24 Saatlik İdrar Tahlili Nasıl Yapılır?

T1D Hakkında Her Şey24 Saatlik İdrar Tahlili Nasıl Yapılır?

24 Saatlik İdrar Tahlili Nasıl Yapılır?

Tip-1 diyabetli bireylerin yıllık kontrollerinde böbrek fonksiyonlarının nasıl gittiğine dair yapılacak test (24 saatlik idrar tahlili) oldukça önemli. Ki iyi bir tip-1 diyabet yönetimi yapmayan bireyin böbrek fonksiyonları da hasarlanmaya başlar. Bunu önlemenin en temel çözümü ise düzenli kan şekeri takibi.

Böbrek fonksiyonları ya spot idrarla ya da 24 saat idrar toplayarak iki farklı yöntemle test edilebilmektedir. Anlık yani spot idrarla yapılan testin sonucu yanıltıcı olabileceği için 24 saatlik idrar toplama işlemi istenebilmektedir.

Spot idrar ile test

Kontrollerinizi yapmaya gittiğiniz anda idrar toplama kabına yapacağınız idrar demektir. Böbreklerden protein kaçağı olup olmadığı ya da böbreğin doğru çalışıp çalışmadığı bu yolla da tespit edilir.

24 saatlik idrar toplama işlemi ile test

 • İdrar örneğinin toplanacağı gün sabah ilk idrar dışarı atılır. Mesanenin tamamen boşaldığından emin olarak başlangıç saati kayıt edilir.
 • Gün içerisinde ve gece yapılan tüm idrarlar kabın içine toplanır*. Bu kabı laboratuardan istemenizi öneririm. Yoksa evdeki bir pet şişede idrar toplamak bence riskli. Örneğin bir kola şişesi. Her ne kadar yıkasanız bile içerisimde deterjan ve olası diğer maddeler olabilir.
 • Ertesi sabah başlangıç saati’nden tam 24 saat sonra yapılan son idrar da kaba eklenir (İdrarınız gelmemiş olsa da idrar vermeye çalışın ve başlangıç saati’nden tam 24 saat sonra idrar toplamayı kesin)
 • İdrar örneği toplama süresince ve laboratuvara ulaştırılana kadar serin ve karanlık bir yerde tutulmalıdır (buzdolabı gibi). Toplanan idrar aynı gün laboratuvara ulaştırılmalıdır.

*:Gün içerisinde herhangi bir şekilde idrar örneği dışarı dökülürse, idrar toplama işleminin farklı bir gün tekrarlanması gerekmektedir.

(Görsel kaynak: medimagazin.com.tr)

16 YORUMLAR

  • Ben de doktora sorduğumda aynı yanıtı aldım. Eğer normal idrar testinde şüphelenecek bir durum var ise istiyoruz dediği için üstemeledim.

 1. Ben idraro biriktirip gidiyorum doktora mecbur bakıyor 🙂 Doktorlara göre herşey gereksiz, hatta neden hasta olup başlarını ağrıtıyoruz ki 🙂

  • Ben babamin 24 saatlik idrar tahlilini aldim 3250 cıktı bende anlamadigim için ailemde benden sakliyolar bu neyi gösteriyo yada boyle yuksek çıkmış hangi hastalıklara yol aciyo yardim ederseniz cok sevinirim

 2. Merhaba Esra hanım,

  Bu test sonucunda böbreklerimde proteğin kaçağı olduğu tespit edildi.
  3 yıldır tip 1 diyabetim ve 25 yaşındayım. Kendime çok iyi baktığım ve , Hbc1 6.4 olduğu halde Delix 50 mg lık hap kullanmaya başladım. Bu konu ile ilgili yardımınıza, ne yapmam gerektiği konusunda desteğinize ihtiyacım var…

  Sevgiler.

 3. Ben 24saat idealini biriktirirkrn sabah ilk idralimi vc yapiyom sonrada aksama kadar idrar yapiyom ama sabah götürmem gerekiyo gece ve ne yaparsam sabah onu goturuyon yanlismi oluyo ve nasil olmasi gerekiyo

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: