğlunuza olanların aynısı benim de başıma geliyordu.(Anneme şimdi sordum ağızdan köpük çıkması ve ellerin ters dönmesi bende de olmuş) Çok üzücü bir durum.Sadece o an hastanın etrafında olan insanların değil hastanında gözünü hastanede açması ruhsal açıdan hakikaten kalıcı etkiler bırakıyor.Ancak bir kaç senedir kan şekerim 60 ın altına düştüğünde bilincim kapanmıyor kendimde oluyorum sadece biraz halsizlik ve terleme oluyor.Hatta bu sabah uyanıp baktığımda kan şekerim 58 çıktı gayet kendimdeydim. Ben bu olayı hastalığın eskimesine bağlıyorum belki alakası olmayabilir ama başka bir açıklaması yok. Çok üzüldüm umarım yaşadığınız bu olay bir daha olmaz.

  • Serdar bey;
   aslında ben artık 32 lerde bile kendimde oluyorum. bu iyi bir şey değil aslında 🙁 vücut tepkisizliği bizim müdehale etme olasılığımızı elimizden alıyor ne yazık ki.. ben 32 de gözlerim bulanıyor görme güçlüğü ve algı güçlüğü çekiyorum normalde koma hali olmalıdır.. ama artık vücut tepki vermiyor.. nöropatim var mı hiç bilmiyorum.. bu da korkutmuyor değil beni..
   Yeliz hanım Serdar beyin bu yorumuyla içim rahatladı inanın.. sizi üzmek asla istemem dediğim gibi tek derdim tedbir.. bir şeylere geç kalmamak…
   sevgiler..

 6. Ayse hanım inanın furkana gece birseyler yedirebilmek çok zor okadar sinirli oluyorki meyve suyundan sonra şeker takibi yaptım Hastanede yattığımızdada böyle yaptırıyorlardı ki bugune kadar bu sekılde mudahale ediyorduk hiç bir sorunda yasamamıstık.Ama dün aynı sizinde dediğiniz gibi yarım saat sonra cho alınması gerektiğini söylediler.Esra hanımın da dediği gibi kötüde olsa bir deneyim oldu bize ama görüp görcegimiz bu olsun insallah cok zor bir durum allah kimseye yasatmasın saygılar..

  • Yeliz hanım,
   rica ederim.. umuyorum aynı şeyleri bir daha asla yaşamazsınız ama hipo tedavinizi tekrar düzenlerseniz bunları yaşama olasılığınızı düşürmüş olursunuz diye düşünüyorum..
   üzmeyin kendinizi.. bunlar ne yazık ki her daim hayatımızda.. her zaman öğrenecek bir şeyler var… hepimizin birbirinden öğreneceği muhakkak bir şeyler var.. bu nedenle burdayız 🙂
   sevgiler…

 7. Yeliz Hanım
  Çokk üzüldüm.Ben yazınızı okurken yaşadıklarınızı aynen yaşadım ve içimde aynı telaşı,korkuyu hissettim; gözlerim doldu…Anneler için böyle anlar dayanılmaz bir acı veriyor…Biz de henüz böyle bir hipo yaşamadık, umarım yaşamayız da.Yalnız Hipo anlarında meyve suyundan sonra şeker değil de 1 dilim ekmek ya da bir meyve gibi birşeyler vermek gerekiyor mutlaka.Eminim Furkan da sorun çıkarmadan yiyecektir 🙂
  Geçmiş olsun ve bir daha yaşanmasın inşallah.
  sevgilerimle

 8. Yeliz Hanım merhaba,
  Sorunlu bi krizi sorunsuz atlatmışsınız çok geçmiş olsun.Benim yeğenimin adı da Furkan aynı şeyi biz yaşasaydık bırakın çığlık atıp bağırmayı neler yapardım kestiremiyorum bile.Ahmet Furkan’ı çok öpün benim için.Duanıza AMİN.
  Sevgilerle.

 9. Yeliz hanım geçmiş olsun.
  Zor bir süreç geçirmiş ve şükür atlatmışsınız. Şunu hatırlamak gerekiyor, biz anne olarak güçlü olmalıyız. Onların bize ihtiyacı var. 5 yıldır çocuğunuzun şekerini zaten iyi yönetmişsiniz. Hipoglisemide ara veya ana öğüne yakın değilse meyve suyundan yarım saat sonra bir dilim ekmek veya benzeri karbonhidrat almak gerekiyor. Gece Sude de sinirli olur bırakın bir şey yedirmeyi en ufak bir seste dahi aşırı tepki verir, ne yapacağımı şaşırırım. Sizin durumunuzu çok iyi anlıyorum. Hafta sonu biraz uyusun diye bıraktınız. Ben saatimi kuruyorum. Ama bu sefer de uykuda ölçtürmüyor. İşimiz zor. Bunlar yaşanmasa razıyız ama olabiliyor işte. Üzmeyin kendinizi herşey yoluna girmiş. Pompayı düşünmek gerekiyor ama kızım istemiyor.Yüce rabbim birdaha yaşatmasın size ve hiçbirimize.

 10. YELİZ HANIMMM ,
  İnanın yaşayarak okudum yazdıklarınızı . Bazen Çağla’nın kan şekeri de düşük çıkınca aynı telaşa kapılıyorum . Eminim aynen ben de sizin gibi telaşa kapılabilirdim . Düşük kan şekeri olduğu zaman geceleri , gerçi bir kere 60 olmuştu , ben de meyve suyu vermiştim. Benim gözlemlediğim bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum . Çağla 5,5 yaşında ve yaklaşık 9 aydır Tip 1 diyabetliyiz. Akşam yemeğinde posalı bir gıda aldığı zaman ve yatmadan önce de ara öğünde yaklaşık 15 gr korbonhidrat aldığında genelde düşük şeker olmuyor diyebilirim. Her ara öğünün de mutlaka kh ile birlikte protein de vermek için gayret ediyorum . Yalınızcaaaa , bu işin bir formülü olmadığını da gayet iyi anladım . Yaa herşeyi aynı yaptım ama böyle oldu senaryosunu defaten yaşıyorum . Mesela dün 95 çıkan açlık kan şekeri bu sabah 157 çıktı . Herşeyi aynı yaptık :((

  Yeliz hanım , çok geçmiş olsun . Umarım bir daha böyle bir şey hiç ama hiç yaşamazsınız , kimse yaşamaz . Furkan’ı kocaman öpüyor ve sevgimizi yolluyoruz .

 11. Buket hanım tesekkurler .Gercekten acı verici bir durumdu neyseki atlattık.Artık hipodan sonra yemek yakın degilse bir meyve vericez doktorumuzda öyle dedi artık büyüdükleri için sadece meyve suyu yetmiyormus ama bugune kadar hep böyle yapıyorduk ya o yüzden böyle bir sey aklıma dahi gelmedi .Umarım bir daha asla böyle birsey olmaz. Olabilecekler aklıma geldikce hala içim acıyor.Allah bu anı kimseye yasatmasın saygılar

 12. Hatice hanım merhaba yorumunuz için cok tesekkurler .Düşük şeker koması iddi anlamda bir sorun gercekten. Sonrası toparlanmada zor oldu bizim için.Neyseki şimdi iyi oğlum ama benim üstümde korkusu hala geçmedi sevgiler

 13. Merhaba belkız hanım .Ben güçlü olduğumu düşünüyordum ama o an olmadı oğlumu o halde görünce ne yapacagımı sasırdım deli gibi bagırmaya ordan oraya kosmaya iğneyi aramaya basladım ki iğnenin yeri belli ama göremedim panik yaptım hemde ne panik ama genede saniyeler içinde iğnesini yaptım.Belki ilk defa olduğu için böyle oldu bu riski bildiğim halde hiç beklemiyordum böyle bir komayı. İnanın komayla ilgili ne kadar bilginiz olursa olsun yavrunuzun cırpındığını görmek insana herseyi unutturuyor.SAYGILAR

 14. Asena hanım merhaba .Haklısınız aynı seyı yesede sekerler hep farklı oluyor yemekler aynı ama yasadıkları anlar farklı üzüntü sevinç kızgınlık gibi duygularda şekeri etkiliyor.Bazen ben şekeri çok güzel cıkıcak diye beklerken bi bakıyorum hiper bazende kacırıyo biraz “sekerin yüksektir oğlum” deyip ölçtüğümüzde inanılmaz güzel cıkıyor .İlginiz ve güzel yorumunuz için tesekkür ederim sevgiler…

 15. Belkız hanım benim oğlumda pompayı istemiyor belki biraz daha büyüyünce isterler. Biz onların iyiliği için istiyoruz pompayı ama onlar daha farklı düşünüyor. Şimdilik böyle umarım her gecen gün bugünlerimizden daha iyi olur sevgiler

 16. Yeliz hanim
  cok gecmis olsun. benide yillar oncesine goturdunz. bende yasadim oglunuzun yasadiklarini. ben gozlerimi actigimda acildeydim. annemde. agzimdan kopuk ciktigini soylemisti. Allahim tekrar yasatmasin insallah. her yasadigimz olay bize tecrube oluyo.

 17. YELİZ HANIM MERHABA ÖNCELİKLE GEÇMİŞ OLSUN UMARIM BİRDAHA BÖYLE BİR SORUNLA KARŞILAŞMASSINIZ DEDİKLERİNİZİN AYNISI BENDE YAŞADIM GECE ÖLÇTÜĞÜMDE 150 ÇIKMIŞTI.SABAH BEN ONDAN ÖNCE ÇIKIYORUM EVDEN İŞE GİTMEK İÇİN TAM ÇIKMAK ÜZEREYDİMKİ ODADAN BİRDEN TİTREMEYE BAŞLADI O HALDE GÖRÜNCE NE OLDUĞUNU ANLAMADIM Kİ ELİNİ AYAĞINI TUTMAK MÜMKÜN DEĞİLDİ O SIRADA AĞZINDAN KÖPÜKLER GELMEYE BAŞLADI Kİ SAĞLIK ÇALIŞANIYIM.GAYET SOĞUKANLIYIMDIR.AMA NE YAPACAĞIMI BİLEMEDİM.İĞNEYİ KOLUNU BACAĞINI SABİTLEYİP VURMAK MÜMKÜN DEĞİLDİ K.VALDEMLE AYNI APARTMANDAYIZ HEMEN ONU ÇAĞIDIM ZORLA TUTUP İĞNEYİ YAPTIM.YAKLAŞIK 5 DAKİKA SONRA KENDİNE GELDİ AMA BENİM KORKUDAN DİLİM TUTULDU.YOLUN SONUNA GELDİĞİMİZİ DÜŞÜNÜRKEN ALLAHIMA BİNLERCE ŞÜKÜR OLSUN GÖZÜNÜ AÇTI.YANLIZ YAKLAŞIK 3 AY EKLEM AĞRILARI GEÇMEDİ DOKTORUMUZ KENDİNİ KASMASINDAN DEMİŞTDİ.ŞİMDİ 1 YIL OLDU BU OLAY BAŞIMIZDAN GEÇELİ AMA O UNUTTU AMA BEN DEPRESYON İLAÇLARIYLA AYAKTA DURUYORUM ARTIK.GECELERİDE ZEBANİ GİBİ AYAKTAYIM UFACIK BİR İRKİLMEDE SAĞINDAN SOLUNA DÖNMESİNDE BİLE YATAKTAN FIRLAYIP İĞNEYİ ALMAYA KOŞUYORUM.ONUDA UYUTMUYORUM KENDİMDE UYUYAMIYORUM ANLIYACAĞINIZ.RABBİM KİMSEYE GÖSTERMESİN SİZİDE ÇOK İİ ANLIYORUM YELİZ HANIM

 18. Bence bu tepkıler genç hastaların hıposuında oluyor . yeliz hanımın yazdıklarına benzer şiddetli kasılmalar bendede oluyor du hastalıgımın ılk yıllarımda … yaş ilerledıkçe bıraz farklılaşıyor vucut tepkılerı.

 19. Havva hanım yorumunuz için tesekkurler umarım bu anları yasamassınız hep tetıkte olcaz bi gözümüz hep acık olucak ben iki aksamdır saat bası uyanıp yüzüne eline bakıyorum cok dikkat etmek gerekli saygılar

 20. Rana hanım furkan daha şimdiden unuttu kosup oynuyor ama ben atlatamadım cocuklarımız o anı hatırlamadıkları için daha kolay unutuyorlar galiba furkanın tamamen bilinci kapalıydı cünkü Allah sizede yavrunuzada acil şifalar versin saygılar

 21. Zeynep hanım gecmiş olsun sizede. Allah annenizin yardımcısı olsun inanın bir anne olarak içimiz parçalanıyor bir an önce çözüm bulunur insallah korkuyla yasamak cok acı sevgilerle

 22. Yeliz hm
  Yazınızı yeni okuyabildim Ahmet furkanın başına gelen bu talihsiz olay kızımın başına gelmiş kadar çok üzüldüm çok geçmiş olsun furkanı öpüyorum kendinizi üzmeyin lütfen saygı ve sevgilerimle.
  dursun hançer

 23. Esra hm yeliz hm başına gelenler hepimizin başına her an gelebilir sizden ve diğer tecrübeli arkadaşlardan ricam glukokon uygulaması ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi paylaşabilirmisiniz. biz hiç glıkokon uygulamadık hastanden aldığımız eğitim dışında bilgiye sahip değiliz şimdiden teşekkür ederim .

 24. Yeliz hnm,
  Çok geçmiş olsun Allahım bir daha yaşatmasın,inanın kendi yavrum gibi sarsıldım belkide bu yazıyı okuyan ilk kişi bendim ama yorum bile yapamadım üzüntüden.Allahım hepimizim çocuklarından şifasını eksik etmesin,derdini verip dermanını aratmasın tümden çözümü için duacıyız hergün her an.sizin psikolojiniz için tekşey söylemek isterim anneyiz ve biz diyabetli annesiyiz çok zorrr.Ben 30 yaşına kadar evlenmedim korkudan ya bana bişey olursa çocuğum çocuklarıma ne olur korkusundan,keşke bana birşey olsaydı da Arda’ya olmasaydı.

  Bütün çocuklar bizim diyabetli çocuklar iki kat daha bizim,Furkan’a kucak dolusu sevgiler .
  Selamlar

 25. Dursun bey yorumunuz için tesekkurler .Umarım kızınınız hiç bir zaman yasamaz bunu. İnanın anlatılamayacak ve hafızdan gitmeyen bir olay.Gözüme uyku girmiyor ama buda bir tecrube oldu bize.Dediğiniz gibi bizleri her an böyle tehlikeler bekliyor bir gözümüz hep açık olmalı.Allah yardımcımız olsun. saygılarımla

 26. Dilek hanım cok sağolun.Bende aynı sizin gibiyim evet bütün cocuklar bizim ama diyabetli deyince kendi cocuğum gibi sıcaklık akıyor içimden o cocuga karsı.Buyuk veya kücük butun diyabetlilere apayrı farklı bir yakınlık ve sevgi hissediyorum .Aynı sekilde bütün diyabetli anneleriylede ilk defa karsılaşmamda bile yıllardır tanıyormusum gibi bir bağ olusuyor içimde BİZ KOCAMAN SEVGİ DOLU BİR AİLEYİZ .sevgilerimle

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: