Ada, Arda Eren, Sefer Erdem ve Sıla

Çocuklar ve T1DAda, Arda Eren, Sefer Erdem ve Sıla

Taaaa Kasım 2013’te beni aramışlardı. Metronom Medya adında bir firma. Birkaç derginin sahibi bu şirket. Bebek News dergisinde tip-1 diyabete ve çocuklara ve bizim bloğa yer vermek istediklerini belirtmişlerdi. Ben de çok mutlu olmuş ve hemen harekete geçmiştim.

colourful-kids

Söz konusu tip-1 diyabet ve çocuklar olunca Ada’nın annesi Aysun Hanım’ı, Arda Eren’in annesi Dilek Hanım’ı, Sefer Erdem’in babası Şentürk Bey’i ve Sıla’nın babası Dursun Bey’i aramıştım. Tip-1 diyabetli çocuklarımızın tip-1 diyabetlerine yönelik söylemek istediklerini ya da yaşlarına sebebiyle de isterlerse baba ya da anneleri olarak kendilerinin yazabileceğini söylemiştim. Sağolsunlar hemen yazıp ve fotoğrafları da göndermişlerdi.

Ancak dergi şu ya da bu sebeple bu konuyu söz verdikleri şekilde dergide yayınlamadı. Tüm çocuklarımız ve ailelerinden özür dilerim. Maalesef verilen sözlerin yerine getirilmediği ve hatta güven duygusunun azaldığı bir dünyada yaşıyoruz.

Ama en azından gecikmiş bir konu olsa da  tip-1 diyabetli çocuklarımızın ya da anne veya babalarının tip-1 diyabete bakış açılarını birkaç satırla dinleyelim. Onlar yayınlamazsa biz yayınlarız 🙂 🙂 🙂

ADAŞu an 5,5 yaşındayım. Adım ‘Ada’.

Tip-1 Diyabette 1 yılımı doldurdum.

Yüzmeyi çok seviyorum. Tam da yüzmeyi öğreneceğim, kursa başlayacağım yaşta diyabetle tanıştım. Ama yazın ne yaptım ne ettim havuza atlama sitilleri de dahil  yüzmeyi kendi çabalarımla öğrendim. Ve bu konuda bence çok başarılıyım.

Ayrıca yazın çok sevdiğim dondurmayı yemek için çok sevdiğim yüzmeyi biraz daha fazla yaparak kendime “Bedel de Ödül, Ödül de Ödülü” hissettiriyorum . Yüzmeyi, yaz mevsimini ve dondurmayı çok seviyorum.

Tip-1 diyabet olsam dahi sevdiğim bu şeylerden uzak tutmadığı için de hastalığımı bile seviyorum.

 

Arda Eren KaradavutArda Eren Karadavut, 05.05.2010 doğumlu bir yıldır tip 1 diyabetli.

Arda diyabetini anlatırken bizlere şöyle diyor; tam buğday yiyoruz sekerimiz yukselmiyor. Diyabet hastalık değil güzel yemek yemektir,şeker ölçmektir, igne oluyorsun sonra yemek yiyorsun diyor. Diyabet gece yatarken yogurt ekmek yemektir diyor.

Annesi olarak ben ise;oğluma teshis konulmadan evvel her hastalık aklıma gelırdı fakat diyabet hiç aklıma gelmezdi çok uzak gelirdi kelime olarak bile…

Dünyanın durduğu, ucurumun kenarı dipsiz kuyu… En acı kelimeler acımızı anlatmak için yeterli gelmiyordu bu hastalık çok yabancıydı bizim için.Öğrendik öğreniyoruz hastalığımızla yasamayı beslenmeyi yasam tarzımızı herseyimizi çocuğumuza  ve hastalıgına göre planlayarak yasamayı öğrendik. Aslında kabullenmeyi öğrendik kabullenince hersey daha da kolaylaştı.

Diyabet artık bizim ve çocuğumuzun hastalığı değil yol arkadaşıydı. Dengeli ve  programlı beslenmek diyabetinizle arkadasca yasam için atılan ikinci adım ilk adım ise tabiki İnsülin,insülin olmazsa olmaz.Anne ve baba olarak kendimizi yargıladık ne yaptık ne yedirdik neden sunu verdik neden bunu içirdik diye…

Tip1 diyabet gençlik diyabeti genetik olmayan ve bağışıklığın kendi içindeki sorunlardan kaynaklı olduğunu öğrendik, tip 1 diyabet hakkında bütün anne ve babaların bilinçlenmesini ve çocuklarının beslenmelerinin sağlıklı nesiller yetiştirmek adına çok önemli olduğunu belirtmek isterim.

Sefer Erdem Öz fotoDiyabetim Ben (Sefer Erdem Öz)

Merhaba şeker arkadaşım! …
2005 yılında doğdum

2007 yılında; seninle tanıştım.

Diyabeti bilmezsen;
Diyabetle mücadele edemezsin.

Altı yıl geçti aradan
Biliyorum yapılacakları.
Uyguluyorum kuralları
Hala eksiklerim var inan
Öğreniyorum durmadan.

Sıla Hançer fotoMerhaba adım Sıla,

2012 Temmuzu’nda 6 yaşında iken tanıştım tip-1 diyabetle.

Annem,Babam,Abim ve ben 4 kişilik bi aileyken 5.inci kişi girmişti ailemize Adı tip-1 diyabet di ilk zamanlar sevmemiştim kendilerini fakat zamanla alıştım hatta sevmeye başladım diyabetimi.

Şu an 7 yaşındayım ilkokul 1 sınıfa gidiyorum beslenmeden önce kan şekerimi ölçüp karbonhidrat sayıp ünsilinimi yapıyorum tokluk şekerimi ölçüyor hayatıma devam ediyorum diğer çocuklarla aramda fark yok.

Diyabet nedir diye sorsalar? diyabet sevgidir,paylaşmaktır,şefkatdir,fedakarlıktır,emektir diyabet her şeydir.

Tüm dünya çocuklarının sağlıklı ve mutlu yaşaması dileğiyle.

Hoşçakalın

Sıla Hançer

(Görsel kaynak: kidsgardencollege.com)

Not: Çocuklarımızın yazı sıralaması harf sırasına göre yapılmıştır.

 

11 YORUMLAR

 1. Esra ablaları sen tanıdıkları için şanslı olan
  Şekerlerimiz 🙂 Kendileri küçük yükleri büyük ,yürekleri büyük öncelikle bir hastalığı sevmekle başladıkları hayatlarında ,her şeyin en iyisi ile , en iyi kan şeker değerleri en iyi yemekler, en iyi arkadaşlar sizin olsun güzel çocuklarımız öpüyorum sizi
  sevgiler

 2. Merhaba ben şevval deren özden,

  ben de tip 1 diyabetim 1 yıl 3 aydır şuna. 6 yaşındayım 1 sınıfa gidiyorum okumayı yazmayı öğrendim

  bundan sonra bu sitede yazılanları okuyacağım

  diyabetli arkadaşlarıma selamlar

  Bodrum’a gelen arkadaşlarımla tanışmak isterim

 3. Çok güzel olmuş ya.Ben 9 yaşında tanidim diyabetimi cocukluguma gittim.

  O kadar iyi anlıyorum ki minikleri ve suanda da aileleri. Güçlü olmak cok onemli ve Esra’cim sen gibi insanlar da.

  Sevgiler

 4. Hepsine maşallah diyorum.

  Özgüvenler tavan yapmış durumda her birinde.
  Eminim ki hepsinin karneleri çok şekerdir. 😉
  Biri yüzmeyi kendi kendine öğrenmiş, diğeri 8 yaşında ve neyi zaman yiyeceği şekerini nasıl yükselteceği biliyor, biri o kadar benimsemiş ki arkadaş kardeş olmuşlar, diğeri ailenin 5. üyesi olarak görüyor diyabetini.

  Yaşlarından çok olgun davranışlar sergiliyorlar önce her birini tek tek tebrik ediyorum.
  Ailelerine çok saygılarımı iletiyorum, böylesine müthiş çocuklara sahip oldukları için şanslılar.

  Esra hanım sizde sıkmayın kendinizi, bir gün o dergi bu bloğun ayağına gelecek!… 🙂

 5. Merhaba
  Çocuklarımız bizden daha güçlü çık daha kolay kabul edip uyum sağlıyorlar yeni hayatlarına
  Hepsine upuzun ve sağlıklı bir yaşam diliyorum

 6. Merhaba Ben de Diyabetimi 11 Yaşımda tanıdım Ve Şuan 14 yaşımdayım… Karbonhidrat Sayıyorum Sporumu yapıyorum her insan gibi Yaşama ya devam ediyorum…..

 7. merhaba sevgili arkadaşlar kızım 2005 doğumlu 6 yaşında 1.sınıfa giderken tip1 diabet teşhisi kondu bu sene 3. sınıfa gidiyor sabahçı sabah 07:00de kahvaltı veriyorum okula gidiyor sabah saat 09:00 okulun beslenme saati arkadaşları her çeşit yiyecek yanında yiyor kızımın çok canı istiyor ne yapacağımı şaşırdım bazen insülinlerini doğru vurduğumuz halde yüksek çıkıyor ve beslenme saatinde arkadaşları yemek yerken kızım etrafına bakıyor okadar çok üzülüyorumki çaresizim acaba kahvaltı saatleri saat 09:00da olsa bir zararı olurmu

  • Esma Hanım Merhaba,

   Diyetisyen desteği alıyor musunuz?

   Maalesef bazı doktorlar ve diyetisyenler şu saatte mutlaka kalk, insülin yap ve yemeğini ye diye sizi katı bir hayat yönlendiriyor. Aslında bunu esnetebiliyoruz. Mesela 7’de değil 9’da kahvaltı yapıp arkadaşlarıyla yemek yiyebilir. Ya da öğle yemeğinde illaha saati beklemek zorunda olmayabilir.

   Yani kısaca kızınızın yaşam şekline, okul durumuna ve yemek türlerine göre diyetisyenin bir plan çıkarması en doğrusu. Ki bunu yapmak inanın zor değil.

   Siz de yapabilirsiniz ama sabah kahvaltısında yapılan insülin ile öğle yemeğinde yapılacak insüülinin çakışıp çakışmaması gibi noktaların doktorunuz ve diyetisyeniniz tarafında ayarlanması daha doğru olacaktır.

   sevgiler

 8. Esma Hanım,
  Benim oğlum da 2005 doğumlu 1. sınıfa giderken diyabet oldu.Biz kahvaltımızı hep dokuz da yapıyoruz, çünkü erken kalktığı zaman canı istemeyerek zorla yiyiyor.Bu yüzden uzun zamandır dokuz da yiyoruz hiç sorun olmadı sabah değerleri hep normal ama siz yinede diyetisyeninize bir sorun ona göre hareket edin.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: